Skupina Elán pokřtila svoje album Najvyšší čas ve výšce 95 metrůnovinka 21.10.2019, martin

Elán pokřtil svoje patnácté studiové album Najvyšší čas na vyhlídkové věži mostu SNP ve výšce 95 metrů.

Úlohy křestních otců se zhostili spisovatel, textař a dramaturg Boris Filan a hudební expert, producent a moderátor Juraj Čurný.

“V roce 1981 mi bylo 15 let a Elán vydal svoje první album Ôsmy svetadiel, teď je rok 2019, mně je 53 let a Elán vydává patnácté album. Pro mě je toto album návratem k Ôsmemu svetadielu. Je tu šest autorů hudby, víc textařů a písně jsou hudebně velmi různorodé. Od velmi tvrdých Bulvárnych krýs přes typické elánovky až po pomalé balady. ‘Elánisti’ vždycky uměli napsat skvělou poprockovou písničku na několik způsobů a s výborným textem. A právě díky tomu je Elán silný a proto ho mám rád,” řekl při křtu Juraj Čurný.
Celý křest věnovala skupina především svým fanouškům a proto se rozhodla tuto slavnostní událost naživo streamovat na svojí facebookové stránce a zároveň tak poděkovat. “Chtěl bych při této příležitosti říct velmi skromně a upřímně, že si ‘bohovsky’ vážíme našich fanoušků, kteří drží a zpívají s námi a nezradili nás. Bez VÁS bychom neexistovali,” prohlásil zpěvák a baskytarista Jožo Ráž.

“Pro nás je čest pracovat s Elánem, vždyť je to nejlepší československá skupina všech dob. Nejen díky jeho hitům, ale i proto, že se po všech těch letech dokáže postavit maloměšťáckým stereotypům a stádní ustrašenosti,” konstatoval šéf vydavatelství Warner Music Czech Republic Vladimír Kočandrle.

Druhý kmotr Boris Filan, který měl tu čest nakonec whisky polít nejen album, ale i samotného Joža Ráže, zavzpomínal a chválil: “Zdá se, že čas, kdy jsme se poprvé potkali, utekl velmi rychle. Pamatuji si, když v televizi zaklepali na dveře a chtěli se mnou spolupracovat. Dnes už je mi sice 70 let, ale duší jsem nepřestal být ‘Elánista’. Z hochů vyrostli za ten čas úžasní muzikanti, Jano Baláž je možná nejlepší kytarista, který tu kdy byl, Vašo je světový skladatel a chci upozornit i na to, jak skvěle Jožo zpívá. Zpívá líp, než kdykoli předtím. Měli bychom si všichni uvědomit, jak hodně nám toho hoši za ta léta dali.”

Album Najvyšší čas vznikalo ve studiu Jana Baláže v Bratislavě. Mix zajistili Jano Baláž, Jožo Krajčovič a Peter Fambi Farnbauer. Mastering měl na starosti Jano Červenka. Obal vytvořil letitý kamarád skupiny a autor výtvarných návrhů předchozích alb a nezaměnitelného loga Alan Lesyk.


Related photos

fotofoto

Fotografie: Matúš Tunega