Lunchmeat představí budoucnost hudby. Přiváží Kode9, Loraine James a Pearson Sound.

Lunchmeat Festival, mezinárodní akce aktuální nezávislé elektronické hudbě a digitálního umění konající se každoročně v Praze ohlašuje druhou a poslední várku vystupujících! Mezi novými jmény je praotec dubstepu Kode9 a aktuální hvězdy jeho labelu Hyperdub – producenti Loraine James a Lee Gamble. Dalším nováčkem v programu Lunchmeatu je inovátor bass music Pearson Sound a hlučné experimentálně-rapové duo Prison Religion. Mezi již ohlášenými jmény je oceňovaná zpěvačka a skladatelka Lyra Pramuk nebo světově proslulá DJka Helena Hauff. 25. narozeniny zde také oslaví kultovní německé vydavatelství Raster, zásadní label pro vývoj experimentální elektronické hudby. Dvanáctý ročník festival proběhne v termínu od 27. 9. do 2. 10. 2021. Více na www.lunchmeatfestival.cz.
„Lunchmeat měl dosud velmi eklektickou dramaturgii, nicméně letos jsou hlavní večery ve Veletržním paláci koncipovány jako tři unikátní programové bloky,“ říká Jakub Pešek, šéf festivalu. „Čtvrteční program je věnovaný hudebníkům z Hyperdubu, páteční večer bude o tanci, zatímco v sobotu si užijeme spíše koncerty pojaté jako posluchačský zážitek.“ Stejně jako každý rok festival uvede světové premiéry vystoupení výjimečných současných umělců, pečlivě kurátorovaný výběr audiovizuálních představení, které hýbou aktuální mezinárodní scénou, nadčasové legendy a také silné zástupce lokální scény.
Pokud jde o experimentální a inovativní klubovou hudbu, těžko bychom našli důležitější label posledních dvaceti let, než je londýnský Hyperdub. Jeho zakladatel Steve Goodman alias Kode9 je v čele hudebníků spojených s touto značkou, kteří dorazí na letošní Lunchmeat. Ve Veletržním paláci ho doplní Loraine James a Lee Gamble, dva umělci, kteří ve svých posledních albech reflektují strachy a úzkosti pandemických měsíců.
Dalším zásadním jménem pro současnou taneční hudbu, které se objeví na festival, je Pearson Sound – zakladatel labelu Hessle Audio a producent futuristických klubových bangerů. Norské duo Soft as Snow míchá minimalismus coldwave s delikátním songwritingem. Přesným opakem jsou Prison Religion, experimentální rapové duo čerpající z hardcore punku a metalu. Kodaňští Lyra Valeza přidávají do line-upu svůj pulzující hybrid zlomyslné elektroniky.
Lunchmeat také uvede celou řadu českých a slovenských umělců. Never Sol zahraje speciální ambientní set, zatímco Stroon se spojí s umělcem DevKidem, aby představili poslední album Temple Timbre Embers inspirované varhanní hudbou. Vítěz Vinyly a člen kolektivu BCCA bílej kluk představí svoji kombinaci trapu a dekonstruované klubové elektroniky. Chybět nebudou ani djské sety od New Magic Media a gertie adelaido s KISSTEMPERA (Jakub Hošek). Velký domácí objev Ursula Sereghy představí postcovidové eskapistické jamy z nového alba OK Box.
V Korzu Veletržního paláce proběhne před hlavním programem v pátek a sobotu Symposium on Digital Arts s podtitulem Collective Affairs. Spolupořádá ho Synth Library a chce otevírat diskuzi o důležitých tématech spojených s lokální hudební a audiovizuální scénou. Na programu budu diskuze, workshopy i prezentace.
Mezi už jmény ohlášenými jmény pro Lunchmeat 2021 jsou Lyra Pramuk, Aya, Helena Hauff, Frank Bretschneider, Aquarian, Fraction Dadub with Andrea Familiari, Marco Donnarumma present Corpus Nil, a další. Pořadatelé bedlivě sledují vývoj situace kolem pandemie a jsou připravení podřídit se veškerým zdravotním a bezpečnostním opatřením, které by přinesla situace v čase konání festivalu. Lístky už jsou dostupné na GoOut.cz.
