Vychází nové album Jaromíra Honzáka se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasunovinka

„Malý chlapec, který sedí a poslouchá tranzistorové rádio Hitachi, na pozadí noční obloha, po níž letí raketa.“
Tento výjev je imaginativním předobrazem nového alba kontrabasisty a skladatele Jaromíra Honzáka, který má v katalogu Animal Music své pevné místo. Nové album je živou nahrávkou jeho osmidílné suity v názvem „The Blues of a String Hanging in the Wind“ v podání Symfonického orchestru Českého rozhlasu a Honzákova stálého „all stars“ jazzového kvinteta ve složení David Dorůžka (kytara), Luboš Soukup (saxofon, klarinet), Vít Křišťan (klavír) a Martin Novák (bicí, perkuse). Vzniklo ve spolupráci s Českým rozhlasem v rámci koncertní řady Nové horizonty, která propojuje jazz a symfonickou hudbu a díky nabídce jejího kurátora, pianisty a skladatele Tomáše Sýkory. Honzák se pro tento účel rozhodl rozšířit svoji existující skladbu „The Blues of a String Hanging in the Wind“ z roku 2008 a rozvedl ji do podoby stejnojmenné osmidílné suity, na jejíž orchestraci se podílel právě Tomáš Sýkora.

Pro Jaromíra Honzáka, který má za sebou řadu vlastních profilových alb, za něž získal několik jazzových Andělů nebo nominací, i účinkování na albech či v kapelách svých kolegů, je toto album jeho prvním počinem na poli symfonické hudby. O vzniku skladby sám říká: „Nikdy předtím mě to k velkým obsazením v hudbě netáhlo, vždy jsem byl typem komorního muzikanta. Zde jsem si tedy řekl, že se pokusím i při práci pro symfonický orchestr uvažovat co "nejkomorněji". Předsevzetí, že se poučím z poslechu obdobných děl, či si dokonce nastuduji nějaké partitury, vzala jako obvykle rychle za své a nastoupil obvyklý proces, založený spíš na intuici. Naše následná spolupráce s Tomášem byla velmi efektivní a příjemná. Tomáš byl skvělý nejen jako neobyčejně zručný a rychlý orchestrátor, ale také jako empatický a vstřícný pomocník.“

Jednotlivé části suity opatřil Honzák názvy, které mohou pomoci posluchačům hudbu uchopit. Atmosféru a příběhovost alba, která při jeho poslechu vyvstává, evokují také ilustrace japonské výtvarnice Kotone Utsunomiya, které vytvořila speciálně pro obal tohoto alba. Jejich předobrazem byl imaginativní výjev, který autor hudby ilustrátorce popsal takto: „Malý chlapec, který sedí a poslouchá tranzistorové rádio Hitachi, na pozadí noční obloha, po níž letí raketa.“ Posluchači se ovšem mohou nechat unášet svojí vlastní imaginací. Rafinovanost alba jim k tomu ponechává dostatek prostoru.

Album vychází na CD a digitálně 26. července 2024 v rámci „Edice Animal Music 2024“ podpořené grantem hlavního města Prahy a Nadací PPF.


Added: 10.07.2024, martin

Related photos