Skupina TELEFON se veřejnosti poprvé představila v roce 1983. Zakládající sestavu tvořili zpívající kytarista Ladislav Hrbáček, basista Jan Kuška a bubeník Václav "MEDY" Krištof.
V roce 1984 se v kapele na okamžik objevuje, tehdy ještě kytarista, Pavel Žaloudek (JOY, Palice). Po jeho odchodu pokračuje skupina opět v tříčlenném složení a natáčí v obecní knihovně v Hlohovčicích své první amatérské DEMO-1 (zvuk. režie - Standa Binder).
V roce 1986 posiluje kapelu kytarista Jiří "DĚS" Černaj (Domino, Vzteklej dědek, Fáze). Jako dvorní zvukař jezdí s TELEFONEM p. Zdeněk Kalina. V té době má čtyřčlenná sestava Hrbáček, Krištof, Kuška a Černaj již výrazné hity, které zůstaly v repertoáru skupiny dodnes. Mezi nejžádanější stále patří skladby Jen ten telefon zvedni, Koukej hvězda padá ( 1. místo v rozhlasové soutěži Folk-Rock-Forum v roce 1987), Pračlověci a Mraveneček.
Rok 1988 znamená pro TELEFON první výraznější změny. Dochází k výměně na postu baskytaristy, na místo Jana Kušky nastupuje Luboš "Mc OULY" Oulík (Vizir, SAP) a dalším novým členem skupiny se stává klávesistka Pavla Malíková. Skupina natáčí další amatérské DEMO-2 v osvědčeném studiu "hlohovčická knihovna" (zvuk. režie - Standa Binder).
V roce 1989 přichází zpěvák Roman "MÁŠA" Šandor (Mr. Frros, Vizir, MacBeth, Extra Band, DOA rock). Kapela natáčí své první poloprofesionální nahrávky (jsou to písničky Smutná vernisáž a Srdce z kamene) ve studiu Družba (zvuk. režie - Jiří Sláma, dnes AVIK) a hraje svým fanouškům v sokolovnách, liďácích či na letních parketech pod noční oblohou především v okresech Domažlice a Klatovy. Kapela navazuje první kontakty se "západem", když zpestří své tancovačky o společné vystoupení s německými skupinami METALLAXE a HELLS BIERS. Koncem roku 1989 odchází zakládající člen, bubeník Václav "MEDY" Krištof a také klávesistka Pavla Malíková. Končí spolupráce se zvukařem Zdeňkem Kalinou. Tím kapela ztrácí také "světovej autobus" , se kterým jezdil jako řidič absolutní "pohodář" Tonda Klement.
Rok 1991 lze označit jako nejlepší sezónu v historii kapely. Z počátku hraje TELEFON v sestavě Hrbáček, Černaj, Oulík a jako bubeník se dočasně objevuje Vilém Stadtherr (7 větrů, Kučerovo sako, Bloody Mary a jiné jazz, funky, ... sestavy). Velmi rychle se však dává dohromady asi nejúspěšnější formace TELEFONU: Ladislav Hrbáček - kytara, zpěv, Jiří "DĚS" Černaj - kytara, zpěv, Luboš "Mc OULY" Oulík - basa, Míra "FUCK OFF" Čížkovský - bicí (Expander, Sarah, Kečup, Vzteklej Dědek, Vizir, Tanit) a Viktor Mastný - zpěv (Johnnie Walker, Vzteklej Dědek). O skvělé ozvučení se stará Pan mistr zvuku Václav "ELIÁŠ" Karban. V této sestavě prožívá TELEFON nejpohodovější sezónu s největšími návštěvami, které doslova ucpávaly tancovačkové sály a plnily letní parkety.
V roce 1991 bohužel dochází také k ukončení činnosti TELEFONU. Bývalí hráči TELEFONU - Šandor, Hrbáček a Oulík zakládají skupinu Vizir (1991 - 1992).
