Festival

Interporta 2023 - Ústí nad Labem

02.06.2023 - 03.06.2023, 16:00, Ústí nad Labem, Letní scéna U Laguny


Přidat do Google kalendáře

Interporta 2023 - Ústí nad Labem

HLAVNÍ SOUTĚŽ INTERPORTY
Do mezinárodní interpretační soutěže hudebníků všech věkových kategorií postupují obvykle vítězové domácích národních soutěží. Z české republiky je to letos vítěz PORTY 2021 v Řevnicích, dále vítěz její divácké soutěže a také vítězka Ceny Country radia na PORTĚ 2021(divoká karta INTERPORTY). Ze Slovenska pak vítěz ŽIARSKÉHO ZOBU 2022, vítěz pražské folkové soutěže FOLKY TONK 2022, a také pořadatelem nominovaný nejlepší účastník mezinárodní přehlídky Malý Hamburk 2021. Letos po delší době neuvidíme polského reprezentanta - vítěze festivalu KROPKA. Tento festival se totiž v letech 2020 a 2021 z důvodu covidové pandemie neuskutečnil a ten letošní se bude konat až v srpnu. Protože se ne ve všech zemích takovéto soutěže konají, má pořadatel INTERPOTRTY právo udělit až dvěma účastníkům divokou kartu na základě zhlédnutí jejich živého vystoupení. Tu získalo také mezinárodní uskupení 30 MUSIC STREET, objevený na loňské pražské Portě.
V letošní soutěži uvidíme - díky několika mezinárodním uskupením - muzikanty z deseti zemí Evropy, Ameriky a Afriky. Jedenáctou zemi a čtvrtý kontinent pak budou v nesoutěžním galakoncertu reprezentovat loňské vítězky INTERPORTY, skupina SISSOS z Austrálie.
Oproti původní Mezinárodní PORTĚ, předchůdkyni ústecké INTERPORTY, je naše současná soutěž žánrové širší - kromě obvyklých folk, country a trampských písniček zde slyšíme i folk rock, pop country, blues, country a southern rock, rege , šansony, soul i world music.


JUNIOR SONG
Tato československá soutěž je určena pro mladé autory do 33 let a je nedílnou součástí INTERPORTY. Také zde se střetávají mladí autoři, kteří uspěli v jiných národních soutěžích. Tady nemusí jít přímo o vítěze, protože většina autorských soutěží nemá věkové omezení. To znamená, že ne každý vítěz jiné národní autorské soutěže splňuje věkovou kategorii JUNIOR SONGU. K postupu na JUNIOR SONG stačí autorovi účast ve finále domácí soutěže. Důležité je upozornit na pravidlo, že hudebníci interpretující soutěžní skladbu, nemusí splňovat věkový limit do 33 let (v kapele mohou hrát i starší účastnici), avšak autor musí být ve věku do 33 let včetně.
Do JUNIOR SONGU postupují vítězní autoři ze slovenských festivalů STRUNOBRANIE (od letošního roku mění název na KONTAKT) a ŽIARSKY ZOB, z Čech pak to jsou vítězové PORTY, festivalu FOLKY TONK, brněnského finále BRÁNY a také Talentu Country rádia. Může se stát, že některý z festivalů naši soutěž vůbec neobsadí, není totiž zaručeno, že na něm nějací mladí autoři do 33 let uspějí. I zde je možno udělit až dvě divoké karty, avšak tato možnost nebývá využívána tak často jako u hlavní mezinárodní interpretační soutěže.


Added: 17.04.2023, Enigma