8 HLAV ŠÍLENSTVÍ: Vladivojna La Chia na podzim představí v šesti českých městech recitál věnovaný básnířce Anně Barkovovénovinka

Nespoutaný hudební fenomén Vladivojna La Chia, její (pětičlenné) 4Trio – ve složení Terezie Kovalová, Sylvie Bee, Petr Uvira, Luboš Pavlík, Marie Ladrová – a herečka Gabriela Míčová, držitelka Ceny Thálie a Českého lva. Renomované osobnosti české kulturní scény přivede na jedno jeviště pozoruhodný recitál 8 HLAV ŠÍLENSTVÍ věnovaný tvorbě znovuobjevené ruské básnířky a novinářky Anny Barkovové: 2. 10. v Opavě, 17. 10. v Brně, 19. 10. v Ostravě, 27. 11. v Lounech, 28. 11. v Praze a 29. 11. v Kutné Hoře.

Komponovaný hudebně-dramatický večer, jehož autorkou je Vladivojna La Chia, spoluautorkou a režisérkou Marta Nováková, nabízí v mnoha ohledech mimořádně intenzivní, až mysticko-intelektuální zážitek. Básně zhudebněné Vladivojnou do lyrických i expresivních skladeb střídají svérázné postřehy a komentáře nelichotivé reality v nesvobodné zemi – citace z dopisů a deníkových zápisků v sugestivním podání Gabriely Míčové coby Anny Barkovové. Vše podbarveno nenápadně neklidnými videoprojekcemi.

S tvorbou a osobností Anny Barkovové se Vladivojna seznámila prostřednictvím filmu 8 hlav šílenství (režie Marta Nováková), ke kterému složila hudbu (a byla za ni nominována na Českého lva). Na tuto svou práci navázala netradičně pojatým filmovým soundtrackem – vlastní filmovou hudbu přearanžovala do písní na básně Anny Barkovové, které nazpívaly osobnosti od alternativy po mainstreem. Poté se rozhodla k dalšímu kroku, dát písním z alba koncertní akustickou podobu. Na jaře 2017 v pražském Klementinu proběhl první Vladivojnin koncert složený výhradně ze zhudebněných básní Anny Barkovové. Následovalo vystoupení v Anežském klášteře a v polovině dubna 2019 Vladivojna představila polodefinitivní podobu recitálu. Ohlasy byly nebývalé.

„Má cesta k Anně byla docela dobrodružná. Když jsem si poprvé pročítala její poezii, překvapilo mě, jak byla nadčasová, i když se z velké části dotýkala lágrového života. Postava Anny, kterou ve filmu ztvárnila Aneta Langerová, v sobě měla obrovskou vnitřní sílu, zdánlivě krutý smysl pro humor a jakýsi nadhled a břitkou inteligenci. Její deníkové zápisky a dopisy byly tak syrové, upřímné a zvláštním způsobem půvabné, že jsem se rozhodla Anně věnovat i ve své další práci,“ vysvětluje Vladivojna La Chia a dodává: „Začala jsem dávat dohromady repertoár složený výhradně ze zhudebněných básní. A právě prostřednictvím hudby ke mně začala její poezie promlouvat s ještě větší intenzitou než ze stránek knih. Dalším impulzem k pokračování zhudebňování básní Anny Barkovové byly reakce publika na koncertech. Pochopila jsem, že slova kdysi málem zapomenuté básnířky promlouvají k lidem i dnes, možná daleko naléhavěji než ve své době.“

Recitál 8 HLAV ŠÍLENSTVÍ odstartuje svou pouť letos na podzim v kompletní sestavě: Vladivojna La Chia (zpěv, basa, akustická kytara, autorka projektu, autorka hudby), herečka Gabriela Míčová jako Anna Barkovová, Terezie Kovalová (violoncello, doprovodný zpěv), Sylvie Bee (doprovodný zpěv, perkuse, klarinet), Petr Uvira (akustické kytary, doprovodný zpěv), Luboš Pavlík (bicí nástroje, perkuse, doprovodný zpěv) a Marie Ladrová (teremin, doprovodný zpěv).

2. 10. OPAVA – v rámci festivalu 62. Bezručova Opava – Umění a svoboda, kostel Sv. Václava
17. 10. BRNO – Leitnerka
19. 10. OSTRAVA – PLATO
27. 11. LOUNY – Vrchlického divadlo
28. 11. PRAHA – Studio Hrdinů
29. 11. KUTNÁ HORA – GASK

Vstupenky jsou k dostání na https://goout.net/cs/umelci/vladivojna-la-chia/wxf/

Turné 8 hlav šílenství spolupořádá ostravský spolek PANT. Projekt podpořilo Ministerstvo kultury ČR.

Vladivojna La Chia
Vladivojna La Chia je výrazná, nezaměnitelná autorka, zpěvačka, textařka, producentka a skladatelka filmové a divadelní hudby. Kromě toho je ale také výtvarnice, věnuje se malbě, kresbě, ilustraci a komiksu. Má za sebou řadu samostatných výstav.

Začátek její profesionální hudební kariéry je spojen se skupinou Banana, se kterou se dala dohromady během svých studií intermediálních forem na Ostravské Univerzitě. Ve své době byla skupina skutečným zjevením na naší (ale i polské) scéně a krátce po sobě vydala tři ceněná studiová alba u mezinárodního hudebního vydavatelství Universal Music. V roce 2009 vydala první sólové album Tajemství Lotopu, které získalo několik ocenění a zaznamenalo i mezinárodní úspěch. Následovalo další sólové album Bohémy (2011) a soundtrack k filmu Jana Hřebejka Nevinnost. Za hudbu k tomuto filmu byla Vladivojna nominována na Českého lva a Cenu české filmové kritiky. Od té doby natočila další sólová alba, složila hudbu k mnoha dokumentům (např: Čechoslováci v gulagu, Dopisy od Karla Čapka, Útěk na Maledivy…), k divadelním hrám (např: Othello, Peer Gynt, Molly Sweeney, Ledový hrot, Kdo je tady ředitel…) nebo k nejúspěšnějšímu seriálu HBO Až po uši. Vedle toho se aktivně koncertuje. Její koncertní vystoupení jsou ceněna pro svou intimitu střídající se s nezkrotnou živelností.


Added: 25.09.2019, martin

Related photos