Kode9
Praotec dubstepu, zakladatel kultovního vydavatelství Hyperdub a zásadní postava současné klubové kultury, Kode 9 je producent, DJ a filosof. Je skoro nemožné najít důležitější osobu pro undergroundovou klubovou kulturu posledních patnácti let.
Praotec dubstepu, zakladatel kultovního vydavatelství Hyperdub a zásadní postava současné klubové kultury, Kode 9 je producent, DJ a filosof. Je skoro nemožné najít důležitější osobu pro undergroundovou klubovou kulturu posledních patnácti let. Steve Goodman alias Kode9 je jedním ze zakládajících členů rané dubstepové scény. Nahrál klíčové desky jako Memorie of the Future (2006) a Black Sun (2011), na nichž spolupracoval s dnes již zesnulým MC The Spaceapem. V roce 2015 vydal svoji zatím poslední desku Nothing následovanou mixem Fabriclive 100, který vytvořil spolu s Burialem. Goodmanův Hyperdub začal nejprve v roce 2000 jako webový zin, o čtyři roky později se přeměnil v hudební label, který měl na svědomí etablování hned několika nových a svěžích žánrů. Kode9 objevil a podepsal hudebníky, jako jsou Burial, Zomby, Fatima Al Qadiri nebo Laurel Halo, od dubstepu se postupně přesunul k UK funky či footworku. Dnes má label na soupisce široké portfolio umělců pohybujících se na scéně experimentální klubové hudby. Jsou mezi nimi i Aya, Lee Gable nebo Loraine James, kteří vystoupí na letošním Lunchmeatu ve stejný den. Kode9 je také zvukový teoretik, napsal knihu Sonic Warfare: Sound, Affect, and the Ecology of Fear, která se zabývá použitím zvukových zbraní v historii.
Pearson Sound live
David Kennedy alias Pearson Sound je synonymem pro radikální britskou taneční hudbu. Od roku 2006 stojí v popředí inovací klubového soundu a dělá hudbu, která je kombinací house, dubstepu, UK funky, UK garage a oldchool jungle.
David Kennedy alias Pearson Sound je synonymem pro radikální britskou taneční hudbu. Od roku 2006 stojí v popředí inovací klubového soundu a dělá hudbu, která je kombinací house, dubstepu, UK funky, UK garage a oldchool jungle. Energie a extáze, futurismus, který jde ruku v ruce s respektem k minulosti. Dříve vystupoval pod jmény Ramadanman nebo Maurice Donovan a vydal několik zásadních bangerů, remixoval Radiohead, Depeche Mode nebo the XX a také byl čtenáři Resident Advisoru několikrát zvolen do seznamu stovky nejlepších DJů na světě.
Spolu s Benem Thomsonem (Ben UFO) a Kevinem McAuleyem (Pangaea) založil Hessle Audio – od roku 2007 jeden z nejdůležitějších klubových labelů 21. století. Tady Pearson Sound v roce 2015 vydal svoje debutové eponymní album skvěle přijaté fanoušky i tiskem. Kromě šňůry klubových hitů a vytváření ceněných mixů jako je FABRICLIVE 56, si také najde čas na provozování vinylové klubové noci Acetate v Leedu a pokračuje v týdenní relaci Hessle Audio na Rinse FM.
Loraine James live
Unikátní koláž beatů, experimentálních přístupů a silných emocí, hudba producentky Loraine James připomíná futuristické balady pro imaginární kluby, kde není nutné tancovat.
Unikátní koláž beatů, experimentálních přístupů a silných emocí, hudba producentky Loraine James připomíná futuristické balady pro imaginární kluby, kde není nutné tancovat. Vyrostla v severním Londýně a k hudbě ji přivedla její matka. Studovala klavír a později hudbu na Westminster University. Vlivy jazzu, elektroniky, UK drillu a grime přetavila skrze svoje intuitivní skills do pestrého debutu For You and I, který vyšel u Hyperdub v roce 2019 a za který získala cenu pro album roku podle prestižních publikací DJ Mag a Quietus.
