Band

Sebastians

Year: 1992Sebastians
Buď správcem tohoto profilu


Sebastians byli zásadní kapelou první poloviny 90. let na české pop-kytarové scéně. I když se jim nepodařilo dostat se na vrchol české populární hudby, zásadně tak ovlivnili jednu generaci lidí a nastartovali v Čechách zájem o taneční muziku, i přestože hráli na kytary.

Kapelu založil na střední škole Dušan Lipert společně se zpěvákem Davidem Volencem, sestavu doplnili basák Jan Čechtický a bubeník Dan Mrlík. Ovlivnila je hlavně takzvaná "manchesterská scéna" a i přesto, že jejich hudba nebyla ještě vypilovaná, nashromáždilo se okolo nich docela dost fanoušků a jejich koncerty během roku 1992 v Bunkru patřily mezi vyhlášené. Mezi fanoušky patřil i Štěpán Tůma, který po krátkém čase doplnil sestavu a ujal se kytary po Janu Lukešovi, který ji přebral od Davida Volence, aby se mohl více věnovat zpěvu. A na bubny vystřídal Dana Pavel Pelán.

Ve stejném roce nahrávají první demosnímek Romanian Songs (1992), což byla taková recese, kapela v té době stavěla image na rumunských motivech. Nejznámější skladbou byla anglická verze písničky Ať žijí duchové. To už přišla i nabídka z Bontonu na vydání desky, a tak se Sebastiens zavřeli do studia, přizvali pár hostů - J. P. Muchowa a Jana Grygara (EoST) - a pod produkcí Colina Stuarta natočili vynikající desku Blue (1993). Chytlavé melodie, bezstarostnost a svůdný hlas Davida Volence. Úvodní píseň Silversurfer nezestárla ani po letech, ale naopak předznamenala nástup české taneční scény. Mohutný nástup baskytary v úvodních taktech patří do klenotnice české hudby devadesátých let.

Bohužel vydání desky se trochu protáhlo a v kapele začalo docházet k neshodám, a tak se pár měsíců po jejím vydání rozešli. Část lidí nadále pokračovala v seskupení Colorfactory v akustickém duchu, ale po čase si každý člen založil vlastní projekt a na české taneční scéně vzniklo několik zásadních kapel: Liquid Harmony, Ohm Square.

Added: 30.12.2014, martin