Alkehol: játra máme jen jednynovinka

Tentokrát Vám přinášíme rozhovor se starou dobrou kapelou Alkehol. Na naše otázky odpovídal Ota Hereš.

Vaše kapela je na hudební scéně již více než 2 desetiletí a defacto stále hrajete ve stejné sestavě. Co nebo kdo Vás drží pohromadě?
I na nás letos došlo a nastala po 23 letech personální změna – máme nového bubeníka. Jak je vidět, nic není navěky. Ale kára jede dál a těšíme se na další „alkeholickou“ kapitolu. Když se sejde parta, která si užívá srandu, popíjení a muziku, je to pak snadný!!!

Obsahuje vaše hudba něco hlubšího, co se snažíte publiku svojí hudbou předávat?
Nemáme nějaké hlubší postranní úmysly. Chceme, aby se publikum bavilo a mělo dobrou náladu
stejně jako my na pódiu. Žijeme v chaotický době a tak se snažíme nic nekomplikovat a jít na věc jednoduše a přímočaře.


Velké množství skladeb a alb, které jste dobu své existence vytvořili, vám leckterá kapela může závidět. Kde stále berete inspiraci na nové skladby?
Tak to si říkáme taky. Když natočíme nové album, máme pocit, že nic dalšího už nikdy nemůžeme vymyslet! Ale naštěstí pomine nějaká doba, kdy máme tzv. „oraz“, a pak už se nápady začnou objevovat a přicházet. Takže chce to čas, vyčistit hlavy a vždy to zas přijde.

Před lety upoutala moji pozornost skladba Radek. Zajímalo by mne, co vás inspirovalo nahrát právě tuto skladbu?
Byli jsme právě ve studiu a natáčeli, při nějaký pauze jsme začali blbnout na kytaru a vymýšlet kraviny, až přišel rým „Radek – má tuze krásnej zadek“. No a pak už to byla otázka pár minut a toto „dílo“ bylo na světě . Prostě náhoda, nic plánovaného.

Kterou z vašich skladeb máte nejoblíbenější a o které byste mohli prohlásit, že nejvíce vystihuje podstatu vaší kapely?
Asi se nedá napsat pouze jedna. Logicky hlavně písně z debutového alba mají ten nejautentičtější punc naší podstaty – asi „Hospodo nalejvej“ a „O chlastu“. Z těch novějších třeba „Na zdraví“,
„Odpočívej v pokoji“, „Pijeme s láskou“, „Zmaštěnej“ a „Narozeniny“.


Máte za sebou spoustu vystoupení. Bylo mezi nimi nějaké, na které dodnes stále vzpomínáte? Jestli ano, tak které a proč? Nebo naopak takové vystoupení, na které byste nejraději zapomněli?
Musim říct,že těch vystoupení na který rádi vzpomínáme jsou určitě stovky. Jsou to převážně koncertní vystoupení na open-air festivalech, kde jsou mraky lidí a zpívají si s námi naše songy. Naštěstí těch na které bychom rádi zapomněli by se daly spočítat na prstech jedný ruky.

Podle čeho si vybíráte lokality pro své koncerty. Která místa máte nejoblíbenější?
Místa koncertů si nevybíráme ale pořadatelé o naše vystoupení žádají. Máme i tu výhodu,že jsme vznikli ještě v éře Československa takže máme i spoustu fandů na Slovensku a často jezdíme i tam. Jinak oblíbených míst v Čechách a na Moravě je spousta.

Změnilo se nějak vaše publikum od dob začátku kapely? Jestli ano, tak v čem pozorujete změny?
No hlavně se mění věkově. Na začátku na nás chodili převážně mladý lidi ale teď už chodí naše ročníky,kteří s námi začínali. Takže věkově od 16 -50 let,což je super. Prostě tátové a mámy na naše koncerty posílají svoje děti :-).

Když se řekne rockeři, vybaví se mi drsňáci, kérky, ženské a bujaré večírky. Zkrátka bohémský život? Platí tato charakteristika i pro členy kapely Alkehol? Jste více drsňáci, nebo romantické duše?
Myslíme si, že máme z obojího něco. Co se týče koncertování a posléze bujarého veselí jsme blázni, ale v přítomnosti našich milovaných a rodin jsme normální průměrní slušňáci.

Berete hraní po těch letech více jako práci nebo zábavu?
Určitě je to zábava -aneb jak zpívá Olda Říha - " kdo nehrál ten to nikdy nepoznal ".

Co byste nám mohli říct o Vašem novém platinovém 3CD albu?
Je to už naše druhé výběrové album avšak toto obsahuje celkem 60 skladeb včetně 2 novinek.
Výběr jednotlivých skladeb na CD je dělen tematicky -aby se např. vědělo ,že nezpíváme pořád jenom o tom pití :-)


Při Vašem názvu skupiny mi to nedá se nezeptat. Jaká kombinace alkoholu je Vaše nejoblíbenější?
Každýmu chutná něco jinýho ale jedeme nejvíc v pivu, rumu + cola a Jack Daniels.

Co byste rádi vzkázali Alkeholikům a co abstinentům?
Že nic se nemá přehánět, protože u všeho by mělo jít především o zábavu, ne o sebeničení.
To je řečeno pro obě zmíněné skupiny lidí. Protože játra máme jen jedny a naopak neuškodí si občas vyčistit hlavu a protáhnout cévy.


Za CS MUSIC připravil Marek Tomašek


Added: 16.06.2015, Marek

Related photos