Během lockdownu pracovala James na dalším EPčku pro Hyperdub nazvaném Nothing a sama si vydávala další materiál na Bandcampu. Zatím poslední deska Reflection vydaná letos je turbulentní cesta vnitřním vesmírem, klaustrofobický hudební zážitek, který je ale zároveň povznášející. Nahrávka nabízí posluchačům empatii i špetku naděje a hudebně posouvá James blíže k svérázné verzi moderního popu. Nahrávka představuje, jak se se za poslední dramatický rok a půl cítila mladá queer žena černé barvy pleti ve světě, který se z ničeho nic zastavil.
Lee Gamble AV live
Ať už osvobozuje duchy hardcore jungle nebo dekonstruuje klubové beaty, Lee Gamble patří mezi nejdůležitější a nejinovativnější producenty, kteří se pohybují poslední dekádu na klubové scéně.
Ať už osvobozuje duchy hardcore jungle nebo dekonstruuje klubové beaty, Lee Gamble patří mezi nejdůležitější a nejinovativnější producenty, kteří se pohybují poslední dekádu na klubové scéně. Umělec, producent, majitel labelu a DJ hledačské elektronické taneční hudby, Gamble vydal sérii kritikou i fanoušky ceněných nahrávek na kultovních labelech jako jsou PAN nebo Hyperdub. Vede také svoji vlastní značku UIQ od roku 2015.
Lee Gamble kombinuje zvukové objekty musique concrète a neustále mutující klubovou mechaniku současné taneční hudby. Pohybuje se od konceptuálních a zasněných ploch až k hypnotickým a přímočarým beatům určeným pro parkety. Desky jako Diversions 1994-1996, KOCH, Mnestic Pressure and Flush Real Pharynx 2019-2021 otevřely nové dimenze pro experimentální techno. Jeho nedávná tvorba prozkoumává technologické a společenské důsledky umělé inteligence a strojového učení a zajímá se také o lidské simulace a reprezentace. Do Prahy přiváží Lee Gamble nové album A Million Pieces Of You napsané během lockdownu, kdy se subjektivní zážitek přetížení zastavil a nahradil ho nesnesitelný pocit ztráty, vyhoření a zoufalé potřeby naděje.
Prison Religion live
Hardcore punk pro děti z klubů a rapové fans. Prison Religion fúzují explozivní trap a zničující bass music s vlivy hardcore punku a metalu.
Hardcore punk pro děti z klubů a rapové fans. Prison Religion je společný projekt audiovizuálních umělců Poozyho a False Prphta z Richmondu. Od roku 2016 fúzují explozivní trap a zničující bass music s vlivy hardcore punku a metalu. Jejich koncerty jsou temné a čiré erupce pulzujících industriálních beatů doplněné zuřivým screamo-rapem a testují hranice možností klubových reprosystémů. Ohlušující, abrasivní, hnusná a konfrontační hudba Prison Religion bere fanoušky na cestu zasvěcení do krajního transgresivního zážitku.
Prison Religion vydávají na texaském experimentálním labelu Halcyon Veil, ale mají také úzký vztah s NON Worldwide. Spolupracovali se spřízněnými umělci, jako jsou Rabit, Endgame, Swan Meat nebo Lee Gamble – někteří z nich se podíleli na jejich zatím poslední desce Blockhead z roku 2019. Ve stejném roce dvojice hrála na festivalech v Evropě jako byli CTM, Unsound, Le Guess Who? nebo Creepy Teepee. „Prison Religion je jedna z nejvíc hardcore kapel, které se objevily v rapu za poslední roky,“ napsal o nich portál Boomkat.
Soft As Snow AV live
Norské duo Soft As Snow dělá experimentální pop pro konec světa. V jejich hudbě se ozývá ohlas minimal wave i raných releasů na Warp. Jejich hudba evokuje krásu i děs, a vzniká výhradě s pomocí analogových syntezátorů a drum machines.
