Vypsaná fiXa k táboráku a videoklip Ester jede pryč



novinka

Nový videoklip vypouští v těchto dnech Vypsaná fiXa a zároveň zve fanoušky na jejich akustický koncert Happy Monday, který se uskuteční online 1. února od 18:30 na kapelovém facebooku. Pokřtí na něm novinku „Vypsaná fiXa k táboráku“.

„Hraní nám moc chybí, ale snažíme se vydržet,“ říká frontman Márdi. „I když už v současné době žijeme každej úplně někde jinde, tak jsme se dohodli, že se jednou měsíčně, než přijde rozvolnění, setkáme a zahrajeme si, protože to hraní fyzicky a psychicky potřebujeme a taky se v neposlední řadě udržujeme v koncertní formě. Tato naše setkání jsme pojmenovali Happy Monday a vysíláme je online, protože naše fanoušky to baví. Příští bude na jejich mnohá přání akustický. Proběhne 1. 2. od 18:30 na našem facebooku.“ (https://www.facebook.com/vypsanafixa)
„Současnou situaci jsme využili ke skládání nových věcí a taky jsem sám nahrál přes mobil na YouTube přes čtyřicet našich písní „folkovou“ metodou. Šlo mi o to ukázat lidem, jak si jednoduše zahrát naše písničky doma na kytaru. Ohlas mě mile překvapil. Patnáct nejúspěšnějších jsem zaznamenal s lepším zvukem v pardubickém studiu Deep For You. Během února je vydáme na našem labelu alespoň v digitální formě.“

Mimo uvedené aktivity připravila kapela další klip z aktuálního alba Kvalita. Audiovizuální podobu dostala píseň Ester jede pryč. Režie se opět, jako u posledních klipů, ujal Daniel Oravec alias Mejn.



Márdi k tomu říká: „Při jednom z těchto našich koncertů nás náš basák Mejn tajně natočil a záběry použil do písně Ester jede pryč. Náš koncert pak virtuálně umístil do již neexistující pardubické synagogy, která je takovou zvláštní základnou celé písně. Když jsem před mnoha lety bydlel v Pardubicích přímo v centru na Kulatým rohu, tak jsem z okna právě koukal na místo, kde kdysi tato židovská synagoga stála. Postavili ji v roce 1878. Vypadala zajímavě - skoro až magicky. Škoda, že nevydržela. Její osud bohužel korespondoval s osudem místních Židů, který v roce 1942 odvezli do koncentráků, kde je povraždili. Zpátky se jich vrátilo jen pár. Synagoga stála dál, ale neměl ji kdo používat. Co nedokázali Němci, zvládli komunisti. Stavba sešla a nakonec byla v roce 1959 zbourána. Je to důležitá historie našeho města a nemělo by se na to zapomenout.


Vloženo: 25.01.2021, martin

Související fotografie