Band

Prague Cello Quartet

Year: 2006Prague Cello Quartet
Buď správcem tohoto profilu


Čtveřice mladých umělců toho má společného více, než by se mohlo na první pohled zdát. Každý z nich je profesionálním violoncellistou, absolventem pražské hudební akademie. Všichni za sebou mají také studium hudby v zahraničí a četné účasti na prestižních domácích i zahraničních soutěžích a festivalech.

Především však společně tvoří originální a v České republice zcela unikátní uskupení s názvem PRAGUE CELLO QUARTET. Toto kvarteto debutovalo na podzim roku 2006 v Praze v paláci Žofín. Postupně vytvořili repertoár skladeb, přičemž každý z hráčů do souboru přinesl své oblíbené melodie. I proto rozsah skladeb, které Prague Cello Quartet posluchačům nabízí, obsahuje díla skladatelských mistrů klasické hudby, jazzovou tvorbu, hity nejznámějších moderních světových skupin, ale i známé kousky filmové hudby – a to vše v originální úpravě pro čtyři violoncellisty a jejich nástroje.

Jedním z cílů, které si Prague Cello Quartet vytyčilo, je přivést ke kvalitní hudbě posluchače každého věku a srozumitelnou cestou jim ukázat, že i klasická hudba “se dá poslouchat”. Hybnou silou kvarteta je potřeba tvořit. Originálně, bezprostředně, s radostí a zároveň kvalitně, o čemž vypovídá i fakt, že kvarteto každý rok účinkuje na stále větším počtu koncertů jak u nás, tak i v zahraničí. Jejich fanoušci oceňují známé melodie v netradiční úpravě, bezprostřednost mladých umělců, chuť experimentovat a také smysl pro vtip a překvapení. Každého posluchače může potěšit lahodný souzvuk čtyř violoncell, jejichž rozsah je velmi blízký lidskému hlasu a pokrývá jak basovou škálu, tak i vysoké houslové polohy.

Prague Cello Quartet vydalo také dvě alba, která zaznamenala značný úspěch mezi posluchači. První CD, nazvané „No. 1“ cellisté zveřejnili v listopadu roku 2011, druhé s názvem „Top Secret“ nahrávali v roce 2013 v prostorách pražského Rudolfina a vydali jej v prosinci 2013. Obě alba zaznamenala značný úspěch mezi posluchači.

Kromě veřejných koncertů a nahrávání CD se Prague Cello Quartet věnuje také soukromým firemním koncertům. Kvarteto vystupuje také na festivalech, plesech, vernisážích nebo jiných slavnostních příležitostech. Na Mezinárodním hudebním festivalu Petra Dvorského cellisté například doprovázeli zpěvačku Leonu Machálkovou a vystupovali za doprovodu Filharmonie Hradec Králové. Účinkovali také na Celostátním setkání mládeže ve Žďáru nad Sázavou v roce 2012, kde hráli pro více než 1000 mladých lidí. Na Slovensku vystupovali na obdobném setkání v Ružomberoku před více než 3500 posluchači – a to vše v přímém televizním přenosu. Své koncerty mělo PCQ také v Národním divadle nebo v pražském Rudolfinu.

Added: 28.02.2014, martin