K obnově činnosti skupiny TELEFON dochází až v roce 1994 v sestavě Ladislav Hrbáček - kytara, zpěv, Vojtěch Judák - kytara, zpěv (Golf, DOA rock), Luboš Oulík - basa, zpěv a Miroslav "fuck" Čížkovský. Skupina nejprve natáčí své oficiálně první demo Koukej, hvězda padá... ve studiu R.Šandora v Tachově. Po natočení dema, které vyšlo pouze na MC, se TELEFON vrací k živým vystoupením na osvědčených místech svého dřívějšího působení.
V roce 1996 se do skupiny vrací kytarista a zpěvák Jiří Černaj.
V létech 1997 - 1998 TELEFON natáčí své druhé demo Nejsem Tvůj cvičenej pták opět pod režijní taktovkou R. Šandora v jeho studiu v Plané u Mariánských Lázní. V tomto období je činnost TELEFONU opět ohrožena, protože na jedné z mnoha tancovaček je během produkce stříleno po kapele "ostrými" ze vzduchovky. Tato dnes již úsměvná historka se udála 23. srpna 1997 v Postřelově, pardón - Postřekově.
V roce 1999 se složení TELEFONU opět mění. Odchází Luboš Oulík, Míra Čížkovský i Vojta Judák. Do kapely přicházejí nové tváře a sezóna je odehrána v sestavě: Láďa Hrbáček - zpěv, kytara, Jirka Černaj - kytara, zpěv, Milda "MILÝ" Milec - kytara, zpěv (Laser, Depo, Pohoda, Tobogan, Šém, Golf, Pegas, Inovace ...), Zdeněk Kotlan - basa, zpěv (Titan, Kofein, Johnnie Walker) a Ota "BASEN" Jahl. Sezónu 1999 můžeme označit jako etapu "litickou", protože v té době TELEFON zkouší v Liticích a právě zde hraje velmi příjemné bigbíty. Na konci této sezóny se bohužel s kapelou loučí poslední zakládající člen a "duše" TELEFONU Láďa Hrbáček. Hrbáček působil v TELEFONU od roku 1983, tj. celých 16 let. Byl dvorním textařem a na jeho konto můžeme připsat řadu skladeb. S TELEFONEM se loučil 23. 12. 1999 v Liticích.
V roce 2000 hraje kapela ve složení Černaj, Milec, Kotlan a Jahl. O prázdninách dochází ke změně na postu bubeníka. Otu Jahla střídá staronový bubeník Míra Čížkovský, kterého pak, před koncem roku nahradil Vilda Stadtherr - věčný to "zaskakovatel" a spasitel TELEFONU. Rok 2000 můžeme nazvat etapa "přehýšovská", neboť zde nachází kapela svůj druhý domov.
V roce 2001 dochází opět ke změně na postu bubeníka. Do kapely přichází Pavel "OZZY" Osvald - bicí (Fata Morgana, Polomlejn), který vystřídal Vildu Stadtherra. Kapela hraje ve složení Černaj, Milec, Kotlan a Osvald. Nejkrásnější bigbíty hrála kapela v Kladrubech a na letních parketech ve Stodě. Místní fans vytvořili vždy neopakovatelnou atmosféru.
V roce 2002 střídá Pavla "OZZY" Osvalda nový bubeník Martin "BUBY" Hrubý (SAP). V listopadu dochází k další a zásadní změně ve složení. Na místo kytaristy a zpěváka se vrací zakládající člen Láďa "4 ks" Hrbáček. Prvním vystoupením Telefonu v nové sestavě je jeho účast na tradičním Rockovém bále dne 16. 11. 2002 v Kvíčovicích.
Kapela oslavila dvacetileté narozeniny 19. září 2003 ve Staňkově za obrovského zájmu letitých i nových fanoušků. Na vydařeném večírku se sešla zakládající sestava s některými bývalými členy, vypilo se 18 sudů piva, veškerá kořalka a příjemné setkání skončilo v časných ranních hodinách.
