Benefiční galakoncert Jaroslava Svěceného s hosty upozorní na léčivý potenciál živé kultury. Je věnován pacientům s onkologickým onemocněním a jejich patronům, koná se 19. 11. v Paláci Žofín v Praze



novinka

Podpora onkologických pacientů, sdílení kulturního zážitku, léčba a terapie z nepřenosné hudební energie. Srdce volí empatii je heslo galavečera, který se uskuteční 19. listopadu od 19:30 v Paláci Žofín. Dramaturgem a hostem je houslový virtuos Jaroslav Svěcený, spolu s ním vystoupí v programu hudebníci napříč žánry a generacemi, osobnosti svých oborů. Výtěžek z koncertu bude věnován nadaci Fuck Cancer - pacientům s onkologickým onemocněním a jejich patronům. Kromě pomoci je cílem benefičního večera připomenutí pozitivního vlivu živé kultury na lidskou psychiku a léčbu.

„Před benefičním koncertem pořádáme v Praze velkou konferenci na téma Kam dokráčíme v roce 2050/Quo vadis homo? Bude se věnovat tématu umělé inteligence a životu s ní. Jak se naučit s moderními technologickými výdobytky žít, ale nepodlehnout jim, nestat se jejich otroky. Jedním z oborů, kterého se technologický pokrok týká, a kde je vhodné nastavit správné mechanismy a cesty, je medicína. Člověk dělá v životě chyby, z nichž se poučí, procítí to, a jde dál. Chybami se může posunout. Oproti tomu umělá inteligence jde podle matematického algoritmu, bez emocí, intuice, citu, kontextu prostředí. Kapacita mozku je úplně jinde, na to je potřeba upozornit. A právě v umění a kultuře jsou tyto neokomentovatelné pozitivní vlivy člověka a lidské energie evidentní. I proto jsme se rozhodli na konferenci navázat jedinečným hudebním zážitkem, který propojí různé generace a sociální skupiny. Benefiční koncert zároveň pomůže nadaci Fuck Cancer, která se věnuje konkrétním pacientům s onkologickým onemocněním,” říká Michal Postránecký z Nadačního fondu VIZE 2050+.

Na koncertu vystoupí kromě Jaroslava Svěceného akordeonistka Markéta Laštovičková, klavíristka Lucie Karlová, kytarista Vladislav Bláha, saxofonistka Žaneta Pelcová či taneční skupina Chilies. Představí se také mladí vítězové mezinárodních soutěží v oboru klavír, akordeon a dalších nástrojích. „Jde o fenomenální hudebníky, kteří vystupují a sklízí ohlasy v zahraničí, ale u nás o nich zatím málokdo ví. Například patnáctiletá klavíristka Nora Lubbadová, která už má za sebou koncertování v newyorské Carnegie Hall. V současné době studuje na Pražské konzervatoři u profesora Ivo Kahánka, který patří k nejlepším českým klavíristům současnosti. Kulturní zážitek a živé umění, vytvořené člověkem, jsou věci, které prokazatelně pomáhají překlenout psychicky náročné období, urychlují léčbu a proces uzdravení. Benefiční koncert pomůže nejen samotným pacientům, ale také ostatním hostům. Bytí spolu, komunikace a sdílení krásné energie je nepřenosné a technologiemi díkybohu nenahraditelné. Na galavečer jsem přizval několik mladých nadějných hudebníků i tanečníků, kteří mají neuvěřitelný zápal, energii a svým umem a nadšením na pódiu doslova září. Věřím, že takové multigenerační setkání a sdílení může nahradit nejedno terapeutické sezení,” říká Jaroslav Svěcený, který benefičním koncertem zahájí roční turné na oslavu 40 let na hudební scéně. Podle jeho slov bude mít koncert v Paláci Žofín dramaturgii šitou na míru prostoru, publiku a záměru. Autorskými texty a průvodním slovem provede večerem herečka Dejvického divadla Zdeňka Žádníková.

Benefiční koncert pořádá Nadační fond VIZE 2050+, výtěžek ze vstupného bude věnován pacientům s onkologickým onemocněním a jejich patronům, rozdělí ho partnerská nadace Fuck Cancer. Druhý koncert se stejným záměrem, tentokrát s vánoční tematikou a adventním programem, proběhne 18. prosince 2024 v Paláci Žofín v Praze.


Vloženo: 21.10.2024, martin

Související fotografie