singer

Braňo Hronec

Branislav Hronec

Birth: 22.12.1940, Hronsek, SlovakiaBraňo Hronec
Buď správcem tohoto profilu


Branislav Hronec, známý jako Braňo Hronec, (* 22. prosince 1940 Hronsek, Slovensko) je slovenský hudební skladatel, klávesista a dirigent.

Branislav Hronec se narodil v rodině evangeliského faráře 22. prosince 1940 v obci Hronsek v blízkosti Bánské Bystrice. Od dětství se vyznačoval mimořádným hudebním nadáním, již ve třinácti letech hrál na varhany v kostele. V roce 1955 přijat na Státní konzervatoř v Bratislavě, kde studoval hru na akordeon a klavír. Již během studia hrál v jazzových souborech a účastnil se jam sessions pořádaných v bratislavské kavárně Reduta a Tatra revue.

Spolu s Milošem Jurkovičem (flétna), Jurajem Fazekašem (violoncello) a Jiřím Škvařilem (bicí) založil jazzový soubor West Coast Combo, který mimo jiné uvedl jeho první jazzové skladby. V roce 1961 vytvořil Bratislavské jazzové studio, ve kterém hrál i Antonín Gondolán na basovou kytaru a Miroslav Večeřa na tenorsaxofon. V té době pokračoval ve studiu skladby na Vysoké škole múzických umění v Bratislavě u Alexandra Moyzesa, které dokončil v roce 1969.

V roce 1963 založil vlastní Skupinu Braňo Hronce, která se postupem doby rozrostla na jazzový orchestr. S tímto orchestrem pak absolvoval mnoho úspěšných koncertů po celé Evropě. Od roku 1985 do roku 1990 byl Braňo Hronec dirigentem Tanečního orchestru Československé televize. V letech 1990–1997 vyučoval skladbu na své alma mater, na Vysoké škole múzických umění v Bratislavě. Po roce 1997 se věnuje pouze komponování.

Added: 16.03.2018, martin