singer

Ivana Fitznerová

Birth: Czech RepublicIvana Fitznerová
Buď správcem tohoto profilu


Jsem muzikantka, skladatelka, mám ráda jazz a francouzštinu, což se dá ideálně i spojit. Proto tíhnu k autorskému jazzu a šansonům, ráda zkoumám i možnosti, které nabízejí různé styly (baví mě psát nejvíc latiny, ale i funky a blues...) a jazyky (na desce Je veux parler/ Chci mluvit je kromě francouzštiny i píseň v romštině a španělštině, na desce Depuis longtemps/ Už dlouho jsou kromě 6 jazzových skladeb ve francouzštině i 4 písně v češtině). V roce 2013 mi desku Je veux parler a šansonové CD Maison vide/ Prázdný dům (jen piano a hlas, na pomezí jazzu a vážné hudby) vydalo digitálně nakladatelství Supraphon – oba projekty a i letos nově vydaná autorská jazzová deska Depuis longtemps se dají koupit na www.supraphonline.cz. (CD Depuis longtemps je vydané i „fyzicky“, je možné si o něj napsat). Desku Depuis longtemps pokřtíme 2.6. v Jazz docku.

Kromě jazzu mám ráda a píšu (teď už jen občas) i tzv. „vážnou“ hudbu – mám dvě kratší symfonie (první hrála Plzeňská filharmonie), skladbu pro trubku a symčcový orchestr (hrál ji SOČR). V Německu i u nás byla opakovaně hrána skladba Poezie kvart – skladba pro kytarové duo.Také se zpívá skladba pro smíšený sbor Slova hoří (naposledy na koncertě Přítomnosti - spolku pro soudobou hudbu).
Asi 7 let (se zhruba dvouletou pauzou kvůli narození dcerky Karolínky) jsem vedla jazzovou kapelu Ivana Fitznerová Group, později Julie & band. Hráli jsme v Jazz klubu Železná, když ještě byl, potom v Salmovské literární kavárně, klubu Rybanaruby, Klamovka, Meloun, Carpe diem a Kaštan.

Studovala jsem 6 let skladbu na Konzervatoři Jaroslava Ježka, zároveň češtinu a francouzštinu na Pedagogické fakultě UK. Ještě na škole jsem dirigovala a vedla jazzový bigband Back Side Big band. Spolupracovala jsem i s bandem Big band trumpets.

Po škole jsem pracovala jako lektorka francouzštiny v Komerční bance a ve firmách, poté jako korektorka ve vydavatelství a nakladatelství Mladá fronta. Po půl roce jsem odešla a živila se jako externí redaktorka pro nakladatelství Grada. Napsala jsem knihu Máme dítě s handicapem, kterou vydalo v roce 2010 nakladatelství Portál a získala v roce vydání i cenu pro nejlepší dílo v tiskové kategorii vládní soutěže. Od září 2013 učím francouzštinu na Konzervatoři Jaroslava Ježka.

Added: 04.10.2014, martin