Kapela

Terne Čhave

Rok vzniku: 1989



Terne Čhave
Buď správcem tohoto profilu


Kapela Terne Čhave představuje na české i evropské hudební scéně zcela jedinečný fenomén. Jako jedna z mála romských kapel se totiž již od počátků, které sahají do 80. let, drží svých romských kořenů, nespokojí se však s nekonečnými variacemi na klasické čardáše, ale vydává se na svébytnou cestu do různých hudebních oblastí. Jejich vývoj tak směřuje od folku přes world music až po styl, který si příznačně nazvali Rom'n'Roll. Tento přístup jim v roce 2009 přinesl ocenění Anděl za desku More, love!

Potřeba hledání výrazu, který by odrážel nejen hudební zkušenost, ale i individuální pohled na svět jednotlivých členů kapely vede k tomu, že se v jejich hudbě kromě tradičních romských motivů odráží i prvky jiných stylů nebo energie ulice (kterou do kapely před dvěma lety přinesli Kubové z dechové sekce). Romství proniká zejména do textů, které jsou psány v romštině a ve kterých zpívají o místě Romů (a všech lidí) v dnešním neustále se měnícím světě, o hledání vlastní cesty a identity, ale i o tématech, jako jsou peníze nebo práce (nebo třeba i halušky). Inspiraci čerpají z vlastních bohatých zkušeností a příběhů, které pronikají do jejich životů, díky čemuž jsou texty autentické, bez ohraných klišé nebo patosu.

Co si z jejich hudby odnesete, je zcela na vás – pokud to bude pozitivní. Garantujeme, že tento generacemi prověřený příval energie a pozitivních emocí je tím nejlepším lékem na deprese, ať už jarní nebo podzimní. Vždyť na co by nám byly problémy, kdybychom se z nich nemohli vyzpívat nebo vytancovat. Ať žije Rom'n'Roll!

HISTORIE
Terne Čhave znamená v romštině Mladí kluci. V Čechách je to velmi časté jméno pro mladou romskou kapelu. Tito Terne Čhave z Hradce Králové ovšem nejsou žádní začátečníci. Nemalé úspěchy slavila kapela už před rokem 1989 na Portě v Plzni. Po revoluci, pod vlivem několika nepříjemných zážitků se skinheads, se Terne Čhave rozhodli s hraním skoncovat. Naštěstí ale mají hudbu v krvi a život bez ní si nedovedou představit, takže na přelomu tisíciletí přišel comeback, který byl o rok později korunován vítězstvím v divácké soutěži na festivalu Zahrada 2001 v Náměšti na Hané. Kapela se stala jedním z největších objevů roku. Po tomto úspěchu absolvovala skupina v roce 2002 vystoupení na mnoha českých folkových festivalech, dokázala ale roztancovat i punkové publikum. Od roku 2003 byla skupina díky svému zvuku, energii a drivu stále více žádána i na rockových a především world music festivalech. Rok 2004 znamenal další velký krok na cestě. Skupina vystoupila na nejlepších českých festivalech spolu s českými i zahraničními hvězdami romské a world music a o jejích kvalitách se již začalo mluvit i u sousedů. To se potvrdilo v roce 2005, kdy Terne Čhave absolvovali úspěšnou řadu koncertů v zahraničí (Holandsko, Lucembursko, Belgie, Skotsko, Itálie, Polsko). Jen v letech 2004 – 2005 odehráli doma i v zahraničí přes 140 koncertů, což mluví samo za sebe!

Kapela za svou kariéru vydala celkem čtyři alba – Avjam Pale (2003), Kaj džas (2004), More, love! (2008) a Bo me som Rom. Se svým nejúspěšnějším albem More, love! si Terne Čhave dali na čas a na výsledku je to znát! Protiklad v názvu desky vystihuje ducha celého alba. Na první poslech je to zvuk kapely, ve kterém vedle tradičního akordeonu a houslí uslyšíte nově také elektrickou kytaru a sampler. Další vrstvy ale objevíte v žánrovém rozptylu jednotlivých skladeb – rock, tango, spirituál, punk, lidovka i taneční rytmy se přes vás převalí v naprosto přirozené podobě, aniž by vám to, ve spojení s romskými vokály, přišlo divné. Název More, love! ale především nese poselství celého alba: anglický význam „více lásky“ stojí proti romskému významu „hele, prachy...“. Kolem peněz se dnes točí tolik věcí, každý potřebuje peníze a spousta lidí pro ty peníze zapomíná na to, co vlastně potřebuje ve skutečnosti – více lásky. Deska More, love! přináší kontrast starých romských písní a moderních technologií, starého a moderního světa.

Po vydání alba More, love! následovala řada koncertů doma, ale především v zahraničí (ve Velké Británii, v Polsku, na Slovensku). Jako pravděpodobně jediná česká kapela zahráli již podruhé na obřím festivalu Sziget v Budapešti.

V červenci 2008 byla deska More, love! nasazena do evropské hitparády world music (World Music Chart Europe) a v konkurenci velmi zvučných jmen se po prvním měsíci probojovala doTOP20, kde vydržela 3 měsíce. V hodnocení za celý rok 2008 se zde tato deska umístila na 65. místě z 913 nominovaných alb z celého světa, přičemž za ní zůstaly jména jako Manu Chao, Natasha Atlas, Kocani Orkestar nebo Chumbawamba!!!

V březnu 2009 získali Terne Čhave za album More, love! ANDĚLA za nejlepší české album roku 2008 v kategorii world music.

Vloženo: 16.03.2017, martin