Il Boemo se bude natáčet nejen v Itálii, ale také v Čechách a na Moravě; v životní roli se představí Vojtěch Dyk, který se kvůli postavě skladatele učí italskynovinka 10.02.2020, martin

Připravuje se hlavní natáčení historického výpravného filmu "Il Boemo" o Josefu Myslivečkovi. Ten má české i světové veřejnosti přiblížit životní osud největšího českého skladatele osmnáctého století a také přispět ke znovuobjevení jeho fenomenální hudby. Filmaři si vybrali i řadu českých lokací. Natáčet se bude v Praze, v Plzeňském kraji i na jižní Moravě.

V průběhu dva roky trvajících obhlídek projeli tvůrci filmu celou Itálii od Bergama po Palermo a prakticky všechny významné barokní a renesanční objekty České republiky. Největší část filmu se bude natáčet v italském přístavním městě Janov. V místech filmovým divákům neznámých, stejně tak v dekoracích takových filmů, jako například "Grace, kněžna monacká" s Nicole Kidman v titulní roli. Natáčení významně podpořila i regionální vláda.

„Mysliveček strávil velkou část života na cestách, a proto musí náš film přinést co největší pestrost prostředí. To nás dovedlo zpět do Čech a na Moravu, které nám poskytují škálu opravdu unikátních historických motivů“, říká k výběru lokací producent Jan Macola a pokračuje: „Divákovi představíme samozřejmě Prahu, kde se Mysliveček narodil a kde vyrostl. Pražskou linii příběhu můžeme rozvinout díky štědré podpoře Prague Film Fund. Dále nás zaujala autentičnost citlivě spravovaného kláštera v Plasech. Tam umístíme velmi zásadní epizodu z Myslivečkova života, kterou prožil ke konci své kariéry v bavorském Mnichově. Několik krásných a historicky dokonale věrohodných interiérů jsme našli i na jihu Moravy a rozhodně se tam chystáme natáčet. Konkrétní místa jsou ale ještě ve fázi zkoumání, logistické výhodnosti a finanční dostupnosti.“

První klapka Il Boemo padla 29. července loňského roku v italském městě Como, kde se v místním divadle Teatro Sociale di Como natáčely scény s osobnostmi současné operní scény jako je Phillipe Jaroussky, Emöke Baráth, Raffaella Milanesi nebo Juan Sancho. První scény filmu tu natočil i Vojtěch Dyk, představitel hlavní role Josefa Myslivečka.

„Sestříhali jsme scény natočené v Como a zatím máme nadšené reakce. Zpěv i hudba byly natáčeny živě, což není běžný postup, jelikož i slavné filmy z operního prostředí volily nejčastěji playback. Režisér chtěl především zachytit autenticitu hudebního provedení a opravdového napětí, které prožívají zpěváci na scéně. Svítili jsme v naprosté většině svíčkami, stejně jako za doby Myslivečka. Během naší předtáčky jsme spálili 3500 svíček,“ dodává producent.

„Výsledky prvních dnů naší spolupráce s Vojtou Dykem jsou velmi slibným začátkem. Vojta Dyk není jen velmi talentovaný herec, ale také hudebník tělem i duší. To mu umožnilo naprosto věrohodně ztělesnit dirigenta a skladatele v jedné osobě a velmi přesvědčivě dirigovat - ve spolupráci s Václavem Luksem - orchestr Collegium 1704. Vojta se již několik měsíců učí italsky, aby měl při natáčení co možná největší svobodu a možnost interakce s italskými herečkami a herci,“ říká režisér filmu Petr Václav.

Přípravy na hlavní část natáčení jsou v plném proudu. V srpnu se celý štáb opět přesune do slunné Itálie (Benátky, Janov, Řím), v druhé půlce září a na začátku října pak proběhne natáčení v Čechách. Vedle italských hereček, jakými jsou Barbara Ronchi, Valentina Bellè nebo Elena Radonicich, se ve filmu představí známí čeští herci, mimo jiné, Karel Roden, Matěj Hádek, Zdeněk Godla či Jenovéfa Boková.27.01.2021 - Olomouc, Výstaviště Flóra

28.01.2021 - Brno, Sono centrum

29.01.2021 - Brno, Sono centrum

31.01.2021 - Zubří, Robe Aréna

01.02.2021 - Mladá Boleslav, Škoda muzeum

02.02.2021 - Pardubice, Ideon

03.02.2021 - Praha, Fórum Karlín


Related photos

fotofoto
foto

Fotografie: Jarmila Štuková