Band

Orchestr Gustava Broma

Aktivní roky: 1940 -Orchestr Gustava Broma
Správce tohoto profilu
rajo101


Orchestr Gustava Broma je velký jazzový a swingový orchestr (tzv. Big Band) čítající celkem 18 hudebníků, konkrétně sólový klavír, kytaru, kontrabas a bicí a zbývajících 14 hráčů v sekci trombónů, trubek a saxofonů. Kapela za dobu své existence nahrála kolem 576 různých hudebních nosičů.

Začátky souboru se datují v červnu roku 1940, kdy členové poprvé veřejně vystupovali v hotelu Radhošť v Rožnově pod Radhoštěm. Od této doby vedl Gustav Brom toto hudební uskupení nepřetržitě až do své smrti dne 25. září 1995. V současnosti řídí chod orchestru Vladimír Valovič, slovenský dirigent a trumpetista.

Nejúspěšnější období orchestru představují 60. léta 20. století. Kromě bohaté účasti na domácích a zahraničních hudebních festivalech (Manchester, Norimberk, Varšava, Antibes), jsou pro něj také synonymem velkých mezinárodních úspěchů, kdy například patřil mezi šest nejlepších bigbandů světa a hostil hudební hvězdy typu Maynard Ferguson, Dizzy Gillespie, Ray Conniff, Ben Cramer a další. Ansámbl figuroval dlouho na předních místech žebříčků ankety nejuznávanějšího jazzového periodika, časopisu Down beat

Added: 29.01.2018, rajo101