singer | Musician

Tereza Balonová

Birth: Czech RepublicTereza Balonová
Zdroj: Universal Music


Buď správcem tohoto profilu


Odmala si píše vlastní písničky, sama se doprovází na kytaru a absenci kapely vynahrazuje použitím looperu, s nímž udělal díru do světa její vzor Ed Sheeran. Tereza Balonová je již v osmnácti letech vyzrálou a komplexní zpěvačkou a muzikantkou. Díky skupině Jelen má za sebou už i svůj první koncert ve vyprodaném Foru Karlín.

Klasika ji nebavila
Kromě jedinečného zabarvení hlasu, které jí v písních dovoluje hojně pracovat s emocemi, vyčnívá mladá písničkářka i tím, že je talentovanou autorkou a vynikající kytaristkou. V šesti letech uprosila rodiče, kteří nikdy nehráli na žádný nástroj, aby mohla začít navštěvovat kytarové lekce. Klasika ji ale nebavila, a tak se sama inspirovala svými oblíbenými interprety a začala psát vlastní písně. S prvními soutěžila už v pouhých dvanácti letech na folkovém festivalu Porta. O pět let později ho pro svůj autentický projev a výjimečný talent vyhrála.

„Když mě rodiče v osmi letech vzali na koncert kapely Metallica do Edenu, byl to pro mě tak silný zážitek, že jsem ihned věděla, co chci dělat,“ vzpomíná talentovaná hudebnice. Podobně výrazně na ni ale zapůsobilo i vystoupení folkové skupiny Čechomor. „Utekla jsem tátovi s mámou a vběhla do první řady, kde jsem muzikantům koukala pod nohy, co dělají. Chtěla jsem to taky umět,“ směje se Balonová, která dlouhé roky hrála závodně volejbal. Hudba ale nakonec zvítězila.

Z Porty k Jelenům
Už v roce 2015 vydala na vlastní náklad první desku Alchymie, opravdový zlom ale nastal právě až při jejím vítězství na Portě o tři roky později. Tehdy si ji všimla kapela Jelen a vybrala si ji jako předskokanku na své podzimní turné. V rámci něj poprvé vyrazila z klubů a studentských akcí na velká pódia.

Před početným publikem se písničkářka představila úplně sama – s kytarou a looperem, zařízením, které nahrává a vrství zvuky přes sebe. „K využití looperu mě inspiroval Ed Sheeran. Viděla jsem na internetu videa, co všechno s ním dokáže, a krátce nato si z kapesného koupila svůj první základní přístroj. Na něm jsem se naučila vše potřebné,“ vysvětluje interpretka, jak intuitivně pracuje a učí se novým dovednostem. Časem si osvojila i hru na bicí nebo klávesy.

Muzika až na krev
Z koncertů si Balonová odnesla mnoho nezapomenutelných zážitků. Ustála i krizové situace - například v Liberci se při hraní řízla do prstu, načež z ní začala stříkat krev. „Všimla jsem si, že si ode mě lidé poodstupují. Podívala jsem se na sebe a zjistila, že jsem celá zakrvácená. Prý jsem měla krev i v obličeji. Koncert je ale takový adrenalin, že jsem to moc nevnímala a vystoupení dohrála,“ říká. Největší euforii jí přinesl závěrečný vyprodaný koncert v pražském Foru Karlín: „Nikdy na to nezapomenu, splnil se mi tím sen. Najednou jsem já byla ten interpret, který stojí před plným sálem a všichni mu koukají pod nohy.“

Mimořádně nadaná zpěvačka nadále zůstává výhradní autorkou hudby a textů. Nyní pod vedením producenta Martina Ledviny pracuje na nových písních, které vyjdou na EP pod křídly nahrávací společnosti SinglTon.

Added: 01.06.2019, martin