Koncert Symphony for Humanity upozorní na rostoucí xenofobii u nás i ve světě. Vystoupí i Ben Cristovao a Sofian Medjmedjnovinka

Praha je místem, kde xenofobie a stereotypní odsuzování druhých není tolerováno. Tak zní hlavní podtitul speciálního koncertu Symphony for Humanity, který se uskuteční 2. května na Střeleckém ostrově a vystoupí na něm mimo jiné i Ben Cristovao a Sofian Medjmedj. Společně s oslavou vstupu České republiky do Evropské unie bude tento koncert součástí tradičního multižánrového hudebního festivalu United Islands of Prague. Ten potrvá v centru města od 1. do 4. května 2024.

“Koncertem Symphony for Humanity dáme najevo naše znepokojení. Podporujeme myšlenku života s respektem jeden k druhému, a v diverzitě a s ohledem na různorodost našich názorů, původ nebo důvod, proč je místem našeho pobytu evropský kontinent. Chceme spolu dobře vycházet, a žít v rozmanitém společenství,” říká jeden z tvůrců myšlenky koncertu David Gaydečka.

Během čtvrtka 2. května na několika pódiích zahraje například slovenská skupina Gipsy Devils, která naše východní sousedy reprezentuje po celém světě. Skupina kombinuje klasická díla od Vivaldiho, Bacha, Mozarta, Dvořáka s hudebními žánry jako je jazz, etno, flamenco nebo gypsy music. Na pódium po letech znovu vystoupí i parta All Stars Refjúdží Band, která mixuje hudbu různých stylů a kulturních zdrojů. Pro inspiraci nemusí chodit daleko, kapela je totiž multikulturní. Zpěvačka pochází z Číny, zpěvák a hráč na arabskou loutnu je Kurd, druhý zpěvák a hudebník ze Švýcarska a akordeonista je z Arménie. Diváci se mohou těšit ale třeba také na Nikki Madi Trio a Dennyiah. Vrcholem by pak měl být společný koncert v cípu Střeleckého ostrova, kde jako hosté vystoupí třeba Ben Cristovao nebo Sofian Medjmedj.

Za speciálním koncertem stojí tým festivalu United Islands of Prague a novopečený český občan Serge Borenstein, který se po roce 1989 přestěhoval do Prahy a začal zde podnikat v oboru realit.

“Zpravodajství z míst konfliktů, očitá svědectví i příběhy uprchlíků přinášejí do naší společnosti denně obrovské množství informací. Historie se opakuje a informace i dezinformace rozdělují naši společnost. Koncertem Symphony for Humanity chceme dát najevo, že nám není lhostejné, co se ve světě děje,” doplňuje Serge Borenstein, který patří k velkým fanouškům hudby a je také dlouhodobým podporovatelem festivalu United Islands of Prague.

Koncert Symphony for Humanity je součástí čtyřdenního festivalu United Islands of Prague. Od 1. do 4. května se na nádherných místech, některých i dost nečekaných, představí více než sto účinkujících z celé Evropy. Ve zkratce se tak dá říct, že pražské ostrovy budou patřit vedle připomínky míru, bezpečí a spolupráce na evropském kontinentu také žánrově pestré náloži neoposlouchaných hudebních tónů ze všech zemí evropské sedmadvacítky.

United Islands je mezinárodní hudební multižánrový festival, který se koná v Praze už od roku 2004. Festival se každý rok koná bez vstupného a představuje nové hudební objevy. Vedle toho nabízí bohatý nehudební program, který krom zábavy reflektuje aktuální společenská témata. V roce 2024 se uskuteční už po jednadvacáté a opět to chce zahrát ve velkém stylu. Součástí letošního čtyřdenního festivalu je i oslava 20 let v Evropské unii pod názvem Zažijte Evropu a speciální hudební pásmo Symphony for Humanity, které upozorní na vzrůstající xenofobii.

Program festivalu United Islands of Prague se bude odehrávat v historickém centru na pražských ostrovech. Vstup na festival je v rámci koncertů i nehudebního programu pro všechny zdarma.


Added: 08.04.2024, martin

Related photos