Trumpetistka Štěpánka Balcarová vydává se svojí česko-polskou kapelou album Emotionsnovinka

Tématem nového alba trumpetistky a skladatelky Štěpánky Balcarové, čerstvé nositelky ceny Anděl za jazzové album roku 2022, jsou lidské emoce. Inspirací jí byly zkušenosti posledních několika let spojené s mateřstvím: „Prožívání některých emocí dostává s  výchovou dětí úplně nový rozměr. Dříve jsem si třeba myslela, že vím, co je to hněv – jak si ho vysvětlit, vyvodit důsledky a pak ho v klidu přijmout. S dětmi se ale člověk dostává do situací,
kdy tento odstup nemá a učí se poznávat každou emoci jakoby nanovo, do větší hloubky a na dřeň. Tento princip se nepromítá jen do negativních emocí, ale naštěstí i do těch pozitivních. Každou z nich jsem se naučila vnímat úplně jiným způsobem.“ Štěpánka na albu ztvárňuje v osmi nových skladbách osm základních lidských emocí, které popsal americký psycholog Robert Plutchik: radost, důvěra, strach, překvapení, smutek, odpor, hněv, očekávání. Koncepční album as repertoárem, který měl koncertní premiéru v srpnu 2022, nahrála s česko-polským kvartetem, jehož členy jsou Nikola Kołodziejczyk (klavír), Jaromír Honzák (kontrabas) a Grzegorz Masłowski (bicí), kteří s ní nahráli také album „Life and Hapiness of Julian Tuwim“ (Animal Music, 2017) a živé album „Štěstí“ (Radioservis, 2022) obsahující orchestrální verze téhož repertoáru, za které Štěpánka Balcarová získala letos cenu Anděl. Tutéž cenu získala v minulosti i jiná alba, na nichž se Štěpánka podílela, ať již jako umělecké vedoucí souboru Concept Art Orchestra nebo jako členka kvinteta Inner Spaces.V těchto dnech se odehrává také premiéra Štěpánčiny dětské mini-operky „O ztracené vodě“ na hravě zpracované ekologické téma. Spolupracovala na ní s Matějem Formanem (scénografie a režie), Dorou Sulženko Hoštovou (choreografie) a libretistou Zdeňkem Havlíčkem. Pražské premiéry se konají o víkendu 24. -25.6. v rámci open air Festivalu Arena Divadla bratří Formanů.

Mini-turné k albu „Emotions“ proběhne na podzim, kdy kapela zavítá i do Paříže, a dále pak v únoru 2024.

04.10.23 Olomouc, Festival duchovní hudby
23.11.23 Paříž, Jazzycolors
30.11.23 Ostrava, Vánoční trhy
12.02.24 Praha, Jazz Dock – KŘEST ALBA
13.02.24 Pardubice, Divadlo 29
14.02.24 Broumov, Art Café
15.02.24 Uherské Hradiště, Reduta
16.02.24 Kyjov

Album vychází 30. června 2023 v rámci Edice Animal Music 2023 podpořené grantem Magistrátu hl. m. Prahy. Vydání alba bylo podpořeno také Státním fondem kultury České republiky, Institutem Adama Mickiewicze a grantovým programem Partnerství OSA. Ediční činnost Animal Music je podpořena Nadací PPF a společností Pražská plynárenská, a.s.

Album bude dostupné na CD a digitálně v e-shopu vydavatelství, v běžné distribuční síti společnosti Supraphon a na všech streamingových platformách.

Seznam skladeb:
1. Trust
2. Anticipation
3. Surprise
4. Anger
5. Feat
6. Disgust
7. Joy
8. Sadness


Added: 22.06.2023, martin

Related photos