V roce 2004 připravuje kabela materiál na třetí CD s názvem Bejt jako bejk, které pak natáčí během roku 2005 a to na dvou místech. Prvních třináct věcí pochází ze studia Mercury v Rokycanech, kde taktovku drželi mistři zvuku Roman "Masha" Šandor a Miloslav "Meila" Kořán. Poslední dva bonusové kousky jsme přidali ve studiu Franz Kavkaz v Domažlicích pod dohledem Michala Janečka. Křest CD byl 27. prosince 2005 v Beat clubu JAM v Plzni.
Také v roce 2006 pokračuje kapela i nadále ve stejném složení a odehrává řadu skvělých bigbítů. Pod tlapami Medvěda jsme se dostali několikrát do zajímavých míst po republice.
V roce 2007 jsme zajeli např. až do Dolních Dunajovic (okres Břeclav). Tento rok byl významný také tím, že v listopadu odehrál Telefon v KD Mezholezích (pod tradičním, již blednoucím nápisem na pódiu: "První v boji, první v budování") společný, vzpomínkový bigbít s dočasně reinkarnovanou sestavou skupiny Vizir, ve které se kromě Ládi Hrbáčka představil i Roman Masha Šandor. S tímto bohatým rokem se kapela loučí při silvestrovském natáčení pro klatovskou TV v Mlázovech.
Rok 2008 se nese především v duchu příprav a zkoušení, které posléze vyvrcholí 25. října v oslavě 25. narozenin kapely a to opět ve staňkovském KD. Na téhle akci se sešla spousta fanoušků, krásnejch holek a řada lidí, kteří patří neodmyslitelně k Telefonu. Stejně jako před pěti lety zažil Staňkov vynikající zábavu, na kterou se stále vzpomíná. Skvělá nálada z 25. narozenin naplnila natolik energií jedinou dámu Telefonu Pavlu Malíkovou, že nazkoušela s kapelou řadu věcí a odehrála několik bigbítů. Bylo to skvělé - Pavlo, díky.
Telefon v roce 2009 jede stále na vlně síly 25. narozenin, ale s každým dalším bigbítem seblíží k naplnění rozhodnutí Ládi Hrbáčka ukončit aktivní činnost v kapele. K tomu dochází 19. prosince, kdy Láďa s Telefonem odehrává oficiálně poslední koncert. V roce 2010 však Láďa s kapelou odehrává ještě několik bigbítů. Nejvýznamnějším z nich je megaspářka 15. května ve Staňkově, kdy spolu s Vojtou Judákem oslaví pod heslem "S bigbítem na věčné časy a nikdy bačkory" společných 100ks.
Od roku 2010 hraje Telefon ve složení Jiří "Mazák" Černaj - kytara, zpěv, Zdeněk "Profesor" Kotlan - basa, zpěv a Martin "Buba" Hrubý - bicí. Kapela se v úvodu snaží sehnat na uvolněný post nového člena, zkouší hledat kytaru nebo klávesy. Oslovuje především své známé, kamarády. Čas se ale zastavit nedá. A tak je
Telefon před rozhodnutím přerušit hraní a obnovit jej až v doplněné sestavě a nebo hrát dále ve třech. Bylo to nakonec velmi jednoduché a rychlé. Kapela
chce hrát, tak jede dál jako trio. Postupně se upravuje playlist a aranže skladeb pro tři nástroje. S další sezónou, s rokem 2011, se zdá, že kapela našla již ten správný model. Starší skladby začínají i ve třech nabírat na síle. Sound kapely je přímočařejší a získává ten správný tah na bránu. Převážná část energie je věnována stále úpravám aranží a repertoár se příliš nemění.
V roce 2012 však kapela začíná upravovat playlist, reinkarnuje několik starších věcí, ale přináší i nové nápady, které postupně servíruje fanouškům.
Vloženo: 09.02.2015,
martin