singer

Pavel Helan

Birth: 1979, Moravské Knínice, Czech RepublicPavel Helan
Buď správcem tohoto profilu


Ing. Pavel Helan, nar. 1979 v Moravských Knínicích,
absolvent střední školy zahradnické a vysoké školy lesnické.
S hudbou začínal jako kytarista v jazzbandu Young Pekáč Mojmíra Bártka, kde si osvojil důležité heslo: “Strýcu hrej, neustále hrej!”. Byl členem vokálního kvarteta AlbaMons a spoupracoval s Mladými brněnskými symfoniky pod vedením Tomáše Krejčího. Je absolventem kytarové školy Oty Pinknera. Zvítězil v pořadu Do-re-mi, napsal hudbu ke hrám divadla Prkno a Absolutního divadla, působil jako učitel hudební výchovy v New Yorku, doprovázel bretaňského zpěváka Yvese Guelou ve skupině Gwalarn, byl členem revivalu U2/stay, stal se patronem dětského centra Vesněnka Brno.
V roce 2007 obdržel přestižního Krtka na festivalu Zahrada, v roce 2008 vydal CD Je(mně) příjemně, ze kterého v roce 2009 vzešla spolupráce se zpěvákem Petrem Bende. V roce 2010 byl založen plesový miniorchestr Helan Band. Peričkami z roku 2011 je hostování na desce cimbálové muziky Grajcar: Cimballitica a koncertování na v Malaysii s německým Octoberfest bandem.
V roce 2012 se stal kmotrem CD skupiny Šroti, absolvoval letní šňůru festivalů s projektem Kolotoč a také s alternativní cimbálovou skupinou Medicimbal, koncertoval v Malaysii a Hong Kongu. Jako hosta na turné Ani si nesedejte si ho vybral Tomáš Klus. Byl hostem Vánočního tour Petra Bende.

Pavel Helan patří do přízně populárního lidového zpěváka Jiřího Helána z dechové hudby Moravěnka.

Added: 22.11.2013, Marek