Band

Pavel Haas Quartet

Year: 2002Pavel Haas Quartet
Zdroj: SUPRAPHON a. s.


Buď správcem tohoto profilu


Po vítězství na soutěži Premio Paolo Borciani v italském Reggio Emilia na jaře roku 2005 se Pavel Haas Quartet etabloval jako jeden z nejvýznamnějších komorních souborů současnosti. Vystoupil v nejvěhlasnějších koncertních síních světa a nahrál čtyři cenami ověnčené CD. Členové souboru studovali u legendárního violisty Smetanova kvarteta Milana Škampy, s nímž nadále úzce spolupracují.

V sezoně 2014/15 PHQ provede sérii „Bohemia“, zaměřenou na mistrovská díla českého repertoáru i méně známé skladby současných autorů na prestižních scénách, jako jsou londýnská Wigmore Hall, Concertgebouw Amsterdam, Palais des Beaux-Arts v Bruselu a Auditorio Nacional v Madridu. V rámci tohoto projektu vystoupí jako hosté Bernarda Fink, Colin Currie a Nicholas Angelich. Kvarteto bude rezidenčním souborem festivalu Bodensee 2015 a má na programu turné po Austrálii, Japonsku a Jižní Koreji. Představí se na koncertech v curyšské Tonhalle, mnichovském Herkulessaalu a v Lucemburské filharmonii, a také vystoupí na festivalech v Aldeburghu, Edinburghu, Verbieru a Zeistu. V uplynulé sezoně bylo kvarteto hosty Kolínské filharmonie, Birminghamské radnice a festivalu Pražské jaro.

Pavel Haas Quartet exkluzivně nahrávají pro Supraphon. Jejich zatím poslední album, vydané v září 2013 a obsahující Schubertův Smyčcový kvartet d moll „Smrt a dívka“ a Smyčcový kvintet, který nastudovali s Danjulo Ishizakou, bylo oceněno jako Nejlepší komorní nahrávka v rámci Gramophone Awards 2014. Časopis Gramophone k CD uvedl: „Představují ty nejlepší kvality české tradice – vřelost, libozvučnost, individualitu, intenzitu; nanejvýš pozoruhodná je však jejich odvaha riskovat, jejich vroucnost a sebedůvěra, s níž se vrhli do provedení těchto dvou mistrovských kusů.“ Noviny Times je charakterizovaly jako „dokonalé splynutí virtuozity a důkladnosti“, The Strad označil výkony PHQ za „vrcholné… pronikavé a podmanivé“, BBC Music Magazine popsal nahrávku jako „zásadní“ a Fonoforum se o ní vyjádřil jako o „nesmírně svěžím příkladu fascinující věrohodnosti“.

Předchozí CD, nahrávka Dvořákových Smyčcových kvartetů č. 12 F dur („Americký“) a č. 13 G dur, vyšlo na podzim roku 2010 a setkalo se s obrovským nadšením kritiky. Noviny Sunday Times ocenily album pěti hvězdičkami a napsaly: “Jejich nahrávka ‚Amerického´ kvartetu patří k těm nejlepším, jaké kdy vyšly na disku. V tomto repertoáru dnes soubor v podstatě nemá konkurenci.“ V říjnu roku 2011 získalo CD prestižní ocenění Gramophone „Record of the Year“.

Za album s Prokofjevovými Smyčcovými kvartety č. 1 a 2 a Sonátou pro dvoje housle obdržel soubor cenu Diapason d’Or de l’Année. O nahrávce se Diapason vyjádřil slovy: „Nepochybně je to v současnosti vzorová nahrávka Prokofjevových kvartetů.“ Se stejně pochvalnými ohlasy se setkaly předchozí dva disky PHQ. První, s nahrávkami Janáčkova Smyčcového kvarteta „Listy důvěrné“ a Haasova Smyčcového kvarteta č. 2 „Z Opičích hor“ byl zvolen deníkem The Daily Telehraph za CD roku 2006 a v roce 2007 získal cenu Gramophone Award. Druhé CD, které představuje kompletaci nahrávek PHQ Janáčkových a Haasových smyčcových kvartetů, časopis Gramophone okomentoval slovy: “Označit nějaké CD za hudebně významné lze považovat za poněkud kontroverzní, v tomto případě však jde jednoznačně o nahrávku mimořádného významu“.

V roce 2007 Kolínská filharmonie nominovala PHQ za jednu z „Vycházejících hvězd“ ECHO (Rising Stars) . Následovala řada koncertů ve významných koncertních sálech po celém světě. V letech 2007-2009 se soubor zúčastnil programu BBC New Generation Artists a v roce 2010 získal mimořádné zvláštní stipendium od nadace Borletti-Buitoni Trust. V sezoně 2010/11 zahájil PHQ tříletou rezidenci v Royal Concert Halls Glasgow.

Soubor nese jméno českého skladatele Pavla Haase (1899-1944), který byl v roce 1941 uvězněn v Terezínském ghettu a o tři roky později tragicky zahynul v Osvětimi. Jeho hudební odkaz zahrnuje tři skvostné smyčcové kvartety.

Added: 30.04.2015, martin