Musician

Jan Macháček

Birth: 02.06.1965, Praha, Czech RepublicJan Macháček
Buď správcem tohoto profilu


Jan Macháček (* 2. června 1965 Praha) je český novinář, hudebník, a bývalý disident, signatář Charty 77.

V roce 1983 vystudoval gymnázium v Radotíně. Studium na VŠE nedokončil.

V letech 1983 až 1986 byl členem hudební skupiny The Plastic People of the Universe a od roku 1985 působí jako kytarista skupiny Garáž.

Spoluzaložil týdeník Respekt, kde byl redaktorem a v roce 2000 i zástupcem šéfredaktora.[3] Zabýval ekonomickou tematikou, především pak procesu privatizace.[3] V roce 1998 získal stipendium na University of Michigan.

Psal komentáře pro Prague Business Journal, krátce působil jako komentátor deníku MF DNES a poté jako komentátor deníku Hospodářské noviny. V současnosti (2014) píše pravidelné glosy pro portály Ihned.cz a Respekt.cz. Pro Ihned.cz rediguje rubriku Macháčkova výměna - diskusi ekonom;, bankéře a publicisty, se kterými diskutuje aktuální ekonomická témata. Své komentáře pro Respekt z let 2008-2009 vydal v roce 2009 knižně pod názvem Mistři světa amoleta.

Za rok 2009 získal novinářskou Cenu Ferdinanda Peroutky.

V roce 2011 ostře kritizoval slovenskou stranu Sloboda a Solidarita, jejíž poslanci hlasovali proti účasti Slovenska v Evropském nástroji finanční stability (tzv. Euroval), které vláda Ivety Radičové s spojila s hlasováním o důvěře (vláda díky tomu padla). Macháček mimo jiné nazval Slobodu a Solidaritu "militantní částí slovenské koalice" a "sektou" a uvedl, že "Na seznam „nebezpečných ideologií“ bych zahrnul i ultraliberalismus či libertariánství [...] Osobně považuji libertariány a jejich v uvozovkách „jehovistické“ příručky a ideologismy za jedno z největších nebezpečí současného světa. Tito dogmatici, kterým vždy do sebe vše perfektně zapadá, otravují a kazí politické ovzduší i v Americe, kde ovládají fanatickou Tea Party". Dále ocenil "rozumný a zodpovědný" přístup bývalého slovenského premiéra Fica k Eurozóně. Za tyto postoje byl Macháček kritizován. Například podle politologa Alexandra Tomského Macháček "podlehl amoku", jeho komentáře v této záležitosti jsou "nepříčetné nadávky" a, dle Tomského, "tady snad mohla zasáhnout šéfredaktorská cenzura".

Působí jako předseda správní rady knihovny Václava Havla. Působil též jako předseda správní rady Transparency International.

Added: 06.04.2014, martin