Kočkování aneb Proč ještě zpívat – pátý svazek fejetonů Jana Buriananovinka

Známý písničkář a literát Jan Burian vydává na konci února novinku Kočkování aneb Proč ještě zpívat. Pátým svazkem tak navazuje na předchozí čtyři knižní vydání svých fejetonů psaných původně pro Týdeník Rozhlas. Tentokrát jde o vyprávění z let 2019–2022, tedy z období, kdy se toho stalo opravdu hodně. Knihu autor představí na svém výročním koncertě v pražském Divadle Archa 24. března.

Autor čtenářům osobitými postřehy připomene nejen život v pandemii, ale zavede je také za zajímavými lidmi, na pozoruhodná místa u nás i ve světě (včetně jeho oblíbeného Islandu) či na oslavu svých sedmdesátin. A samozřejmě reflektuje také válku na Ukrajině: „Co teď? O čem mám zpívat, když o pár set kilometrů na východ bombardují paneláky, a dokonce i porodnice? Mezi zbraněmi mlčí múzy, vzpomněl jsem si. Jenže my jsme ještě pořád v zázemí a úlohou kultury je pomoci nám, abychom nezešíleli strachem, neotupěli lhostejností a vůbec nezblbli. Abychom byli dostatečně vnímaví a citliví k sobě i k lidem, kteří nás potřebují, a nemysleli jen na svoje pohodlí,“ píše Jan Burian v jednom z textů a ve fejetonu z března 2022 přidává i odpověď: „Je pořád o čem zpívat, přestože to teď jde těžko a není to tak samozřejmé, jako když se u sousedů nic neděje. Když jsem si v Jihlavě po koncertě uklízel svoje věci, přišel ke mně jeden divák a tiše pravil: ,Díky, je mi líp.‘ ,Mně taky,‘ přiznal jsem, nasedl jsem do auta a pustil si zprávy.“

O autorovi
Jan Burian (* 26. března 1952 v Praze), básník, prozaik, písničkář. Vystupuje od roku 1970 – sólově za doprovodu klavíru, ale také v různých formacích. Vydal téměř dvacet alb, na mnoha dalších se podílel jako interpret a autor. Od roku 1990 publikuje knihy mnoha žánrů – od sbírek písňových textů, básní, dvou svazků pamětí, televizních rozhovorů až po cestopisy nebo zpracování knih o svých rodičích Nežádoucí návraty E. F. Buriana a Protančit život. V současnosti píše i pravidelné fejetony pro rozhlas a různá periodika, které vydal v pěti knihách: Přízrak v nákupním středisku (2009), Přímluva za dnešní dobu (2013), Kocouří pohled (2016), Vichřice a bubliny (2019) a Kočkování (2023). V roce 2022 vydal souborné vydání svých písňových textů Zpívající kniha s odkazem na nahrávky všech uvedených písní. Zatím poslední alba: s kapelou – Jan Burian Band: První láska (CD, LP) a sólové s klavírem – Noční tanec (CD).

Jan Burian: Kočkování aneb Proč ještě zpívat, 213 stran, doporučená cena 350 Kč, vydává Galén


Added: 28.02.2023, martin

Related photos