Kompilace Country Gold mapuje to nej z české country a westernové muzikynovinka

Fešáci, Greenhorns, Rangers, Pavel Bobek, Michal Tučný nebo KTO - naprosto zásadní persony a kapely, které utvářely podobu české country a westernové hudby. Kromě jejich neoddiskutovatelného podílu na podobě a vývoji žánru je nyní nově spojuje také dvojalbová kompilace Country Gold 60. & 70. léta, která vyšla 2. března u Supraphonu. Ač podobných výběrů nabízí obchody s hudebními nosiči více, tento je oproti ostatním jedinečný. Sestavil jej totiž legendární odborník na tento populární žánr, textař a konferenciér Mirek Černý a to takovým způsobem, že každá z 49 vybraných skladeb voní kvalitou a zvoní úspěchem - prostě skutečné country gold!

"Přináším vám nabídku na elegantní, příjemnou a exkluzivní procházku časem, kdy se na naší hudební scéně objevil hudební styl country. Shodou šťastných okolností, jednak díky dlouhé tradici trampských sborů, téměř důsledně vycházejících z hudby kdysi tak nesmírně oblíbených “béčkových” hollywoodských westernů, jednak z přirozeného odporu k rudošedé beznaději, která u nás tehdy panovala, tady záhy zapustil hluboké kořeny a přinesl nám pověst 'evropské pevnosti country'. Naše setkání se týká výhradně studiových nahrávek, od jejich vzniku sice uplynulo už plus mínus půl století, ale nesmazatelně patří k těm, kterým se kdysi dávno podařilo vykouzlit u nás kouzelnou legendu country," komentuje svůj výběr v průvodním textu v bookletu čerstvý osmdesátník Černý.

Těsně po kulaté československé country padesátce tak máme k dispozici výběr skutečných "zlatých nuggetů" z českolovenské countryové horečky šedesátých a sedmdesátých let. Najdeme mezi nimi jak skladby, které daly pevný základ tuzemské muzice inspirované americkým divokým západem, tak ty, jež mapují další vývoj populárního žánru, který přirozeně navázal na trampskou tradici, oblibu westernů a uvolnění v šedesátých letech, kdy jsme konečně dostali šanci poslouchat i následovat světovou hudební vlnu.

"Závěrem 60let patřila country celosvětově i u nás k velice často vyhledávaným zdrojům běžné pop music. Trháky z Nashvillu zpívali Milan Chladil, Karel Gott, Yvetta Simonová, dokonce i Rudolf Cortéz a nejednou se tímto směrem vydal i Petr Spálený," popisuje situaci na tehdejší hudební scéně Černý ve svém fundovaném textu.

Rostoucí popularita country byla sice možná zpočátku patrná především v Praze a okolí, ale u toho dlouho nezůstalo. Nemalou měrou se o to zasloužil festival Porta, jehož historie se začal psát v roce 1967, a s ambicí zazářit na této celostátní hudební přehlídce se přidávali k zavedeným kapelám, jako byli v té době Rangers (později Plavci) či Greenhorns (Zelenáči), další a další formace.

Černý na Country Gold vybral všechny, které můžeme považovat za skutečně stylotvorné a dal tak vzniknout pestrobarevné mozaice. Song za songem je to přehlídka výtečných zpěváků, znamenitých textů a postupně profesionálních kapel, jejichž vliv na několik posluchačských generací je nepochybný a trvalý. Pavel Bobek, Michal Tučný, Jiří Grossmann, Naďa Urbánková, Eva Olmerová, Ladislav Vodička, Mirek Hoffmann, Karel Kahovec, Rangers, Mustangové, nebo KTO, to je jen část těch, kteří vám na této 2CD kompilaci dokonale představí stále velmi populární styl.


Added: 06.03.2018, martin

Related photos