Project Hooxx & The Shanny: živý drum’n’bass v Music Labunovinka

V sobotu 8. dubna se v Brněnském Music Labu uskuteční v pořadí druhý dvojkoncert těchto dvou one-man-band projektů, které sdílí koncepci alternativního přístupu k elektronické hudbě, i když každý trochu jiného.

Honza “Hooxx” Slawinski (aka Project Hooxx) se věnuje především žánrům spadajícím pod Drum’n’Bass. Minimalistický ostinátní základ vycházející z odnoží jako Dark a Neuro je často rozbíjen různými entropickými vlivy od Jungle po Breakcore. Jeho set tak získává na jisté rozmanitosti a vzniklá performance v sobě kloubí klubový DnB set tvrdšího ražení s experimentální “koncertní” show.

Unikátnost Hooxxe však spočívá především v samotném podání. Kompletní drumtrack je hraný živě na akustickou bicí soupravu podpořen pouze jedním synthem obstarávajícím minimalistickou basovou linku a komplexním efektovým řetězcem, bez samplů a backtracků. Koncepci celé show tak tvoří energie, improvizace a “lidský přístup” k věci v kombinaci s atmosférou a tlakem klubového Drum’n’Bass.

“Trvalo to pár let, než se mi podařilo zvládnout techniku na bicí tak, abych mohl čerpat inspiraci z elektronických žánrů, při jejichž tvorbě producent tak úplně nepřemýšlí jestli je to hratelný na bubny nebo ne… Dělám si to tak nějak po svým, snažím se skloubit beatmaking s živým bubnováním. Je to sice náročný, ale neskutečně zábavný a snad i posluchačsky zajímavý… Ale je to zatím neprošlapaná cesta, tak jsem celkem zvědavej, jak to lidi vezmou… Já si to jdu užít…” odpovídá Hooxx na otázku co bylo impulsem k vytvořená právě takového projektu.

Honza “The Shanny” Fňukal naopak využívá opravdu širokou škálu nástrojů a možností k tvorbě nápadité a energické taneční hudby. Je schopným multiinstrumentalistou se stolem plným kontrolerů a věnuje se například práci s loopery a také finger-drummingu, při kterém vznikají celé kompozice v reálném čase hrou prsty na kontroler s pady.

“Díky moderním hi-tech vychytávkám se přibližuju k mému vysněnému ideálu, tvořit hudbu přímo na pódiu. Kombinovat různé zvuky a nástroje. Těším se, až to tam v sobotu rozjedem.”

Shannyho show je z podstatné části improvizovaná a chytlavé melodické linky i rozmanité aranže vznikají často až přímo v klubu. Tepající beat, vychytaný zvuk a Shannyho extravagantní košile jsou zárukou kvalitní taneční párty ze kterých se discokoule vzpamatovávají ještě několik dní.

Kluci spolu hrají také v kapele Funky Chicken a několika dalších menších projektech. “Známe se nějaký tři roky, Shanny byl první člověk kterýho jsem v Brně potkal, mimochodem přes inzerát na hudebním bazaru, a za tu dobu jsme toho spolu zažili celkem dost. Ta pódia, kiláky v autě, hodiny na zkušebně i u piva, to nespočítám… Teď je to ale poprvý co děláme každý na svým, ale stejně tak nějak paralelně…”

Celá akce bude podpořena také videoprojekcí - jak jinak než živě improvizovanou - a tu dostal na starost VJ a videomapping umělec Martin Mitro vystupující pod značkou “Plankton vs. Flying Animal”. Po vystoupeních bude následovat afterpárty s DJ Rubenz, takže plán na sobotní večer jak vyšitý.


Added: 05.04.2017, martin

Related photos