Kapela

Mash

Rok vzniku: 1994



Mash
Buď správcem tohoto profilu


Předpokládáme, že by jste se rádi dozvěděli něco o začátcích týhle povedený partičky, která si říká MASH. Z historického hlediska skupinu založila na podzim v roce 1994 čtveřice spolužáků z Plzeňské střední školy elektrotechnické a dopravní. Tuto zakládající sestavu tvořili Jaroslav Hrbáček, Tomáš Hrbáček, Pavel Huspeka a Milan Ráž. V inkriminované době se všichni nacházeli ve čtvrtém ročníku zmiňovaných škol.

Je nutno zmínit, že Tomáš s Jardou se znali již z předškolních let a nějakou tu dobu se o vyluzování všemožných pazvuků s názvem hudba pokoušeli. Již v roce 1991 vystupovali společně s Jardovým bratrem Dušanem pod názvem ALIEN. V této době se k Jardovi s Tomášem připojil také Milan. Milan Ráž a Tomáš Hrbáček se poprvé poznali, jakožto „mladí a neklidní“, na táboře v Lišicích v roce 1990. Podle přiložených fotografií můžete zcela jasně identifikovat, že to s nimi, co se rockové muziky týče, pěkně mlátilo už v ranném stadiu puberty. Skupina ALIEN neměla dlouhou dráhu letu a postupně mizí v zapomnění. V době temna před rokem 1994 se všichni členové poflakují po různých rockových smečkách bez valných úspěchů. Pouze snad působení Milana Ráže ve skupině Optimist dávalo určitý smysl. Na počátku roku 1994 přichází na scénu bubeník Pavel Huspeka. Po krátkém působení v Plzeňské skupině Anteros společně s Tomášem Hrbáčkem, kde došlo k prvnímu reálnému kontaktu k založení již stabilní sestavy pod názvem MASH.

Po třech měsících ve zkušebně přichází první vystoupeni v Plzni na jaře roku 1995 na hudební soutěži „Múza“. Zjištění, že muzika vyprodukovaná čtyřlístkem MASH nezůstává bez povšimnutí, žene všechny členy ještě k většímu úsilí. Po krátké době přichází první opravdové vystoupení v klubu „C“ v Plzni na Doubravce. V této době se k sestavě přidává nehrající člen skupiny v roly managera Petr Štverka. Po další dávce odzkoušených hodin a po dokončeni kompletního repertoáru přichází ten slavný den, kdy skupina MASH startuje svou bigbeatovou dráhu. Bylo to v Kvíčovicích 1.4.1995. Někteří pamětníci mohou potvrdit, že co do úrovně předváděné muziky a celkového dojmu bylo představení silně nevyzrálé, ale pro horké a nadšené hlavy mladíčků z kapely to bylo jako lít benzín do ohně.

Skupina se postupem času herně ustaluje a pevně se usazuje na bigbeatových štacích. Je pravda ze zejména první tři roky nebyly zdaleka procházkou růžovým sadem.(poloprázdné sály, neochota pořadatelů atd.).J Ovšem vynaložená trpělivost přináší poprvé růže 30.5.1998 v KD Milavče.J Jednalo se o první akci za přítomnosti nového člena skupiny Davida Veseláka, který přichází na podporu a oživení repertoáru skupiny před plánovaným natáčením desky. Tento den jako by zlomil a smazal předchozí roky nezdaru a neúspěchů. Skupina MASH znovu pozvedá hlavu a tentokrát už ji nehodlá sklonit. V roce 1998 přichází tedy na svět první deska s názvem „Múzy“. Po vydání prvního alba se situace obrací velice rychle k lepšímu a o skupině MASH se začíná mluvit i daleko za hranicemi domažlického okresu.
V roce 1999 opouští sestavu baskytarista a zakládající člen Jarda Hrbáček a nahrazuje ho štěnovický Honza Jánsky. Ten se také účastní v roce 2000 nahrávání v pořadí druhého alba „Až se pustim…“ Tato deska je již oficiálně vydaná pod plzeňským vydavatelstvím AVIK. V této době se začínají na západočeských radiích poprvé objevovat první ochutnávky z tvorby skupiny. V této době dochází mimo jiné k určitému přehodnocení a ustálení herního stylu, zejména v souvislosti s konečnou podobou druhé desky. Muzika se začíná stávat tvrdší, relativně prostší a staví na vydařených textech převážně z dílny dlouholetého kamaráda a textaře Ondřeje Sebery. V roce 2000 opouští sestavu baskytarista Honza Jánský. Do řad skupiny přichází nýrský Václav „Želva“ Hynčík, dříve působícím ve sk. Santa Zuzana a Decept. Příchodem „Želvy“ dostává kapela konečně pořádný spodek a jak se říká muzika si sedla na prdel :o))).

