Band

Citron

Aktivní roky: 1976 - 1989Citron
Buď správcem tohoto profilu


Citron je česká hudební skupina, legenda československého hard rocku a heavy metalu.

Historie kapely se dělí na dvě základní období:

První érou je období bluesrockového Citrónu (s dlouhým „ó“) v letech 1976 – 1982, kdy kapelu vedl baskytarista Petr Michalík.
Druhá éra je v podstatě dnešní hardrockový Citron, který vede Radim Pařízek od roku 1981 po současnost.
1976–1981[editovat | editovat zdroj]
Počátky Citronu spadají do roku 1976, kdy odešlo několik muzikantů od Františka Ringa Čecha a založilo doprovodnou kapelu zpěváka Aleše Ulma (dnešní televizní dramaturg). Mezi nimi byli také kytarista Olda Říha, bubeník Tolja Kohout (Katapult), klávesista Miloš Nop a především baskytarista Petr Michalík, který dal této kapele jméno Citrón. V této sestavě také natočili dva singly: Pecky z blum/Plátěnky (SP Panton 1976) a Mlčenlivá žena/Kočka (SP Supraphon 1976), na kterých kromě Ulma zpívají také zpěváci Milan Drličiak a Jiří Hromádka z divadla Semafor. Zanedlouho se Michalík osamostatní a hledá nové muzikanty. Zpěvákem se stává Vladimír Kubala. Dalšími členy jsou kytaristé Jiří Schmutz a bubeník Milan Tutsch a tato sestava začíná produkovat blues rockovou muziku ve stylu Bad Company, Free nebo Led Zeppelin. Jednalo se už o zkušené muzikanty a tak se kapela prosazuje velmi brzy nejen v rozhlase, ale i v televizi. První singl „Tvých sedmnáct / Pantomima reklam“, který vyšel u Supraphonu v roce 1978 má velký úspěch a prvně jmenovaná skladba dokonce vítězí v jednom kole televizní Hitšarády. Druhý singl „Až se vrátí rokenrol / Diskžokej“ si nevede o nic hůře a Citrón se rázem ocitá na špici československé rockové scény a řadí se vedle takových kapel jako Katapult nebo skupina Jiřího Schelingera.V roce 1979 se uskuteční jedna zásadní změna v sestavě: Milana Tutsche, který odchází do Katapultu, za bicími nahrazuje budoucí leader skupiny Radim Pařízek a přichází i druhý kytarista Miloslav Benýšek. Následuje velké množství koncertů po celém Československu na kterých zaznívají také skladby od Free. V roce 1980 následují další singly a kapela začíná připravovat svou debutovou desku „Obratník Raka“, kterou natáčí v roce 1981 v ostravském rozhlase za zvukové režie Karla Šmitáka. Vznikají hned dvě verze: česká pro tuzemský trh a anglická pro export do zahraničí. České texty napsal zkušený textař Pavel Vrba, což byl důvod, proč Supraphon vydal jen anglickou verzi a českou z edičního plánu vyškrtl. To kapelu pochopitelně značně deprimuje a v podstatě to znamenal rozpad. Odchází Petr Michalík, zpěvák Vladimír Kubala a později také kytarista Miloslav Benýšek. Zůstává jen druhý kytarista Jiří Schmutz a bubeník Radim Pařízek.

