Rozhovor s Exit Empire: Jako dárek si stáhněte naše album zdarmanovinka

Kapela Exit Empire hrající post-hardcore má za sebou sice jen první rok existence, ale již stihla své fanoušky okouzlit výborně zpracovaným albumem a kvalitními videoklipy. To vše si navíc členové kapely sami vyprodukovali ve svém studiu. Kapela okouzlila i nás a proto jsme ji položili následující otázky:

Jako kapela máte za sebou první rok existence. Jak tento rok hodnotíte?

Rafael (zpěvák): Nad všechna očekávání. S kapelou jsme oficiálně veřejní teprve od května a už jen na Facebooku se za tu dobu sešlo přes 1000 úžasných lidí. Děkujeme, máme opravdu velkou radost.

Timmy (kytarista): Tuto kapelu jsme chtěli mít fakt dlouho a je super konečně být venku a hrávat koncerty. Na další roky se hodně těším.

Přemek (bubeník): Bylo to o dost těžší než jsme si mysleli, ale kapela se konečně posouvá kupředu a stojí to vážně za to.

Nedávno jste vydali své první album, které jste si celé sami vyprodukovali a nahráli. Ke dvěma skladbám jste dokonce natočili videoklip. Kde jste získali takové zkušenosti, že jste dokázali něco takového vytvořit?

Timmy: Chtěl bych říct nějakou vzrušující informaci, jakože jsme odjeli do nejlepšího studia v USA na stáž a učili se přímo od slavných producentů… Realita ale tak romantická není (smích).

Rafael: Dnešní doba nám naštěstí umožňuje do těchto studií nahlédnout alespoň virtuálně. A tak jsme se na dva roky zavřeli ve svých pokojích, abychom se od rána do noci učili hudební produkci právě z online kurzů.

Timmy: Já jsem fakt velký filmový fanoušek a hltám i filmovou teorii, takže vzít do ruky kameru a natočit nám klipy mi přišlo jako přirozená věc. Samozřejmě jsem se hrozně bál výsledku, díky důsledné přípravě jsme se ale snažili vyvarovat začátečnickým chybám.Co bylo pro vás nejobtížnější a proč?

Rafael: Uvědomit si, že budoucnost celé kapely máme ve svých rukou. Že je jen na nás samotných, jestli bude hudba s lidmi rezonovat a nebo ne. Na jednu stranu vás to nutí na sobě pracovat jako nikdy předtím, protože viníte z neúspěchu jen sebe a nikoho jiného, na tu druhou je to ovšem neuvěřitelně osvobozující pocit.

Timmy: Vyrovnat se s tím, že jsme na všechno sami. Vůbec si na to ale nestěžuju, naopak. Snažíme se stát součástí hudebního světa, a tak se učíme všechny jeho aspekty. Těší mě, že teď už se seznamujeme s lidmi, kteří nám můžou pomoct se zas posunout o level dál.

Přemek: Přesvědčovat okolí, že všechen čas a energie vložená do kapely mají smysl.

Jak vznikají vaše skladby? V jednom rozhovoru jste uvedli, že na to pracujete společně. Jak se toto dá prakticky realizovat?

Rafael: Každá skladba vypráví nějaký příběh. A každý příběh nese nějakou emoci. Proto je pro nás nejdůležitější, abychom si ještě předtím než začneme vymýšlet melodie a sáhneme po nástrojích, tyto emoce a příběh určili. Rozebíráme pak všechny možné pocity a příběhy, které se nám staly. Proto jsou skládácí session pro nás svým způsobem takové “terapie” (smích).

Přemek: Vyhradit si čas na věci, které rádi děláte, je snadné. A pokud je kapela tvořená dvěma bratry a jejich nejlepším přítelem, se kterým trávíte hodně času, jde to samo.

Timmy: A v praxi to jsme my tři, zavření v jedné místnosti s počítačem. Přitom se doslova hrabeme ve vlastních pocitech a zjišťujeme, jaké zážitky a emoce chceme převést do not. O to se pak snažíme s kytarou v ruce nebo s klávesy.

Co vás inspiruje k vaší tvorbě? Co se snažíte svojí hudbou vyjádřit?