Rok 2002 v sobě přináší natočení dalšího titulu s názvem „Spolkni červa“, kde se ke vší spokojenosti projevuje výše uvedené ustálení herního stylu.
CD Spolkni červa bylo pokřtěno 4. 5. 2002 ve Švihově za účasti skupin Morava a Zvlášňý Škola. S kapelou vystoupila dechová sekce a vokalistky + další hosté. Na pódiu byla postavena velká scéna se světelnou technikou a pyrotechnikou. V sále bylo asi 750 diváků a dá se hovořit o velkém úspěchu.
Pak následovalo období, kdy se kapela nezastavila. Hrálo se až 12 akcí do měsíce převážně v západočeském regionu s občasnými výlety někam dál, třeba na Vysočinu, na Moravu nebo do jižních Čech, což už některým členům dělalo problémy v jejich civilních zaměstnáních.

Současně začaly přípravy na další desku Bloody Mary. S kapelou začal spolupracovat nový textař Petr Kyrián, který se svými texty trefil do stylu, kterým se kapela chtěla ubírat. Kluci se rozhodli ve snaze ještě více nabrousit kytary ke změně nahrávacího studia. Byl kontaktován Standa Baroch z pražského Studia ČNSO, který spolupracoval s kapelami, co měly v té době pořádný rockový sound a na podzim 2004 se šlo natáčet.

Křest této desky byl umístěn do Nýrska 5.2.2005 za účasti sk. Kečup a hostů T. Rauera a Vl. Šafránka z Harleje. Bylo zvoleno opět velké pódium s mnoha světly, efekty a pyrotechnikou, která málem koncert zhatila, jelikož se nelíbila místním hasičům. Ale vše dobře dopadlo a v sále bylo opět cca 700 (doufejme, že spokojených) diváků.

Na jaře 2005 se přiblížilo 10. výročí prvního vystoupení skupiny MASH, tak bylo třeba toto kulaté datum nějakým způsobem oslavit. Bylo zvoleno 10 koncertů (jakože 10 let) a na každém vystoupil nějaký host – kapela, která zrovna začíná a hledá nové příležitosti. I když ve všech případech se to tak říci nedalo, protože například takový Telefon, který hrál ve Stodě, patřil mezi ostřílené bigbíťáky, kteří mají daleko delší historii než Mash.

V té době kapela stále hraje zhruba 8 akcí za měsíc, což je stále slušná porce a znamená to, že žádný muzikant za celou dlouhou dobu si nemůže dovolit odjet na 14 dní na dovolenou, vlastně ani na prodloužený víkend. Tak se na podzim 2005 trochu redukuje počet kšeftů převážně jen na soboty a dokonce zazní i hlasy, jestli by nebylo na čase hraní úplně pověsit na hřebík.
To se však nestává a kapela vplouvá do roku 2006. Hraje se pár akcí s poměrně slušnou návštěvností. 18. 2. v Nýrsku Tomáš Hrbáček nečekaně oznamuje, že půjde zpívat do skupiny Harlej, ze které odešel Vláďa Šafránek. Nastává veliké dilema, protože změna hlavního zpěváka je vždy krok do neznáma. Nakonec do kapely přichází Petr Slavík, který již v minulosti kapelu doprovázel na akustickou kytaru na výročních koncertech a na křtu Bloody Mary v Nýrsku. Petr nebyl pro kluky nikdo cizí, protože s Želvou hrál v kapele Santa Zuzana a s Davidem ve skupině Agnes. Jaro 2006 je tedy ve znamení nácviku repertoáru s Petrem Slavíkem a 20. 5. 2006 je ve staňkovském kulturáku premiéra. Hraní se ustálilo na zhruba 5 kšeftech za měsíc, což docela vyhovuje.