1982–1987
S nenadálou situací se však Radim Pařízek nehodlá smířit. Přejímá kapelnické otěže a stává se ústřední postavou Citronu. Na post zpěváka přibere ostříleného Stanislava Hranického (ex-Majestic). Do skupiny dále přicházejí mladý kytarista Jindřich Kvita a baskytarista Jiří Krejčí. V této sestavě pak natáčejí singly „Zítra, zkrátka příště / Kamaráde na pomoc tě volám“ a „V tu ránu / Jenom já sním“, které vycházejí v roce 1983 u Supraphonu. Ještě v témže roce v létě dochází k další zásadní změně v sestavě: Schmutze a Krejčího nahrazují kytarista Jaroslav Bartoň a baskytarista Václav Vlasák, kteří přicházejí ze skupiny Proto Pavla Nováka. Společně se pouštějí do natáčení dalších singlů, které jsou okamžitě rozprodány. Skladby jako „Revizor“ nebo „Vezmi si mně jako dárek“ (s původním neschváleným textem „Jen si od plic zanadávej“) se stávají velkými hity a kapela začíná pomalu, ale znatelně přitvrzovat svůj styl směrem od hard rocku až k heavy metalu. Je jasné, že dlouhohrající deska je více než na spadnutí. Nahrávání alba „Plni Energie“ probíhá v letech 1984–85 v pražském studiu Mozarteum a s kapelou začíná spolupracovat západoněmecký producent českého původu Jan Němec. Opět vznikají dvě verze, tentokrát však vycházejí v roce 1986 obě – česká u Supraphonu, anglická „Full of energy“ u západoněmecké firmy Intercord. Deska se stává okamžitě zlatou a nakonec se alba „Plni Energie“ prodá přes půl miliónů nosičů! Přicházejí také další úspěchy, především v anketě Zlatý slavík, kde Citron v konkurenci československé špičky populární hudby obsazuje druhé místo hned za slovenským Elánem. Následují nekonečná koncertní turné mj. také v západním Německu s kapelou Rosy Vista, které pak pokračuje také v ČSSR. V únoru roku 1987 zasáhne Citron nepříjemná událost. Zpěvák Stanislav Hranický si po jednom koncertě v Bratislavě zlomí nohu a je dlouhodobě nemocen.

1987–1989
Kapela musí nenadálou situaci urychleně řešit a angažuje proto zpěváka Ladislava Křížka z pražské skupiny Vitacit. Okamžitě začínají přípravy na třetí album „Radegast“, které kapela nahrává v roce 1987 ve studiu Citron, což byl původně vlastně Radimův byt v Ostravě-Přívoze. Singly „Kráska a Radegast / Zase dál“ a „Sedm životů / Už zase mi scházíš“ , které albu předcházely a vyšly na podzim 1987, jasně odhalily, že Citron definitivně přesedlal na čistokrevný heavy metal. Znovu vycházejí obě verze v roce 1988 a opět je deska „Radegast“ zlatá. Album vychází také v malém nákladu na CD nosičích. Rozjíždí se obrovský kolotoč mamutích koncertů nejen v ČSSR, ale i v Polsku, SSSR a Německu. Kapela se začíná mnohem častěji objevovat také v televizi, kde vítězí v hitparádách, v rozhlasové hitparádě Větrník se stává již popáté kapelou roku a píseň „Zase dál“ se stává skladbou roku. V roce 1988 je toto velmi úspěšné období korunováno vítězstvím v anketě Zlatý slavík, kde se Citron stává nejlepší československou skupinou. V tomto období začíná také spolupráce se zpěvačkou Tanjou například v hitu „Kam jen jdou lásky mé“, který napsal Ladislav Křížek. Počátkem roku 1989 skupina připravuje další řadové album „Vypusťte psy!“, ale v kapele se začínají objevovat neshody. Z připravované desky stihne Citron s Křížkem už jen natočit pracovní demo a vydat pouze singl „Uragán / Svět patří nám“, přičemž prvně jmenovaná skladba se stává okamžitě hitem. V srpnu 1989 po vzájemných neshodách kapelu opouští Ladislav Křížek a vzápětí po něm i Jaroslav Bartoň, kteří zakládají vlastní skupinu Kreyson. Náhradu Citron nachází na Slovensku v podobě zpěváka Tibora Šándora a kytaristy Pavola Chodelky. V nové sestavě na podzim dohrávají plánované koncerty a natáčí desku „Vypusťte psy!“, přičemž Tibor Šándor se jako zpěvák neosvědčí.