Norské duo Soft As Snow dělá experimentální pop pro konec světa. V jejich hudbě se ozývá ohlas minimal wave i raných releasů na Warp. Oda Egjar Starheim a Oystein Monsen se dali dohromady v roce 2014. Když unikátním způsobem evokují krásu i děs, nepoužívají vůbec laptopy – místo nich volí analogové syntezátory, drum machines a samplery, které spojují s osobitými vokály a efektovanými kytarami. Soft As Snow už vydali několik EPček a singlů na proslulém britském labelu Houndstooth, které před třemi lety následovalo jejich debutové album Deep Wave. Deska sklidila pochvalu od kritiky. „Je to hudba, která vámi projde a napojí se rovnou na vaše vnitřnosti,“ napsal o desce magazín Loud and Quiet.
Duo v minulosti hrálo na spoustě festival či uměleckých platforem, ať už to byl berlínský Berghain nebo pařížská Community Gallery. Do jejich setů patří i improvizace postavená na zmutovaných vokálech, minimalistickém sampling a elektronickém hluku. Jejich set doprovází vizuály od Guynoid, multidisciplinární umělkyně operující na internetu, která míchá klasické figurativní sochařství s procedurálním 3D modelingem a texturálními technikami. Ve svém díle prozkoumává digitální identitu a fúzuje syntetické a organické.
Stroon & DevKid present Temple Timbre Embers AV live
Dalibor Kocián alias Stroon je jedním z největších talentů slovenské elektronické scény. Na letošním Lunchmeatu představí audiovizuální podobu loňské desky Temple Timbre Embers, která je inspirovaná majestátností a hutností zvuku kostelních varhan. Vytvořil ji spolu s vizuálním umělcem DevKidem.
Dalibor Kocián alias Stroon je jedním z největších talentů slovenské elektronické scény. Na počátku milénia začal v metalových kapelách a improvizovaných tělesech a následně vyvinul unikátní způsob fúzování žánrů. Jako sólový hudebník strávil posledních deset let vymazáváním hranic mezi klubovou hudbou, experimenty a soudobou vážnou hudbou. Natočil nespočet hudebních nahrávek a pracoval pro divadlo, film i reklamu.
Na letošním Lunchmeatu představí audiovizuální podobu loňské desky Temple Timbre Embers, která je inspirovaná majestátností a hutností zvuku kostelních varhan. Vytvořil ji známý vizuální umělec a grafický designer Ján Šicko aka DevKid. „Vizuální koncept projektu vychází z myšlenky momentů zamrzlých v čase. Kontemplace nebo meditace. Vizuály jsou založené na simulaci generovaných momentů v čase a prostoru, které jsou ovládány různými parametry,“ říká Šicko a dodává. „Posluchač a divák může meditovat v zamrzlém časoprostoru, kde čas je oddělený od věčnosti a každodennost je nahrazena něčím výjimečným.“
Never Sol live
Východoevropská syntezátorová melancholie zkřížená s lynchovskou magií. Never Sol (Sara Vondrášková) je synťáková kouzelnice a hudebnice v žánru experimentálního popu, která se může spolehnout na delikátnost svého hlasu a zasněné melodie.
Východoevropská syntezátorová melancholie zkřížená s lynchovskou magií. Never Sol (Sara Vondrášková) je synťáková kouzelnice a hudebnice v žánru experimentálního popu, která se může spolehnout na delikátnost svého hlasu a zasněné melodie. Její písně mají ambientní kabátek, ale uvnitř nich jsou ostré hrany a hlučné momenty – má blízko k atmosféře filmů Davida Lynche, její skladby jsou intenzivní i duchařsky zádumčivé. Studovala jazz na pražské Filosofické fakultě a debutovala v roce 2012 písní k filmu Ve stínu. Její skvěle přijatý debut Under Quiet (2013) vyšel v reedici na proslulé německé značce Denovali Records.
