Kniha

Doživotí

Luboš Xaver Veselý


XYZ Nakladatelství, 2007, (464 stran černobílých)

299.00 CZK

Koupit

Doživotí

Anotace


Zcela ojedinělá a unikátní publikace přináší otevřené výpovědi vězňů – pachatelů nejbrutálnějších násilných trestných činů. Ovšem i trestanci s nálepkou „doživotí“ zůstávají lidmi a ať chceme nebo nechceme, zůstávají i součástí naší společnosti. Pro někoho jsou absolutní spodinou, pro někoho neakceptovatelné lidské zrůdy, pro někoho pouhou daní za zdánlivou vlídnost elementární demokracie.
Autor Luboš Xaver Veselý touto knihou podle vlastních slov vstoupil na tenký led. Podařilo se mu postupně přesvědčit řadu kompetentních lidí a institucí, aby se mohl osobně setkávat se zločinci, kteří tráví zbytek svého života za zdmi nejpřísnějších českých věznic. Využil pozice zkušeného talk-mastera a s mnohými odsouzenými navázal kontakt, který mu umožnil dostat se v mnoha případech pod kůži lidem, kteří už nemají sebemenší šanci napravit své činy. Výsledkem je tato unikátní, výjimečná a v mnoha ohledech šokující kniha, která nese punc tragických lidských osudů, zla v jeho nejkrutější podobě a věčné debaty a vině a trestu.
Kniha Doživotí nabízí pohled na nejtěžší zločiny „z druhého břehu“, dává nahlédnout do světa lidí, kteří už většinou nemají co ztratit. Najdete zde např. příběhy nejslavnějšího českého vězně Jiřího Kajínka, pětinásobného vraha Oto Biedermana nebo Zdeňka Vocáska, který spíše shodou okolností utekl šibenici. Dalším rozměrem knihy jsou sugestivní snímky fotografa Dalibora Puchty.
Kniha obsahuje rozhovory s následujícími doživotními vězni: Vladimír Bayer, Oto Biederman, Ludvík Černý, Ondrej Gažik, Vladimír Herbrych, Jiří Kajínek, Josef Kott, Juraj Kučerák, Michael Kutílek, Ivan Lazok, Ivan Roubal, Josef Schottenhammel, Miloslav Sláma, Jaroslav Stodola, Miloslav Širůček, Jan Uhljar, Zdeněk Vocásek, Petr Zápotocký.
Součástí knihy je barevná příloha s fotografiemi a příloha s dokumenty z vězení.

Added: 2008, martin