singer

Marie Rottrová

Birth: 13.11.1941, Hrušov, Czech RepublicMarie Rottrová
Zdroj: SOUL FOR SHOWMarie Rottrová (* 13. listopadu 1941, Ostrava-Hrušov), jinak také Madam soul, je česká zpěvačka, pianistka, hudební skladatelka a textařka a moderátorka.

Pochází z hudebnické rodiny, otec byl varhaník, matka zpěvačka. Od mládí se učila hrát na klavír. Po maturitě na bohumínském gymnáziu (stejně jako později její synové) pracovala jako úřednice. V roce 1960 se (ještě jako úřednice ostravské pobočky Československé státní spořitelny) zúčastnila ostravské hudební soutěže, která hledala mladé talenty a kterou doprovázel orchestr Gustava Broma. Na podkladě této soutěže dostala pozvánku do Československé televize, kde vystoupila poprvé s písničkou Jana Hammera a Jaromíra Hořce Rozmarné stvoření.

Po celou dobu odolávala nabídkám na přesídlení do Prahy a až do roku 1985 zůstávala věrná rodné Ostravě. Zde vystupovala s instrumentální skupinou Františka Trnky, dále též s místními skupinami Oktet, Samuel a Majestic. Svoje první gramofonové nahrávky se dočkala až se skupinou Flamingo (později byla přejmenována na skupinu Plameňáci). Stálou členkou této bigbeatové kapely se stala v roce 1969. Zde zpívala se zpěvákem Petrem Němcem zejména soulový repertoár. V pěvecké trojici Marie Rottrová–Petr Němec–Hana Zagorová na sebe upozornila také na 2. bigbeatovém festivalu v roce 1968 v pražské Lucerně. První dlouhohrající deska se skupinou Flamingo byla vydána v roce 1970, zpívala na ní se zpěvákem Petrem Němcem. Byla vydána i exportní verze tohoto prvního alba pod názvem This Is Our Soul. O tom, že se jednalo o úspěšný profesní start, svědčí i to, že začala aktivně spolupracovat prakticky se všemi velkými tanečními orchestry té doby. Navíc se objevilo i několik vynikajících textařů, kteří pro ni dokázali napsat velice krásné písňové texty. Především se jednalo o Jiřinu Fikejzovou, později též o Jaroslava Wykrenta a Jaromíra Nohavicu. Dobře otextované písničky a pečlivost při veřejných vystoupeních následně způsobily, že si Marie Rottrová vytvořila image velice milé, příjemné a neustále optimisticky naladěné ženy.

Spolu s koncertními šňůrami se dostavilo i časté vystupování v Československé televizi, kde jí (zejména v ostravském televizním studiu) dávali hodně času i prostoru. Kromě slovenského muzikálového filmu Neberte nám princeznú se stal velmi úspěšným a populárním především televizní pořad Divadélko pod věží, který měl 22 dílů a kam si Marie Rottrová zvala velmi atraktivní hosty. Vystupovali zde, mimo jiné, třeba Karel Gott, Pavel Bobek či Jiří Bartoška. S některými z nich natočila i písňové duety.

Nicméně koncem 80. let se dostavily i první osobní a zdravotní problémy a umělecká kariéra úspěšné zpěvačky byla definitivně narušena i společenskými událostmi z listopadu 1989. Od roku 1985 žije v Praze, po druhém sňatku střídavě v Praze a v Německu. Z prvního manželství má dva dospělé syny, oba jsou úspěšnými hudebními skladateli.

Přestože Marie Rottrová původně odmítla natočit vánoční desku z důvodu, že trh je tímto sortimentem přesycen, tak se podařilo především díky působivé vánoční mši vytvořit ojedinělé vánoční album, které tak převyšuje podobná dílka jejich pěveckých kolegů. Album Vánoční čas vyšlo v roce 1997 a získalo zlatou desku.

Od roku 2001 zažívá Marie Rottrová svůj velký comeback. Po vydání alba Podívej v produkci Zdeňka Vřešťála a Víta Sázavského z Neřež je opět velmi žádanou zpěvačkou, o čemž svědčí velká prodejnost jejich alb a stále vyprodaná vystoupení v Česku i na Slovensku. Za album Podívej získala platinovou desku.

Je to neuvěřitelné, ale stálice české populární hudby Marie Rottrová neměla prezentativní výběr svých největších hitů. Ačkoliv se v minulosti na trhu objevilo několik výběrů, šlo pouze o žánrově zaměřená alba. Až konečně v roce 2003 vyšel exkluzivní výběr Všechno nejlepší za který dostala Marie Rottrová 2x platinovou desku za více než 40 000 prodaných kusů! Téměř každoročně se toto CD objevuje znovu a znovu v oficiální české hitparádě v Top 50! Což dokazuje že je o tento výběr stále velký zájem, i po 8 letech od jeho vydání!

Roku 2004 vychází album plné duetů s názvem Ty a já. Obsahuje duety s Karlem Gottem, Petrem Němcem, Karlem Černochem nebo s Pavlem Bobkem.

v roce 2005 vychází pokračování úspěšného výběru Všechno nejlepší s názvem Všechno nejlepší 2 které bylo oceněno zlatou deskou.

V poslední době úzce spolupracuje se zmíněnými Vítem Sázavským a Zdeňkem Vřeštálem a opět také se skupinou Flamingo se zpěvákem Petrem Němcem a hostujícím Jaroslavem Wykrentem. Velmi oblíbené jsou i její vánoční koncerty se Septetem plus a dětským pěveckým sborem Coro Piccolo.

V roce 2008 vychází dlouho očekávané premiérové DVD Marie Rottrové s názvem Tisíc tváří lásky, za které již na jeho křtu získala platinovou desku!

V listopadu 2009 vydává po 8 letech album Stopy, s autorskými písničkami Zuzany Navarové, Zdeňka Vřešťála, Jaromíra Nohavici, Filipa Benešovského atd.

Na 17.11.2009 připravila speciální Exkluzivní dvojkoncert za doprovodu skupiny Neřež s názvem Všechno nejlepší (největší hity) a Pocta Zuzaně Navarové (členové Nerez - Z.Vřešťál, V.Sázavský, Pavel Plánka a na basu Filip Benešovský, zpěv - Klára Vytisková - zpěvačka skupiny Toxique). Uskuteční se na největším českém divadelním jevišti - v Janáčkově divadle v Brně.

V roce 2010 vydává výběr hitů, které ji napsala Jiřina Fikejzová s názvem Osud mi Tě přál a při křtu CD získala zlatou desku za loňské album Stopy, kterého se prodalo více než 8 000 kusů. V dubnu 2011 vychází na 3 CD dosud největší výběr hitů za celou kariéru Marie Rottrové. Komplet nese název Zlatá kolekce a byl vydán v luxusní digipackové edici.

Added: 01.06.2014, martin