Své druhé album Chamaleo nahrála Never Sol za použití hardwareových syntezátorů a hlasu ve svém útulném pražském studiu, kde jí společnost dělají pokojové květiny. Byla hostem Red Bull Academie v Tokiu, napsala hudbu pro Spitfire Company zabývající se současným tancem a vystupovala například na festivalu Eurosonic Noorderslag. “Sara Vondrášková dělá pod jménem Never Sol experimentální pop. Její opojné a spletité zvukové scenérie pomáhají čelit temnotě a útrapám každodenního života,” napsal o její hudbě web Indie Current.
Lyra Valenza & Signe Dige AV live
Za projektem Lyra Valenza se skrývají Jens Konrad a Hjalte, dvojice elektronických hudebníků z Kodaně. Jejich pulzující hybrid zlomyslné elektroniky čerpá inspiraci z jungle, footwork, hardcore a vytváří futuristickou atmosféru. Jejich nadšení pro sci-fi vesmíry a energickou koncertní show dostala na novou úroveň spolupráce s kodaňskou videoumělkyní Signe Dige.
Za projektem Lyra Valenza se skrývají Jens Konrad a Hjalte, dvojice elektronických hudebníků z Kodaně. Jejich pulzující hybrid zlomyslné elektroniky čerpá inspiraci z jungle, footwork, hardcore a vytváří futuristickou atmosféru. Svojí tvorbou rozmazávají hranice mezi přímočarými tanečními motivy a mutantími efekty z vnějšího vesmíru. Jejich potížistické koláže plné roztodivných samplů ožívají na koncertních vystoupeních, které jim dávají šanci rozvinout bohatství textur i rytmů jejich studiové práce do světa interakce z masa a kostí. Jejich nadšení pro sci-fi vesmíry a energickou koncertní show dostala na novou úroveň spolupráce s Signe Dige, vizuální umělkyní, VJkou a animátorkou žijící v Kodani. Její dílo se vyznačuje halucinačními kvalitami a energií. Je inspirována stejnou měrou internetovou kulturou i pohádkami a má ráda mýtické i výstřední přesahy umění.
New Magic Media
Punk i klubová hudby, kořeny a čerstvé výhonky. Překvapivý kontext i nepředvídatelné asociace. New Magic Media je přezdívka pražské DJky, umělkyně a publicistky.
Punk i klubová hudby, kořeny a čerstvé výhonky. Překvapivý kontext i nepředvídatelné asociace. New Magic Media je přezdívka pražské DJky, umělkyně a publicistky. Začala jako VJka (mimo jiné i v klubu Neone), brzy se ale přesunula za mixážní pult. Psala o hudbě pro média jako A2, Alarm, Kapitál nebo Radio Wave, kde měla svoji týdenní rádiovou show, která představovala experimentální a hybridní podobu současné klubové hudby. Nyní je rezidentkou a členkou komunity kolem pražského Radio Punctum, kde provozuje měsíční show Wenom. Tady více reflektuje své kořeny ve free-party či noise a punkové scéně a zabývá se undergroundovějším zvukem. Její selekce se pohybuje mezi všemožnými zvukovými paletami a je v ní dost místa na obskurní nahrávky i překvapivé twisty.
Bílej kluk
Producent, zpěvák a zvukový průzkumník, bílej kluk je jméno, které by nebylo dobré minout. Vítěz ceny pro objev roku ve Vinyle 2018 už vydal nespočet projektů, z nichž většina se objevila na labelu BCCA. Ve své hudbě kombinuje trap a dekonstruovanou klubovou hudbu.
Producent, zpěvák a zvukový průzkumník, bílej kluk je jméno, které by nebylo dobré minout. Vítěz ceny pro objev roku ve Vinyle 2018 už vydal nespočet projektů, z nichž většina se objevila na labelu BCCA. Do svých mnohovrstevnatých a přesto pečlivě konstruovaných zvukových ploch vplétá hlas prohnaný přes Autotune a ačkoliv v jeho vokálu čas od času najdeme místa prozrazující zranitelnost, která bude povědomá fanouškům emo-rapu, vektorový prostor, do nějž bílej kluk patří, je trochu jiný. Jeho úběžníky jsou psychedelický songwriting ATLien Black kray, halucinační odkaz Glo gang nebo současná vlna německo-tureckého rapu. Bilej kluk je aktivní producent a audiovizuální tvůrce, člen pražského BCAA systému – umělecké platformy a hybridní klubovo-artové scény. Takže není překvapením, že v jeho tvorbě narazíme především na euforické trance syntézy tepající jakoby zpod všeho.
