singer

Vec

Branislav Kováč

Birth: 1976, Zlaté Moravce, SlovakiaVec
Buď správcem tohoto profilu


Rapper Vec je chodící legendou slovenského hip hopu. Začínal jako mozek dvojice Trosky, která v roce 1997 vydala bezejmenný debut, ke kterému se modlí fanoušci hip hopu nejen na Slovensku, ale také v Čechách a na Moravě. Zůstává dodnes jednou z nejlepších desek česko-slovenského hip hopu a pro Vece je to vysoko postavená laťka.

Jeho letošní sólový debut "Dobré ráno" se nese v intencích evropského eastside soundu, potvrzuje ale také, že Vec má na "domácí" poměry ojedinělý cit pro napsání chytlavého hitu. Na desce se objeví také Jazzy, Vecův DJ ještě z času Trosek, slovenská špička Kontrafakt, Čistychov, jeho svěřenci H16 nebo zatím neznámý Kam?Čo? a vykřikovači Zverina a Kardinál Korec.

Vec věkem, zkušenostmi i inteligencí překračuje obvyklou hranici místního hip hopu. "Dobré ráno" je ve všech směrech vyvážená deska, řadící se mezi to nejlepší, co vyšlo z hiphopové scény na Slovensku. Škoda, že Vec s mikrofonem v ruce příliš často zjišťuje, že vlastně už ani nemá o čem rapovat. Většinu času se situuje do předvídatelné image vyrostlého floutka, který si prožil své a teď už si jen užívá svého postavení kázající legendy. Jsem snad sám, komu je to málo? Není to jen záležitost Vece, ale celého hip hopu mezi Aší a Košicemi. Pořád doufám, že jednou nastane čas, kdy nám budou MCs servírovat kromě klišé také autentické obrázky z městské jungle. Na této desce to naplňuje snad jen nejlepší skladba "S Vlkmi žijem, s vlkmi vyjem" (pozor, o hostech H16 už brzy hodně uslyšíme). Vecovi chybí ostrá hrana, je až moc nad věcí a když začnou Kontrafakt rozhazovat svoje nadávky ostré jako žiletky, jen pokorně odevzdává mikrofon. Má tak vůbec cenu věřit rapperovi, který v pilotním singlu rapuje o tom, jak jede s kámošema na hory? Musím odpovědět: Ano, protože Vec dodává do éteru odzbrojující hitovky "Gde ste?", "Na horách" nebo "Ruky hore", které by uspěly, i kdyby rapoval telefonní seznam. Dobře že to dělá MC jeho jména a inteligence, časem nás určitě budou rádia masírovat hitovkami ve stylu Chaozz a bude se nám po Vecových chytrých skladbách stýskat.Vec - rapper je paradoxně zastíněn Vecem - producentem. Své produkci věří tak, že si může dovolit dát na desky instrumentálky. "Oblečte si kroje", "Oju" nebo "Moj Jazz" jsou rozhodně nad česko-slovenský standart, ačkoliv zvukově se nevymykají z obvyklého domácího bahýnka. Jednoznačná je inspirace zvukem Quannum Project (Lyric Born, DJ Shadow) - hutný funkový podklad, výrazná basová linka a kvákavá kytara. Rozhodně se povedl risk s odvážně vysamplovaným Karolom Duchoňem do "S tebou" (rozhodně mi sedne více než David Čokoláda, který se na domácích rapových deskách objevuje v této poloze). Přes všechny výhrady musím naplno říci, že "Dobré ráno" je velmi dobrá deska. Možná mi její poslech kazí očekávání next big thing místního hip hopu (a to mi Vec tak úplně nenaplnil), ale to je asi moje chyba. Rozhodně nehrozí, že byste se při poslechu cítili vyloženě trapně (až na jednu výjimku - pubertální skit "Gramatické okienka"). Spíše konečně budete mít pocit, že slovenský hip hop už dospěl do doby, kdy dokáže udělat nejen sevřený underground, ale také chytrou desku, kterou si může pustit úplně kdokoliv.

Added: 16.11.2013, Marek