Kniha

Josef Mengele - Anděl smrti

Gerald L. Posner, John Ware


XYZ Nakladatelství, 2007, (452 stran černobílých)

399.00 CZK

Koupit

Josef Mengele - Anděl smrti

Anotace


Josef Mengele byl nejhledanější nacistický válečný zločinec. Mávnutím ruky rozhodoval v Osvětimi při selekcích na železniční rampě, kdo bude žít a na koho čeká plynová komora. Na lidech prováděl hrůzné pokusy, jejichž pseudovědeckým cílem mělo být vylepšení germánské rasy "nadlidí" a potlačení ras "méněcenných".

Až po více než šedesáti letech od ukončení 2. světové války vychází v ČR kniha, která mapuje život tohoto muže, který své činy páchal v roli lékaře v koncentračním táboře a nebyl nikdy dopaden a potrestán.

Po válce Mengele uprchl do Bavorska, Rakouska, Itálie... Argentiny. Pátraly po něm úřady i soukromí "lovci" nacistů. Neúspěšně. Jakmile Mengele cítil nebezpečí, změnil místo pobytu a z Argentiny přesídlil nejprve do Paraguaye a posléze do Brazílie. Dařilo se mu unikat díky pomoci své rodiny, která ho finančně podporovala, přátel, kteří obstarávali jeho kontakty s rodinou, i nacistů žijících v Jižní Americe. Nejblíže měl k jeho dopadení izraelský Mossad, kterému Mengele unikl skutečně jen o vlásek.

Tato kniha je výsledkem pětiletého výzkumu. Během té doby dali autoři této knihy dohromady jeden z nejrozsáhlejších archivů o Josefu Mengelem, zhruba 25 000 stran dokumentů. Prostřednictvím Mengeleho syna získali přístup k rodinným dopisům i Mengeleho deníku. Strávili měsíce v Jižní Americe, řadu dní bádáním v archivech různých zemí a nahráli více než devadesát hodin interview s jednotlivci zapojenými do Mengeleho života.

Získali šokující svědectví Mengeleho první ženy, která jela manžela navštívit do koncentračního tábora v době, kdy tam vykonával své "pokusy".

Kniha je kronikou hrůzy, krutosti, útěku, skrývání, ale také naprosté samoty, k níž se Mengele ve svém deníku, jejž si vedl skoro dvacet let, přiznává.

Autoři podávají definitivní důkazy o tom, že Mengelemu pomáhala rozsáhlá síť osob, které mu poskytovaly pasy, úkryt a peníze a sváděly z jeho stopy pronásledovatele. Podávají bezprecedentní náhledy do Mengeleho mysli a charakteru.

Předkládají důkaz, že Mengele byl zajat a dva měsíce držen armádou USA pod vlastním jménem. Poskytují závažné svědectví, že Spolková republika Německo a Izrael mohly Mengeleho při dvou různých příležitostech dopadnout, ale neuspěly.

Added: 2008, martin