gertie adelaido b2b KISSTEMPERA presents SCRAWLERS
DJ set o věcech, které jsou nevyřčené. Kisstempera (vizuální umělec a zakladatel Creepy Teepee Jakub Hošek) a gertie adelaido (vizuální umělkyně) jsou DJské duo SCRAWLERS jež propojuje hranice mezi šílenstvím a bláznovstvím od emo-industriálu po zvuky kosmických lodí.
DJ set o věcech, které jsou nevyřčené. Kisstempera (vizuální umělec a zakladatel Creepy Teepee Jakub Hošek) pracuje s momenty trapnosti v zahradě melancholie, kde vás zlomené trny zaháčkují vůní srdcervoucí křehké reálnosti, kterou vyzařuje zakázaný smutek folku a blues, screamo-dreamo a současné hybridní melodie rozlévající se v náhodném pořadí takže to vypadá jako izolovaný dočasný záblesk. gertie adelaido je meta-punková tvůrkyně kombinující různé oblasti surového experimentálního elektra, noise, textů a všechno spojuje do mindblowing konceptu s příběhem a aktuálními pocity. Společně tvoří duo SCRAWLERS, jež propojuje hranice mezi šílenstvím a bláznovstvím od emo-industriálu po zvuky kosmických lodí. Ačkoliv praskliny vyvolávají pocit nebezpečí, sledujete jemnou intimitu reality. A stejně to nemůžete nikomu vysvětlit, protože vás to nikdy neosvobodí.
Ursula Sereghy live
Vřelé postcovidové jamy, které ctí pravidla rozumného eskapismu. Po letech jazzové průpravy a hraní v živé hiphopové kapele se v Praze usazené hudebnici Ursule Sereghy podařilo realizovat svůj vlastní projekt a hned natočila jeden z nejpozoruhodnějších debutů české elektronické scény posledních let.
Vřelé postcovidové jamy, které ctí pravidla rozumného eskapismu. Po letech jazzové průpravy a hraní v kapele se v Praze usazené hudebnici Ursule Sereghy podařilo realizovat svůj vlastní projekt a hned natočila jeden z nejpozoruhodnějších debutů české elektronické scény posledních let. Asi by nikdy nevznikl, kdyby nezavítala do pražské Synth Library - místa, kde našla podporu a kde mohlo rozvíjet svoji nově nalezenou touhu pro experimentování s mašinkami a prozkoumávání nekonečných možností sound-designu. Dobrovolná izolace během pandemie jí umožnila pracovat na debutové desce OK Box vydané v polovině září na agilním labelu Gin&Platonic. Na desce manipuluje field recordings, používá granulární syntézu, ale také čerpá z let koncertování s kapelou Metastavy (nominace na Vinylu 2019 za objev roku) a sampluje jazzové nástroje.
iadance dj set
Spoluzakladatel Lunchmeat festivalu Kredenc se znovu dává dohromady s Yandelem, matadorem z legendárního kolektivu dvoikatroika a spolu zahrají b2b klubovou session.
Spoluzakladatel Lunchmeat festivalu Kredenc se znovu dává dohromady s Yandelem, matadorem z legendárního kolektivu dvoikatroika a spolu zahrají b2b klubovou session. Oba jsou djové, sběratelé a promotéři aktivní na scéně od okamžiku, kdy se (nejen) v Praze objevily první taneční večírky. Začali s technem a junglem na přelomu tisíciletí, aby následně pilovali selekci ve svém unikátním eklektickém stylu, který stojí na budování atmosféry skrze různé žánry, často kombinováním rovných a zlomených beatů s experimentálními a tučnými basovými linkami v různých tempech. iadance zahrají na konec pátečního programu.
Vloženo: 07.09.2021,
martin