Nový nepravidelný cyklus Poetické hudební večery na jeviště Divadla Viola v únoru a březnu přivede legendární muzikanty: 21. února je na programu Dánský večírek Jana Buriana a 22. března Žalozpěv pro lehký holky s Jiřím Dědečkem. Chystá se také pokračování velmi úspěšného jazzového pořadu Dnes: Víno & jazz s Janem Smigmatorem, Emilem Viklickým a jejich hostem.
Únorový Dánský večírek Jana Buriana ve Viole bude především sestaven z poezie nedávno zesnulého básníka a jazzového klavíristy Bennyho Andersena (v překladu Františka Fröhlicha), který patří stále k nejpopulárnějším kulturním osobnostem této severské země. Zazní písně ze dvou alb – Unavený válečník a Drtivé jistoty, ale také vzpomínky a zážitky z Dánska, kde Jan Burian natočil s Pavlem Kouteckým dva dokumenty a kam pravidelně jezdí.
Jan Burian se do Violy vrací s přestávkami celý život už od konce šedesátých let. „V době, kdy jsme měli s mým někdejším partnerem Jiřím Dědečkem zakázáno zpívat v Praze, nám často podával ruku nezapomenutelný Vladimír Justl. Ve Viole jsem se zúčastnil poetického večera svých vysokoškolských spolužáků, vítal jsem tu svou knihu Cokoli o Dánsku za přítomnosti dánského velvyslance, koncertoval jsem tam s pořadem Písničky o lásce a tak dále,“ vzpomíná Jan Burian.
Jiří Dědeček v programu Žalozpěv pro lehký holky 22. března zazpívá písničky Georgese Brassense, Jacquese Brela a Borise Viana ve vlastním překladu. Pozvání do Violy přijal s radostí: „Viola je chrám. Jsem moc rád, že si tam zahraju ještě před sedmdesátkou.“ Ve Viole vystoupil také na křtu druhého vydání knížky Reprezentant lůzy v roce 1994 a na tuto knížku zavzpomíná právě i během svého březnového koncertu. „Chtěl bych zahrát stejnojmennou písničku Reprezentant lůzy jako typický protestsong 80. let, jako pendant k ní pak přidám několik současných protestsongů z alba Nebudu bydlet v Québecu nebo pár docela nových a dosud nehraných kousků. Zároveň bych rád přečetl něco poezie ze své nejnovější sbírky,“ zve Jiří Dědeček.
Předprodej vstupenek v pokladně Divadla Viola (Národní 7, Praha 1) nebo online prostřednictvím webu
Divadla Viola.
Divadlo Viola
Viola se na divadelní mapě Prahy těší výlučnému postavení. Někdy bývá trefně označována jako nejmenší velké divadlo v Praze. Nikdy neměla stálý herecký soubor, ale vždy zde vystupovaly velké herecké hvězdy. Útulný prostor nevelkého sálu přímo v centru metropole, na Národní třídě, je už řadu let dějištěm intimních setkávání diváků s uměním. Od roku 1963, kdy se v tehdejší Poetické vinárně Viola konalo první představení, repertoár staví na myšlenkové, autorské, inscenační kvalitě a na výtečných hudebních a hereckých výkonech, které jsou pro diváky zdrojem intenzivních zážitků. Dramaturgický záběr sahá od scénických čtení přes komorní dramata až po rozverné kabarety. Soboty patří rodinám s dětmi – především pohádkovým představením. V předsálí divadla návštěvníci najdou každý měsíc novou výstavu.
Jedinečná atmosféra do Violy přitahuje nejen diváky, ale také velké osobnosti uměleckého světa. K legendám, které se sem rády vracely, patřili Radovan Lukavský, Zdeněk Štěpánek, Eduard Kohout, Karel Höger, Rudolf Hrušínský, Dana Medřická, později Jan Kačer, Jana Hlaváčová, Hana Maciuchová, Boris Rösner či Eliška Balzerová. V současné době na jevišti Divadla Viola excelují Bára Hrzánová, Taťjana Medvecká, David Prachař, Marek Eben, Tereza Kostková, Petr Kostka, Tatiana Vilhelmová a další, včetně členů nejmladší herecké generace, jako jsou Berenika Kohoutová nebo Máša Málková.