Během následujících 2 let vzniká materiál na novou desku. S kapelou nadále spolupracuje textař Petr Kyrian a objevují se i texty od dalších autorů. O hudbu se nadále starají jednotliví členové. Skupina cestuje do daleké Ostravy do studia CITRON (na základě kladné zkušenosti basisty Želvy, který tam kdysi nahrával). Spolupráce se zvukovým mistrem Petrem Slezákem je výborná a přinesla nový pohled na natáčení. Stručně řečeno šlo o to, že se mu v muzikantech povedlo odbourat jakousi trému nebo přesněji řečeno respekt z nahrávání a to se projevilo třeba i tím, že nebylo nutné tak často opravovat chyby. Navíc vytvořil vynikající (barevnější) zvuk odpovídajcí představám kapely. Nové CD se jmenuje "...za čarou" a vyšlo před Vánoci r. 2008 u AVIKU. Album se křtilo na jaře 2009 ve Staňkově, kde se kapela sešla se všemi svými bývalými členy a každý z nich si zahrál několik skladeb. Roli kmotra na sebe vzal komik Richard Genzer.

Léto 2009 bylo především ve znamení letních festivalů. Jmenujme Rokycanyfest, Czech Rock Block, tachovský Tarock nebo Pilsnerfest. Do té doby se skupina Mash vyskytovala na těchto akcích velice sporadicky. Byla to vynikající příležitost představit se rozmanitému publiku a v neposlední řadě také vyslechnout si ostatní skupiny a vůbec užít si festivalovou atmosféru i jako divák. Co se týče rozšíření diskografie byl rok 2009 ve znamení příprav premiérového DVD - "15 let live". Staňkovký koncert byl natočený na 3 kamery a vybraly se z něj ty stěžejní fláky z různých období kapely. K tomu byly přidány záběry ze zákulisí a z minulosti, které byly v průběhu let zaznamenány na různé VHS kamery. Výrobu DVD provázely různé převážně technické problémy, které ovšem nezabránily jeho vydání těsně před Vánoci. Nesmíme opomenout 3. místo v Gambrinus mp3-parádě, které znamenalo mimo jiné výhru slušné zásoby plechovek piva. Proběhlo také pár „výměnných“ akcí s několika spřátelenými soubory a zejména koncerty s plzeňským Kečupem v závěru roku byli velice zdařilé.

V roce 2011 přichází další zlomový moment skupiny MASH. Kytarista a člen zakládající sestavy Milan Ráž je ze zdravotních důvodů nucen ukončit aktivní kariéru. Nad kapelou tedy opět visí "Damoklův meč" možného rozpadu. Ale jak se zdá, historie skupiny bude pokračovat, zvlášť když vybrané písně byly zařazeny do rotací Rock Radia Šumava a tím se stavají známější pro širší okruh rockerů. Na místo sólového kytaristy přichází plzeňák Libor Daniš, který má bohaté zkušenosti a působil ve vícero souborech - jmenujme třeba skupinu KRLEŠ. Premiéra nové sestavy proběhla 26. 11. 2011 v Mrákově.

Vloženo: 07.03.2017, martin

Facebook


Podobní interpreti

stage
The Atavists
stage
City
stage
Vladimír Albrecht
stage
Jonys