SLOVÁCI SE VALÍ NA PRAHU



novinka

A proto musíte být 28. března na Československém beat-festivalu v Lucerně!
Budou tam také AYA ze Žiliny a BULLET HOLES z Bratislavy!

AYA poprvé v Lucerně
AYA ze Žiliny se na Koncert legend probojovala v tvrdé konkurenci loňské soutěže Československého beat-festivalu. Její vítězství je o to cennější, že se do finále dostala až na druhý pokus, kdy ji tam svými hlasy poslalo publikum. Porota, která pečlivě sledovala v brněnském Sono centru všechny finalisty, ji pak jednoznačně označila za vítěze. A tak si zahrají, poprvé ve svém životě, 28. března od 17:00 v pražské Lucerně. Na naše otázky odpovídá zakládající člen, kytarista, autor hudby, vedoucí a manažer Mario Tománek.

Jak se těšíte do Lucerny?
Děkuji za otázku, je to pro nás opravdu velká pocta, splněný muzikantský sen a zároveň obrovská odpovědnost, na kterou se velmi těšíme! Říká se, že kdo nehrál v Lucerně, tak neexistuje, takže to znamená, že po Čs. beat-festivalu budeme už konečně slavní?... a budeme už konečně něco i znamenat? (Smích) Pražská Lucerna je považována za muzikantský "Olymp" a hrát v ní bude pro nás další velmi důležitý "schůdek" v naší kariéře.

Nejste žádní benjamínci, vaší kapele táhne pomalu na třicítku, jaké byly klíčové okamžiky za ta uplynulá léta? Už více než dvacet let pořádáte v Žilině „Rockové Vianoce“ - jaké největší hvězdy se vám tam povedlo získat?

Ano, je to až neuvěřitelné, že tu "káru táhneme" už dvacátý osmý rok a vůbec nemáme pocit, že by nám síly ubývaly, ale spíše naopak nás to "startuje" do další a další práce. Těch klíčových okamžiků bylo velmi mnoho - každý "přírůstek" do naší diskografie (zatím jich je 10), každý nový videoklip, singl, či každý úspěšný ročník Rockových Vianoc. Hrozil nám ale i rozpad v roce 1998, udály se personální změny na bubenickém postu v roce 1999, na baskytarových v letech 1999 a 2011, v r. 2017 jsme úspěšně zvládli megakoncert k 25. výročí na Mariánském náměstí v Žilině a nyní už netrpělivě čekáme na další mezník - na Lucernu. V prosinci minulého roku jsme uspořádali u nás v Žilině už 21. ročník Rockových Vianoc a za celou éru tohoto zimního festivalu na něm hostovali skoro všichni významní slovenští interpreti a kapely. A měli jsme i hosty z Čech - v roce 2002 to byla kapela PREMIER a v roce 2013 BUTY.

Co vás čeká v roce 2020?

Kromě koncertu na Čs. beat-festivalu 28. 3. v Lucerně připravujeme (po pěti letech) osmé řadové album, na kterém už intenzivně pracujeme. Oficiální datum vydání jsme stanovili na 15. 6., kdy "odstartují" veškeré PR aktivity kolem alba. Samozřejmě léto a podzim budou opět plné (open-air) hraní na různých akcích a 18. 12. organizujeme 22. ročník Rockových Vianoc v Žilině.

A na závěr: co od vás v Lucerně uslyšíme?

Porci kvalitní slovenské rockové muziky. Je nám naprosto jasné, že u vás jsme neznámá kapela a jelikož hrajeme výhradně vlastní muziku, tak při tvorbě playlistu se budeme řídit tím, co "fungovalo a stále funguje" u nás na Slovensku. Zahrajeme i starší ověřené hity a přidáme i novější singly, které také už pomalu, ale jistě rezonují v povědomí slovenského publika.

Skupina AYA si zahraje na koncertu legend 28. března v pražské Lucerně společně s Michalem Prokopem & Framus Five, Romanem Dragounem a skupinou Futurum, Laurou a jejími tygry, skupinou Precedens, skupinou Vítkovo kvarteto a bratislavskými Bullet Holes.


V Lucerně budou „díry po nábojích."
Na Československém beat-festivalu, který se koná 28. března v pražské Lucerně bude také skupina Bullet Holes z Bratislavy. To je česky „díry po nábojích". Možná se vám bude název kapely zdát podivný, ale - jak sami říkají členové skupiny - chtějí svou hudbou zasáhnout mysl i srdce svých posluchačů tak, aby v nich po jejich písních zůstala výrazná stopa.

Na naše otázky odpovídá Peter Horony, kapelník a lídr kapely.

Vaše skupina teprve šest let, ale za tu dobu jste posbírali řadu ocenění: absolutní vítěz kategorie Pop & rock na Rockové maturitě 2016, Objev roku Zväzu autorov a interpretov 2018, loni jste úspěšně debutovali albem Perfektný svet. Čeho z toho si ceníte nejvíc a proč?

Nejvíce si ceníme to, že jsme se zúčastnili soutěže rocková maturita, a že se nám podařilo vyhrát v silné konkurenci kapel. Nebýt této soutěže, tak by se mnoho věcí neudálo. Tomuto projektu vděčíme za mnoho. Nakoplo nás to, a dali jsme dohromady naše první album, na které jsme hrdí, neboť oslovilo všechny věkové generace.

Zdá se, že hodně objíždíte slovenské festivaly, který je - podle vás - nejzajímavější?

Největší zážitek jsme měli v roce 2019, kdy jsme hráli na Topfestu a konečně na hlavním pódiu. No co se festivalů týká, baví nás všechny a každý je něčím jiným specifický. Největší kouzlo mělo asi Horehronské Mecheche. Nádherná příroda, krásný amfiteátr, úžasní lidé, a výborné kapely. S tímto festivalem máme spojených kopec zážitků, na které se nedá tak snadno zapomenout :)

Jak byste několika slovy představili skupinu českým posluchačům?

Jsme parta "zatím" mladých kluků, kteří mají rádi hudbu, lidi kolem nás, pivo, a zábavu. Hrajeme rokenroll, s mírným nádechem blues, popu, i hard rocku. Baví nás bavit ostatní hudbou.

Někde jste napsali, že v poslední době získáváte fanoušky i v Čechách. Kde zejména?

V Čechách jsme měli tu čest hrát na Masters of Rock, a musíme říci a zároveň uznat, že čeští posluchači hudbu opravdu "poslouchají" a umí ji ocenit. Určitě bychom byli rádi, kdyby se naše hudba dostala i k vám. Skvělá byla i šňůra s Paulem Gilbertem, kterého jsme suportovali i v českých klubech. Potěšily nás i rozhovory v českých masmédiích. Československý beat-festival je další z těch příležitostí, na kterou se velmi těšíme a tímto děkujeme organizátorům za pozvání.

Jak bude vypadat Vaše vystoupení v pražské Lucerně a na koho z vystupujících se těšíte nejvíc?

Na každém koncertě ze sebe dáváme maximum, a nebude tomu jinak ani v pražské Lucerně, i když akce i samotné místo v nás budí velký respekt. Těšíme se stejně na všechny kapely, každá z nich je v našich očích legendou ve svém stylu, dokonce i AYA 😊. No nejvíc se těšíme asi na nás 😊 a návštěvníky festivalu.


Added: 11.02.2020, martin

Related photos