1990–1993
Počátkem roku 1990 Citron objevuje talentovaného výborného zpěváka Fanyho Michalíka a ten nahrazuje Tibora Šándora. Skupina poté absolvuje turné po Francii. Dále se ke kapele připojuje další slovenský kytarista, zkušený Henry Tóth. V nové sestavě znovu předělávají desku „Vypusťte psy!“, která konečně vychází u Supraphonu v květnu 1990. Následuje koncertní turné k propagaci desky, ale poté přichází období nečinnosti, které vyústí v další personální změny. Na jaře 1991 odchází Pavel Chodelka i Henry Tóth a nahrazuje je Libor Kozelský. V roce 1991 kapela chystá další desku, ale v létě se sestava opět rozpadá, odchází Jindřich Kvita (kytarista, nar.27.2.1960, zemřel 27.8.1997 v Rybí u Nového Jičína), Václav Vlasák i Fany Michalík a zakládají vlastní kapelu Funny. Zůstává jen Libor Kozelský a Radim Pařízek a tak opět musí postavit nový Citron úplně od základů. Na podzim se objeví noví členové: Aleš Hubáček – zpěv, Pavel Silber – basa a Pavel Novotný – kytara. Ten je zanedlouho nahrazen Ladislavem Krečmerem. Tato sestava odehraje koncert jako předkapela Iana Gillana a na jaře 1992 vydává desku „Sexbomby“ u vydavatelství Direkt. Jako bonus je ke slyšení také nová verze hitu „Revizor“ s hostujícím Standou Hranickým. Kapela ale příliš nekoncertuje a mezitím se schyluje k velkému překvapení. Na Vánoce 1993 se totiž v kavárně Praha v Novém Jičíně schází nejslavnější sestava z období desky „Plni Energie“ včetně Standy Hranického a naplánují comeback.

1994–2013
Toto období je především ve znamení velkého comebacku na pódia, ale také jedné velmi smutné události. Fanoušci přijímají kapelu s nadšením. Hraje se na velkých festivalech i malých koncertech a v repertoáru se objevují hlavně hity z období let 1982 – 1987. Citron začíná připravovat album svých největších hitů s názvem „Best of“. Nahrávání je ale přerušeno z důvodu závažného onemocnění Jindry Kvity, který v roce 1997 na zákeřnou nemoc umírá. Je to velký šok pro kapelu i fanoušky a dlouho trvá, než se Citron z tohoto šoku otřepe a desku „Best of“ dokončí. Ta vychází po dlouhém odkladu v roce 1999 a je věnována památce Jindry Kvity. U fanoušků má poměrně úspěch a stává se zlatou. Nějaký čas pak Citron koncertuje ve čtyřech, ale po chvíli přichází kytarista Stanislav Balko (ex-Tarantula), kterého po čase vystřídá navrátivší se Libor Kozelský. V roce 2001 dochází ke spojení Citronu s bývalým zpěvákem Ladislavem Křížkem. Kapela natočí vzpomínkové album „Síla návratů“ především s písněmi z období „Radegasta“ a s nádhernou novou titulní skladbou. Nastává krátké koncertní turné a potom se Citron vrací zpět do svých kolejí už bez Ládi Křížka. V roce 2004 je kapela pozvána ke koncertování do USA, kde odehraje několik úspěšných vystoupení a natáčí klip k písni „Rock, rock, rock“. Následují další vystoupení především po festivalech a příprava nové desky a DVD. 17.6.2008 Citron vystoupí jako jediná předkapela slavných Judas Priest v ČEZ Aréně v Ostravě. Začátkem roku 2009 kapelu opouští Libor Kozelský a nahrazuje ho kytarista Jiří Šperl z Karviné (ex-LAMENT). V květnu 2010 pak konečně vychází dlouho očekávané album "Bigbítový pánbů". 2012-2013 Tyto dva roky se stávají pro Citron kritickými. Standa náhle onemocní těžkou nemocí a již není schopen s kapelou vystupovat. Na jeho místo prozatím přichází bývalý řvoun kapely Fany Michalík který s kapelou nazpíval desku: ,,Vypusťte psy! ovšem to ještě nikdo neví, že je na tom Standa tak zle a Standa dne 7. 4. 2013 umírá na rakovinu.

Added: 13.07.2014, martin