Muzikál Sibyla Královna ze Sáby – muzikál, který má něco do sebe
Je to již více než rok, kdy byla v divadle Hybernia v Praze uvedena premiéra muzikálu Sibyla – Královna ze Sáby. Konkrétně to bylo 17.3.2016 a nikdo včetně autora hudby, libreta a textů písní pana Mira Procházky v té době zřejmě netušil, jak úspěšný tento muzikál bude. Recenze z té doby podrobily muzikál tvrdé kritice a po jejich přečtení by člověk až váhal, zda se vůbec vyplatí muzikál navštívit. Naštěstí jsme si stejně jako řada dalších diváků nenechali dojem zkazit dříve, než jsme muzikál osobně shlédli. Tuto příležitost jsme využili při jubilejním 50 představení dne 20.4.2017, které bylo stejně jako všechny předchozí beznadějně vyprodané. Skutečnost, že muzikál má za sebou již tolik repríz je sám o sobě dostatečný důkaz, že představení má něco do sebe a o tom jsme se přesvědčili i my.
Divadlo Hybernia, díky svému pestrému technickému vybavení a světelným efektům, umožnuje v průběhu představení sestavit řadu zajímavých scén. Volba tohoto divadla tak muzikálu umožnila nabídnout zajímavé kulisy a zanechat tak ještě hlubší zážitek.
Představení však není pouze o divadle, ale hlavně o hereckých a pěveckých výkonech. V tomto padesátém představení jsme viděli Daniela Hůlku v roli krále Šalamouna, Elišku Ochmanovou v roli Sibyly a Ilonu Csákovou v roli chůvy. V dalších rolích se pak představil Zbyněk Fric, Jiří Zonyga, Kateřina Benešová, Jakub Skála, Tomáš Hunža, Vanda Karolyi, Adriana Bajtková a Miloslav Frýdl. V celém muzikálu jsme napočítali více než 30 účinkujících.
Nepřehlédnutelnou rolí je také postava znázorňující čas. Provází nás od začátku až do konce a diváky vtahuje zajímavým způsobem do děje.
Trochu jsme měli pocit, že ačkoliv by muzikál dle názvu měl být hlavně o královně Sibyle, tak divák v jeho průběhu může mít pocit, že je spíše o královi Šalamounovi. Je to však spíše jen pocit, který navozuje vynikající pěvecký výkon Daniela Hůlky. Svojí osobností tak zejména v první polovině částečně zastínil Elišku Ochmanovou v roli královny Sibyly. Druhá polovina však již nezvratně patří královně Sibyle.
Z ostatních postav bychom rádi vyzdvihli Ilonu Csákovou v roli chůvy, ale zaujali nás i další postavy. Všichni byli nádherně sehraní a neustále bylo na jevišti co sledovat.
Dojem z představení trochu kazilo ozvučení, které bylo trochu moc hlasité. Některá slova interpretů tak bohužel nebyla rozumět.
Co se příběhu týče, tak ten o královně Sibyle asi není nikomu neznámý. Je to příběh o lásce, proroctví, závisti, věčnosti, nepochopení a poznání. Děj příběhu je více znát v první polovině muzikálu zatímco v druhé se děj trochu vytrácí. Přesto obě jeho části jsou plné krásných melodií, úžasné choreografie a zpěvu.
Jsme rádi, že jsme muzikál navštívili a doporučujeme tak učinit všem, kteří si chtějí zpříjemnit večer muzikálovou hudbou. Takže jestli se chcete nechat vtáhnout do příběhu lásky, zaposlouchat se do krásných melodii a zjistit něco o proroctví vědmy, pak je toto představení, právě to, které Vám to umožní a možná se naučíte také věřit v „něco víc“.