Band

Chinaski

Year: 1987Chinaski
Zdroj: Nedori


Buď správcem tohoto profilu


Chinaski je česká pop rocková skupina, která v letech 2005 a 2007 vyhrála cenu Anděl, udělovanou Akademií populární hudby.

Historie

Skupina vznikla v roce 1987 jako Starý hadry, dali ji dohromady Pavel Grohman a Michal Novotný (později Malátný). Do kapely v roce 1989 přichází dva spolužáci Michala Novotného z DAMU, Petr Rajchert, který působil v roli zpěváka po boku Malátného a Jiří Seydler. Rok 1994 přináší kapele změny – pod vlivem Charlese Bukowského se podle jeho postavy přejmenovávají na Chinaski a vychází jim stejnojmenné debutové album (vydané společností KaB Music). V září 1995 byl k písni Pojď si lehnout natočen první videoklip skupiny. Jeho režie se ujal Jan Hřebejk.

Druhá deska Dlouhej kouř (1997), jejíž stejnojmenný singl je nejhranější písní v rádiích[1], přináší kapele velkou popularitu i několik nominací na Ceny akademie. V roce 1997 se točí druhý videopklip Chinaski Podléhám a režie se tentokrát ujal Vladimír Michálek. 25. května 1998 obdrželi Chinaski zlatou desku za 27 tisíc prodaných alb Dlouhej kouř.
1. signální, Originál[editovat | editovat zdroj]

Michal Malátný

V dubnu roku 1999 vychází pilotní singl z nové desky. Jmenuje se 1. signální. V roce 2000 odešel Petr Rajchert a za mikrofonem zůstal jen Michal Malátný. Skupina je nominována na Výroční cenu České akademie populární hudby jako skupina roku, ale je těsně třetí. Chinaski natáčí další desku, už čtvrtou v pořadí, která se jmenuje Na na na a jiné popjevky. Singlovka Klára je po prvním týdnu 14. nejhranější skladbou v českých rádiích.

V hlasování Cen Akademie obsazují 2. místo za Monkey Business a před Lucií. Český Slavík 2001 – opět 5. místo, Klára je 7. nejhranější česká píseň uplynulého roku. V září roku 2002 vychází CD Originál, křtěné lyžařkou Katkou Neumannovou a skupinou No Name. Singl Můj svět je na 1. místě v IFPI TOP 40 objevuje se i animovaný videoklip písně Můj svět. Chinaski rozjíždí koncertní šňůru, kterou dohromady vidělo téměř 43 tisíc diváků.

Originál je během dvou týdnů druhou nejprodávanější deskou v ČR. V prosinci téhož roku probíhá koncert Na Vlastních Nohou pro děti ze škol postižených letními povodněmi. Nový singl Láskopad zajistil českou mediální kuriozitu – dva singly Chinaski v TOP 20. V prosinci 2002 dochází k předání zlaté a platinové desky. V anketě Český Slavík Chinaski obsazují opět 5. místo.

Láskopad je v lednu 2003 na 7. nejhranější česká píseň. Na hudebních cenách Anděl 2003 Chinaski vítězí v kategorii píseň roku s hitem 1970. Připravuje se vydání desky Best of… a prosazuje se i singl Dobrák od Kosti. V období červenec–srpen pokračují festivalová vystoupení, zahrnující i výlet do USA do Chicaga. V září vrcholí letní koncerty – skupina vystupuje v amfiteátru na zámku Konopiště společně s Lenkou Dusilovou a hudebním projektem Maya. V říjnu vychází výběr pod názvem Premium 1993–2003, pokřtěný v Lucerna Music Baru. V anketě Český Slavík 2003 Chinaski bodují čtvrtým místem.

Added: 29.11.2013, martin