singer

Josef Zíma

Birth: 11.05.1932, Praha, Czech RepublicJosef Zíma
Buď správcem tohoto profilu


Josef Zíma (* 11. května 1932 Praha) je český herec, dabér, zpěvák a moderátor, manžel herečky Evy Klepáčové. Kromě pop music je známý jako zpěvák české dechovky. Často bývá označován jako nekorunovaný král české dechovky.

Po maturitě na gymnáziu v Praze-Michli studoval herectví, současně s tímto studiem herectví na pražské DAMU se také soukromě učil zpěvu. Od roku 1948 do roku 1951 byl členem Lidového souboru konzervatoře, od roku 1950 zpíval sólově s Orchestrem Jaroslava Ježka. Po ukončení studia získal své první herecké angažmá v Benešově u Prahy, kde působil v letech od roku 1953 do roku 1955. Od roku 1955 do roku 1957 sloužil na vojně v Armádním uměleckém souboru. Po vojenské prezenční službě nastoupil do Divadla satiry (dnešní Divadlo ABC v paláci U Nováků). V roce 1958 nazpíval desku Blues pro tebe, byla to první deska na které vyšla Jiřímu Suchému jako autorovi první píseň.[5][6] V roce 1959 zavinil dopravní nehodu. Těžce byla zraněna zpěvačka a šansoniérka Judita Čeřovská, Alena Pánková, on sám a režisér Jiří Jungwirth, který později v nemocnici zemřel. Od roku 1962 až do roku 1992, tedy plných 30 let, byl v angažmá v pražském Komorním divadle (což bylo divadlo, které patřilo do skupiny divadel patřících pod Městská divadla pražská). Zde se uplatňoval nejen jako herec, ale i jako dobrý zpěvák. Zahrál si v Divadle Na Fidlovačce v pražských Nuslích, v Hudebním divadle v Karlíně i v Komorním divadle v Plzni.

Současně s divadelní dráhou se odvíjela i jeho kariéra zpěváka popmusic. V počátcích televizního vysílání začal Zíma na obrazovkách vystupovat se svými písničkami, a právě díky tomu se proslavil ve zbytku republiky jako hudební interpret. Mezi jeho nejznámější písničky patří Gina, Milenci v Texaskách, Zelené pláně nebo Bílá vrána. Kromě ústřední písně z pohádkového filmu Martina Friče Princezna se zlatou hvězdou se poprvé prosadil s hitem Jiřího Suchého Pro Tebe. Později nazpíval celou řadu dalších známých písní, mimo jiné také se zpěvačkou Pavlínou Filipovskou, Janou Petrů a dalšími. Úspěšně vystupoval i v televizi zejména jako úspěšný konferenciér. Koncem 70. let mu začal být prostor v populární hudbě malý. Využil proto nabídky vydavatelství Supraphon a začal se profilovat jakožto zpěvák české dechovky (žánr tzv. české lidovky). Za svůj život natočil asi 200 písní a získal i tři Zlaté a jednu Platinovou desku. Josef Zíma je zpěvák s nepříliš znělým hlasem v tenorovém rozsahu, nicméně je to hlas velmi příjemný, kultivovaný, pěstěný a schopný vyjádřit mnoho různých nálad a emocí. V Českém rozhlase řadu let moderoval pořad o dechovkách U muziky.

V roce 2008 získal Cenu Františka Filipovského za celoživotní mistrovství v dabingu. Je držitelem Ceny Thálie 2014 za celoživotní mistrovství v kategorii opereta-muzikál.

Added: 12.09.2017, martin