Vychází nové album Mekyho Žbirky Posledné veci. Dokončoval ho syn David Žbirkanovinka

Nové album Mira Žbirky – Posledné veci, které uzavírá jeho víc než padesátiletou autorskou cestu, vychází právě dnes pod vydavatelstvím Universal Music. Je na něm dvanáct nových písní Mira Žbirky, které napsal v průběhu posledních dvou let a nazpíval krátce před svým odchodem. Čtyři z nich jsou zhudebněnými texty básníků Joža Urbana, Václava Hrabě a Daniela Heviera. Krátká báseň Posledné veci z ranné sbírky poezie Vták pije z koľaje (1977) od posledního jmenovaného básníka, dala název celému albu. V rádiích z něj úspěšně boduje duet otce se synem ve skladbě Nejsi sám. David Žbirka byl pověřený Mekym dokončením a produkcí alba. Spolu s anglickým producentem Patrickem Jamesem Fitzroyem ho nahráli v londýnském studiu KONK, které patří lídrovi Mekyho oblíbené skupiny The Kinks, Rayovi Daviesovi a sídlí ve čtvrti Musswell Hill, odkud pocházela Mekyho matka.Na aranžích se kromě Patricka s Davidem podíleli i Oliver Torr (Posledné veci, Ríša snov) a Petr Marek ze skupiny MIDI LIDI (Len sa neuraz). V jednotlivých skladbách alba se objevují i další hudebníci: Maximillian Kinghorn-Mills, Axel Øksby (baskytara), Tom Andrews (piano), Petr Marek (kytara), Oliver Torr (synths & programming), Steve Goddard (kytara), Jamie Hanson (baskytara), Honza Horáček (synth), Jamie Staples (bicí), Sam Bedford (kytara) a smyčcový orchestr sCore Orchestra s dirigentkou Michaelou Rózsa Růžičkovou, v aranžích Daniela Wunsche a Patricka Jamesa Fitzroye. O mastering alba se v londýnském Abbey Road postaral Christian Wright. Na obalu alba je fotka Mekyho přítele a úspěšného slovenského fotografa Petra Župníka, kterou graficky zpracoval Jiří Troskov.

Albu Posledné veci vdechli život 18. května 2022 v pražské galerii Lucerna kmotra Katarína Knechtová a producenti alba David Žbirka a Patrick James Fitzroy za účasti autorů obalu, básníka Daniela Heviera a dalších významných hostů.

Vydání alba Posledné veci na LP je naplánované na podzim 2022, v čase, kdy budou vrcholit oslavy nedožité sedmdesátky československé hudební legendy velkými koncerty Tribute to Miro Žbirka 70 v Bratislavě (17.10. 2022 – NTC Aréna), v Praze (21.10. 2022 – O2 Universum) a v Londýně (24.9.2022 – 229 Venue). Nezištnou účast na vzpomínkových koncertech už potvrdili David Koller, Katarína Knechtová, Michal Hrůza, Jana Kirschner, Adam Ďurica, Peter Nagy, Lenny, Slza, Jiří Macháček, Marta Jandová, Peter Bič Project, Martha a další, zatím nezveřejnění umělci.


Added: 20.05.2022, martin

Related photos