Knižní tip – Michal Bystrov: Od Armstronga k Bécaudovi Legendy světové hudby v Československu – Jak nás změnily a my změnili jenovinka

Josephina Bakerová, Yves Montand, Johnny Hallyday, Duke Ellington, Johnny Cash… Michal Bystrov ve své obsáhlé knize Od Armstronga k Bécaudovi vrací na scénu 20 legendárních světových hudebníků, kteří mezi lety 1928 a 1989 koncertovali v Československu. Vyprávění o těchto (mnohdy rozporuplných) umělcích, kteří přišli doslova z jiné reality, na chvíli zakusili zdejší skutečnost a museli se s ní vnitřně vyrovnat, ale není pouhou rekonstrukcí jejich návštěv. Má mnohem širší společenský, kulturní i politický přesah.

Údajný sluha komunistického režimu Paul Robeson, pomýlený a později napravený Yves Montand, vůči represím zdánlivě apatičtí Louis Armstrong a Duke Ellington, takticky manévrující Gilbert Bécaud, v Americe zakázaný a u nás pro své ideály vysmívaný Pete Seeger či vlastními démony zmítaný Johnny Cash – ti všichni se na českém území ocitli ve vypjatých časech, přičemž o jejich složité osobní situaci nikdo z diváků a kritiků nepřemýšlel. Michal Bystrov v knize, na které pracoval přes deset let, na tyto události nahlíží z obou stran. Přemýšlí, jak nás ikoničtí muzikanti změnili (a my změnili je). Na základě podrobného studia zahraničních pramenů pak nabízí nový, překvapivý pohled na dny, v nichž byl šedivý československý socialismus narušen příjezdem velvyslanců dobré hudby ze svobodnějších, téměř bájných krajin.

O autorovi
Michal Bystrov je český publicista, muzikant a básník. Od roku 1999 publikoval stovky recenzí, portrétů, rozhovorů a reportáží v LN a HN, magazínech Rock & Pop a Rock & All atd. Překládal životopisy těch, které má rád (Dylan, Simon, Springsteen). Pátral po vzniku starých zlidovělých skladeb (série knih Příběhy písní). Sestavil publikace Od samomluvy k chóru aneb Písniček se držte!, Neučesané vzpomínky Vladimíra Bystrova a J. S. Machar: Černovid. Napsal knižní rozhovor se zpěvákem Michalem Prokopem Ztráty a návraty, stál za vznikem knihy Dvanáct strun Karla Zicha. Je autorem knih Waldemar Matuška / Snům ostruhy dát a Od Armstronga k Bécaudovi / Legendy světové hudby v Československu (Jak nás změnily a my změnili je). Poezii shrnul do sbírky Všechna hvězdná znamení.

Michal Bystrov: Od Armstronga k Bécaudovi, 595 stran, doporučená cena 900 Kč, vydává nakladatelství Galén.


Added: 09.11.2022, martin

Related photos