Princezna stále čeká na svého prince a mezitím sklízí body v hitparádě Českého rozhlasunovinka

První singl kapely Loes & The Acoustic Engineers se už čtrnáct týdnů úspěšně umisťuje v hitparádě Česká dvanáctka Českého rozhlasu. Získala ocenění “zlatá dvanáctka”, bude zařazen do pravidelného vysílání a pokud se ještě šestkrát dostane na první místo, získá ocenění „platinová dvanáctka“.

Když byla před čtrnácti týdny píseň Princezna česko-holandské kapely Loes & The Acoustic Engineers nasazena do oficiální hitparády Českého rozhlasu „Česká dvanáctka“, nikdo nevěřil, že by mezi mainstreamovými matadory mohla mít jakoukoliv šanci. O to větším překvapením byl její raketový start hned na příčku nejvyšší. V dalších týdnech střídavě okupovala sice i nižší pozice, avšak nejhorším umístěním bylo krásné čtvrté, „bramborové“ místo. V týdnu 24.-30. 10. 2022 získala tzv. „Zlatou dvanáctku“, což je cena udílená za dvanáctitýdenní setrvání v hitparádě. To ale není vše, protože nyní ještě bude bojovat o tzv. „platinovou“ dvanáctku, ocenění hitu, který v hitparádě zvítězí dvanáctkrát (Princezně se to k tomuto týdnu povedlo zatím šestkrát).

Od vítězství na Portě až do rozhlasu

„Je to pro nás obrovská čest, když naše hudba může znít éterem veřejnoprávního média. A zlatá dvanáctka teď navíc naší písni zajistí místo v Nočním proudu hudby Českého rozhlasu, což je pro kapelu nemainstreamového akustického žánru něco zcela ojedinělého,“ říká plynulou češtinou frontmanka kapely Loes van Schaijk, která už čtyři roky žije v našem hlavním městě. Skladba Princezna, jejíž autor je vystudovaný akustický inženýr a multiinstrumentalista Michal Rudolf Cádra (kytara, akordeon, mandolína), vznikla jako singl ve studiu Zdeňka Rytíře v Řevnicích, kde kapela získala možnost nahrávání jako jednu z cen za vítězství kapely na Portě 2021. „Nebýt Porty, tato nahrávka by asi nikdy nespatřila světlo světa. Můžete na ní také ještě slyšet naši bývalou členku, klavíristku Annu Marii Hradeckou. S ní jsme tehdy v roce 2021 ještě ve čtyřech a pod kryptickým názvem Lu's& získali v roce 2021 na Portě 1. místo a k tomu navíc cenu SAI a cenu Českého rozhlasu Olomouc,“ vysvětluje s pokorou k portovní tradici houslista Honza Bartošek. „Jsme moc rádi, že nám ji ještě stihl osobně předat Sandy Nosek, máme tu jeho gramofonovou desku ve zkušebně a pravidelně ji oprašujeme. Zůstala nám tak na něj krásná vzpomínka,“ doplňuje Michal k ocenění od ČRo Olomouc.

Princezna jako nadčasová pohádka s otevřeným koncem

„Michal se ve své písni ujal postu hlavního zpěváka a moc mu tato role sluší,“ dodává k pěveckému partu Princezny Loes, frontmanka kapely. Zbytek koncertního repertoáru totiž v drtivé většině pěvecky obstarává ona.

Michal pak takto popisuje poselství skladby: „Princezna je pohádka moderní doby. V dětství jsme slýchali příběh o nebohé princezně ze zámku, které se zmocní zlý drak a vězní ji, až do jejího šťastného vysvobození udatným princem. Ale pak utečou desítky let a realita je jiná, i když podobnosti se nabízí. Draků je v životě vždycky dostatek. Zámků citelně méně. A těch, kteří by chtěli bojovat a rvát se s draky, těch se nedostává. Jenže kdo věří a doufá, ten se dočká.“Loutková Princezna ožila ve videoklipu

„Videoklip k písni se nám podařilo partyzánsky natočit během koncertní cesty do Loesina rodného Holandska. Zázemí pro natáčení nám poskytl multifunkční ateliér Watdajel a hlavní role pomyslné princezny se zhostila Emma van Dobben, spolužačka Loes a loutkářka, která se navíc během pár minut skvěle foneticky naučila refrén písně pro lip-sync v závěru," popisuje Michal vznik vizuálu k písni. V klipu vystupující loutky jsou tedy všechny do jedné vlastnoručními výtvory hlavní hrdinky.

„Chtěli bychom poděkovat všem, kteří Princeznu v České dvanáctce podpořili, a nejen pro ně chystáme 14.12.2022 děkovný koncert v krásném prostoru nové čítárny Unijazzu v Praze, na který srdečně zveme. A pokud by vám to náhodou nevyšlo, tak se v roce 2023 můžeme potkat například zase na Prázdninách v Telči, kde jsme letos odehráli atmosférický dvojkoncert s Robertem Křesťanem a Druhou Trávou, nebo Na ostrovech v Náchodě,“ zve závěrem Honza.


Added: 14.11.2022, martin

Related photos