Band

Letadlo

Aktivní roky: 1981 - 1983Letadlo
Buď správcem tohoto profilu


Hudební skupina Letadlo vznikla v září 1981. Její osou se stala silná individualita Pepy Vondráška, který byl zpěvákem, kytaristou, skladatelem hudby a autorem textů. Další členové skupiny Petr Václavek (baskytara), Ivo Heger (klávesy, kytara), Jiří Šimeček (bicí), velmi dobře sekundovali a mohla tudíž vzniknout skupina, která přinejmenším předstihla dobu. Základ tvořil vlastní repertoár, s čistými aranžérskými postupy, citlivý zpěv, který dohromady s výraznou rytmikou a výbornými civilními texty dokumentoval v tehdejší době osobitou a pro naší hudební scénu neobvyklou skupinu.

Její zařazení k Nové vlně není vlastně důležité, podstatné však je, že administrativní zásah tehdejších kulturně-politických kádrů způsobil, že zůstala do současnosti nedoceněna.

První koncert: Listopad 1982

Největší show: Chmelnice květen, Lidový dům září 1982

Nejznámější skladby: Jsem doma sám, Smějeme se ve městě, Sněhová královna, Jižní pól

Se skupinou na některých koncertech spolupracovali:
J. Křivka: kytara, J. Stehnová: zpěv, K. Klimentová: zpěv, I. Cifrinec: sax, L. Vlachová: zpěv

P.S.: Skupina se z nepochopitelných důvodů neobjevila v širších souvislostech naší hudební scény té doby, možná, že hudební redaktoři mají své stálé koně, k tomu je dobré připomenout, že…
…"jedna z nejoblíbenějších a posluchači nejaplaudovanějších skladeb skupiny Letadlo, byla píseň "Pražský výběr – fuj!" o jedné známé pražské skupině…"

Added: 03.01.2015, martin