Timmy: Ultimátně se tou hudbou snažíme posluchači pomoct, spojit se s tím, co prožívá. Ukázat mu, že v tom není sám. Samotné skládání je vlastně terapeutická zkušenost, jakkoli naštvaně nebo smutně nakonec ten song na první poslech zní.

Rafael: Inspiruje nás vše. Vše, co zažíváme, naše postoje. Hudba je jazyk emocí a my takto své zážitky můžeme sdílet s ostatními lidmi, kteří se cítí podobně. Cílíme je v jejich životech podpořit. Nám hudba vždycky pomáhala a toto je jeden ze způsobů, jak to můžeme vrátit zpátky.Uvádíte, že vaše hudba je post-hardcore. Jaké hudební žánry u jiných kapel máte oblíbené?

Timmy: Rock, metalcore, nu-metal. Většinou mě ale za srdce chytá hlavně moderní zvuk, jedu si prostě vybraný globální mainstream. Na žánry nehledím, hlavně ten song nesmí být prvoplánová rychlokvaška nebo komunistický pop.

Rafael: Pokud ve mně hudba vyvolává nějaký pocit, tak je mi jedno, o jaký jde žánr. Poslouchám tedy vše, soundtracky, house, pop, rock, …

Jaké to je být začínající kapelou na české scéně? Daří se Vám prosazovat se třeba do rádií?

Přemek: Česká scéna nám pomáhá se prosadit, i když jsme se vždy viděli jako světová kapela. Hodně záleží na kvalitě hudby a taky, jak moc vážně kapelu berete. Nikdo do vás nebude investovat svůj čas, pokud se kapela za měsíc rozpadne.

Timmy: Do českých rádií jsme to ještě nezkoušeli. Máte tip?

Rafael: Myslím, že stejné, jako být začínající kapelou kdekoliv jinde na světě. Tvrdé a vzrušující.

Živíte se hudbou, nebo něčím jiným? Čím?

Rafael: Hudbou, kromě kapely vedeme Exit Empire Studios, kde nabízíme hudební produkci a skládáme i soundtracky.

Proč vás to láká do Los Angeles? Chystáte tam přesunout svoje působiště? Nebojíte se, že budete svým fanouškům v Česku příliš vzdálení? Nebo chcete cílit spíše na zahraniční fanoušky?

Rafael: Los Angeles je centrum veškerého hudebního dění. Naopak, být tam znamená být nejblíže všem fanouškům na světě.

Přemek: Fanoušci jsou pro nás to nejdůležitější a je úplně jedno, kde se nachází. Na sociálních sítích jsme dostupní nonstop a lidé nám píší a my jim sami odpovídáme. A udělat živou show přijedeme kamkoliv, kde nás budou chtít.

Timmy: A protože Hollywood, baby! Víc vzrušující projekty pro skládání soundtracků jinde nenajdete.

Daří se vám vyprodávat vaše koncerty? Máte už představu, kde budete v roce 2018 koncertovat?

Timmy: Těší mě, že lidi na koncerty chodí čím dál víc a už i zpívají s námi.

Rafael: Takové odezvy si od svých “Citizens”, jak říkáme fanouškům, neskutečně vážíme.

Přemek: 12. ledna 2018 hrajeme naši první zahraniční show, a to rovnou v Dubaji. Pak nás čekají kluby v ČR, Slovensku a Rakousku. Na léto domlouváme festivaly.

Jaké máte plány na Silvestra? Budete jako kapela slavit společně?

Timmy: Jo, asi pátý rok v kuse budeme opět spolu. Tak jako zbytek roku (smích). Těším se na naše ohlédnutí za úspěchy uplynulého roku nad panákem kvalitní whiskey!

Rafael: Ano, na to se taky těším, ale ještě víc, až spolu budeme probírat, co vzrušujícího nás v roce 2018 čeká.

Přemek: Už mám nachystané doutníky.

Co byste chtěli vzkázat návštěvníkům portálu CSMUSIC?

Rafael: Šťastné a veselé!

Timmy: Veselé Vánoce a hlasitý nový rok!

Přemek: Jako dárek si stáhněte naše album zdarma na našich stránkách http://exitempire.com

Autor: Redakce CSMUSIC


Added: 19.12.2017, martin

Related photos