Musician

Karel RůžičkaBirth: 02.06.1940, Praha, Czech RepublicKarel Růžička

Buď správcem tohoto profilu


Karel Růžička (* 2. června 1940, Praha) je Český legendární klavírista, jazzový hudebník, hudební skladatel a pedagog. Na pražské konzervatoři vystudoval hru na bicí nástroje a hru na klavír. V sedmdesátých letech hrál v souboru Luďka Hulana, později působil v řadě dalších renomovaných českých jazzových orchestrů i sólistů. Patří mezi nejznámější české jazzové muzikanty.

Po absolutoriu vojenské služby čtyři sezony působil v orchestru Divadla Semafor, který vedl Ferdinand Havlík, druhou půlku šedesátých let strávil z popudu Karla Krautgartnera v Jazzovém orchestru Československého rozhlasu. V sedmdesátých letech hrál v souboru Jazz Celula s Laca Decziho, později se souborem SHQ Karla Velebného. Zároveň s tím velmi často pohostinsky vystupoval i nahrával s mnoha předními jazzovými sólisty (Rudolf Dašek, George Mraz, Jiří Stivín, Rudolf Rokl) a orchestry (Pražský bigband Milana Svobody, Orchestr Gustava Broma, finským a dánským rozhlasovým orchestrem atd. apod.).

Jedná se i o uznávaného hudebního skladatele a pedagoga, který vyučuje skladbu a hru na klavír na Konzervatoři Jaroslava Ježka a na Akademii múzických umění v Praze. Je ředitelem Letní jazzové dílny Karla Velebného ve Frýdlantě. Jako skladatel působí i v oblasti vážné hudby, komponuje vokální hudbu, komorní hudbu i skladby symfonické.

Jeho syn Karel Růžička mladší je také uznávaným jazzovým hudebníkem, žijícím v USA.
2014-05-27, martin