Rozhovor s Pokáčem: Rád zpívám s interprety, jejichž tvorba mě bavínovinka

Úspěšný textař a zpěvák Pokáč pro presentaci své tvorby již roky používá youtube. Nyní se po letech rozhodl vydat své písničky na albu Vlasy. Současně spustil vlastní turné k tomuto albu. Položili jsme mu proto následující otázky:

Vedle hudby jste pracoval, nebo snad ještě pracujete jako programátor. Co Vás baví na programování?

Matika mi vždycky celkem šla, počítače mě bavily. Mám vystudované softwarové inženýrství a počítačové vidění, čili krom programování je v tom o trocha výzkumu. Tahle kombinace mě vždy bavila. Trochu méně než hudba, ale bavila ☺

Jak se to stane, že se s programátora stane hudebník? Od kdy se vlastně už věnujete hudbě?

Od 6 let jsem chodil do hudebky na klavír, od 16 jsem se začal na kytaru jako samouk. Hudbu jsem měl vždy jako koníček, programování jako potenciální zdroj obživy. Ani se mi nesnilo, že bych si mohl hudbou začít jednou vydělávat, to je sen.

Pro Voxela a pro další interprety jste napsal spoustu textů. Považujete se spíše za textaře nebo zpěváka? Co z toho Vás více baví a proč?

Spíše za zpěváka se považuji za písničkáře. S tím zpíváním to u mě není žádná sláva ☺ Baví mě psát texty pro ostatní, je to super zpestření a pokaždé se naučím něco nového. Ale nejvíc mě baví hrát vlastní písničky lidem, a když je se mnou zpívají, je to něco neskutečného.

Na základě čeho vznikají Vaše texty? Co Vás nejvíc inspiruje?

Snažím se psát o věcech každodenního života. Nebaví mě psát o lásce, protože o ní píšou skoro všichni ostatní. Možná proto mezi nejúspěšnější písničky z alba Vlasy patří Mám doma kočku nebo Rád chodím na poštu. Jsou to témata společná mnoha lidem, spoustu z nás se s tím ztotožní a nejsou to náměty bůhvíjak písničkami popsané. Takováto témata se snažím nacházet.

Nahrál jste několik duetů. S kým se Vám nejlépe zpívá. Který duet považujete za nejvydařenější?

Rád zpívám s interprety, jejichž tvorba mě baví, kteří jsou mi sympatičtí. To se dá říct o všech, s nimiž jsem měl tu možnost spolupracovat. Nejvíckrát jsem zpíval jednoznačně s Vaškem (Voxelem), s ním je to na pódiu vždycky super. S Káťou Tichou nebo Jakubem Ondrou jsem tolik příležitostí neměl, ale nahrávání s nimi byl skvělý zážitek.

Prý svoji tvorbu považujete za „nepovedený pokus o folk“. Proč?

☺ Chacha. To jsem napsal na bandzone před zhruba 9 lety, když jsem nahrával svoje první dema a bez popisu své tvorby mě to nenechalo dokončit registraci. Doteď to tam visí, občas to někdo vytáhne a dost se diví ☺ Paradox je, že to je vlastně pořád pravda, je to takový jiný folk. Jinak je to samozřejmě myšleno s nadsázkou.

Pro presentaci své tvorby plně využíváte youtube. Jaký je Váš názor na tuto platformu?

Youtube je super, baví mě. Dává svobodu absolutně všem, nikoho neomezuje. Dneska nejsou nutností velká vydavatelství, aby se člověk mohl dostat svoji tvorbu k lidem. Samozřejmě, hodí se, ale nejsou nutností. Na youtube je tolik skvělých umělců, kteří čekají na své objevení. Navíc pro můj styl nepotřebuji bůhvíjaké aranže a podobně, stačí si sednou v pokoji s kytarou, zmáčknout ‘record’ a nahrát všechno na internet. Díky youtube je to tak jednoduché.

Po 8 letech jste vydal své první album Vlasy, o kterém říkáte, že je to Vaše Best off. Co Vás k vydání alba vedlo, když jste si dosud vystačil s youtube?

Lidé si o to říkali. Pak si o to začalo říkat i vydavatelství. Tak jsem vyhověl ☺ Já to považoval za bestofku pro fanoušky, ale ve finále se díky tomu moje písničky dostaly ke spoustě nových lidí, kteří youtube nesledují, nebo o mě z jiných důvodů nevěděli. Asi pořád platí, že muzikant by měl vydávat alba.Letos to s tím Slavíkem nějak nevyšlo. Jaké jsou Vaše ambice do budoucna?

Objev už být nemůže, tak příště holt zpěvák, pardon Mistře ☺

Před volbami jste se spoluprací na klipu Dominika Feriho zapojil do volební kampaně. Co Vás k tomu motivovalo? Hodnotíte to zpětně jako správný krok?

Oslovil mě Dominik Feri, influencer, který mě hodně baví, s návrhem udělat song, jenž má dostat mladé lidi k volbám. V tu chvíli mi to přišlo naprosto boží. Ale postupem času jsem si uvědomil, že lidi v Dominikovi spíš než sympaťáka s velkým dosahem a dobrým úmyslem vidí ‘toto z topky’, což bylo ještě umocněno tím, že zrovna bylo před volbami. Nakonec jsme song udělali, v klipu jsem se rozhodl nebýt, čili mám morálně splněno a snad to moc lidí nepobouřilo.

Proč jste se ve své tvorbě jako jeden z mála interpretů rozhodl vyjadřovat k problematice imigrace? Je za tím něco hlubšího?

Já myslím že je to společenské téma které v poslední době rezonuje všemi. Navíc je to téma velmi složité, lidé mají tendenci si utvářet názor z novinových titulků, než aby se zajímali do hloubky. Já v tomhle nejsem výjimkou. Sám nevím, jestli imigrace ano nebo ne. Ale připadá mi kolikrát směšná ta hysterie okolo toho. Tak jsem o tom napsal.

Právě probíhá Vaše tour – Vánoční besídka Vlasy. Co chystáte na příští rok?

Jarní turné, přes léto festivaly, podzimní turné...bude toho hodně. Nové songy, nové klipy, koncerty, prostě všechno, co by měl správný muzikant asi dělat ☺ Zatím nechci být úplně konkrétní, ale myslím, že se máte na co těšit.

Co byste vzkázal návštěvníkům portálu CSMUSIC?

Hlavně krásné svátky a do nového roku co nejvíc dobré a co nejméně špatné muziky. A choďte na koncerty, bez vás to není ono ☺

Autor: Redakce CSMUSIC


Added: 18.12.2017, martin

Related photos