singer

Michal Penk

Birth: 19.04.1968, Czech RepublicMichal Penk
Buď správcem tohoto profilu


Michal Penk (* 19. dubna 1968) je český zpěvák, skladatel a hudebník.

Michal Penk byl v dětství úspěšný klavírista. V nejvýznamnějších soutěžích získával skvělá umístění. Penk byl vychováván ke vztahu k Malému princi, Simonu a Garfunkelovi, Vysockému, Tracyho tygru, Jeseninovi a Chopinovi. V roku 1984 začal hrát v skupině Julie 2300. V roce 1985 hráli společně se skupinou Prášek rock v KD Vltavská a udělal dojem na PBCH a Roberta Kodyma, s nimiž na podzim založil skupinu Lucie. Během Lucie hrál i v kapele Bossanova (Roman Holý, Petr Malásek, Václav Kopta). V průběhu roku 1986 Michal Penk kapelu Lucie opustil. Skupina se na třičtvrtě roku rozpadla. Ve stejné době, kdy zpíval v Lucii, chodil s popovou hvězdou Ivetou Bartošovou. Nechal se zlákat do showbusinessu. Místo vyhledávaného zpěváka na pražské amatérské nezávislé scéně a skladatele, ovlivněného The Cure, Davidem Bowiem, Pink Floyd, Genesis, The Clash a Ultravox se začal cítit vnímaný pouze jako "idol dívek". Složitě a s předsudky, ale mnohem později přece jen, začal být pomalu "respektovaný" intelektuály i rockovým publikem.[zdroj?] Spolupracoval s ORM, později, po odchodu Michala Penka z Lucie, producenty debutu této skupiny. Výrazně upozornil koncem 80. let baladami Odpusťte nám nebo Stín. Současně složil pro Ivetu Bartošovou hudbu písní Útoč láskou, Závod s mládím, Tichá píseň. V roce 1989 mu vyšlo první album Michal Penk. To už měl za sebou i krátkou spolupráci s Michalem Horáčkem, který otextoval dvě Penkovy písně Angels and Demons clash a Nestrojte svět do siluet. Po Sametové revoluci založil kapelu Sing Sing, která hrála hardrock. Natočili album Sing Sing, mající i anglickou verzi Sing Sing - Sex atraction.

Počátkem roku 1992 se znovu vrátil na výsluní s písní O bláznech. V roce 1993 složil pro film Kanárská spojka scénickou hudbu. Ve filmu hrál karikaturu sebe sama. Nahrál album ve spolupráci s Romanem Holým, Lálou B. B., Štěpánem Smetáčkem a Miroslavem Chyškou (spoluautoru aranžmá a interpretu O bláznech) Naopak s podtitulem Kanárská spojka. Potom se rozhodl na 2 roky odmlčet a přijít s mnohem náročnějším a nezávislým přístupem k obsahu písní. Během prvního roku se rozpadl jeho vztah s Ivanou, s níž má syna Christophera, narozeného 9. dubna 1991 (Christopher v roce 2012 dostudoval Mezinárodní vztahy na University of Hull ve Velké Británii). Michal Penk začal pít, kouřit marihuanu a brát pervitin.[zdroj?] Pod vlivem "Prevítinu a Perverzinu", jak v té době Metamfetamin nazýval, natočil album Rachot (Andělíček) Tereze Pergnerové, které vyšlo roce 1995.

Po delší odmlce spatřilo světlo světa album Tancuj zbožně (2013), s titulní písní Sráz. Na sklonku roku 2014 Penk postavil zcela novou kapelu, se kterou debutoval v pořadu TV Prima Miss Prima křivky. Momentálně je připravován repertoár pro koncertní vystoupení, plánovaná na roku 2015.

Added: 11.06.2016, martin