Il Boemo se bude natáčet nejen v Itálii, ale také v Čechách a na Moravě; v životní roli se představí Vojtěch Dyk, který se kvůli postavě skladatele učí italskynovinka

Připravuje se hlavní natáčení historického výpravného filmu "Il Boemo" o Josefu Myslivečkovi. Ten má české i světové veřejnosti přiblížit životní osud největšího českého skladatele osmnáctého století a také přispět ke znovuobjevení jeho fenomenální hudby. Filmaři si vybrali i řadu českých lokací. Natáčet se bude v Praze, v Plzeňském kraji i na jižní Moravě.

V průběhu dva roky trvajících obhlídek projeli tvůrci filmu celou Itálii od Bergama po Palermo a prakticky všechny významné barokní a renesanční objekty České republiky. Největší část filmu se bude natáčet v italském přístavním městě Janov. V místech filmovým divákům neznámých, stejně tak v dekoracích takových filmů, jako například "Grace, kněžna monacká" s Nicole Kidman v titulní roli. Natáčení významně podpořila i regionální vláda.

„Mysliveček strávil velkou část života na cestách, a proto musí náš film přinést co největší pestrost prostředí. To nás dovedlo zpět do Čech a na Moravu, které nám poskytují škálu opravdu unikátních historických motivů“, říká k výběru lokací producent Jan Macola a pokračuje: „Divákovi představíme samozřejmě Prahu, kde se Mysliveček narodil a kde vyrostl. Pražskou linii příběhu můžeme rozvinout díky štědré podpoře Prague Film Fund. Dále nás zaujala autentičnost citlivě spravovaného kláštera v Plasech. Tam umístíme velmi zásadní epizodu z Myslivečkova života, kterou prožil ke konci své kariéry v bavorském Mnichově. Několik krásných a historicky dokonale věrohodných interiérů jsme našli i na jihu Moravy a rozhodně se tam chystáme natáčet. Konkrétní místa jsou ale ještě ve fázi zkoumání, logistické výhodnosti a finanční dostupnosti.“

První klapka Il Boemo padla 29. července loňského roku v italském městě Como, kde se v místním divadle Teatro Sociale di Como natáčely scény s osobnostmi současné operní scény jako je Phillipe Jaroussky, Emöke Baráth, Raffaella Milanesi nebo Juan Sancho. První scény filmu tu natočil i Vojtěch Dyk, představitel hlavní role Josefa Myslivečka.

„Sestříhali jsme scény natočené v Como a zatím máme nadšené reakce. Zpěv i hudba byly natáčeny živě, což není běžný postup, jelikož i slavné filmy z operního prostředí volily nejčastěji playback. Režisér chtěl především zachytit autenticitu hudebního provedení a opravdového napětí, které prožívají zpěváci na scéně. Svítili jsme v naprosté většině svíčkami, stejně jako za doby Myslivečka. Během naší předtáčky jsme spálili 3500 svíček,“ dodává producent.

„Výsledky prvních dnů naší spolupráce s Vojtou Dykem jsou velmi slibným začátkem. Vojta Dyk není jen velmi talentovaný herec, ale také hudebník tělem i duší. To mu umožnilo naprosto věrohodně ztělesnit dirigenta a skladatele v jedné osobě a velmi přesvědčivě dirigovat - ve spolupráci s Václavem Luksem - orchestr Collegium 1704. Vojta se již několik měsíců učí italsky, aby měl při natáčení co možná největší svobodu a možnost interakce s italskými herečkami a herci,“ říká režisér filmu Petr Václav.

Přípravy na hlavní část natáčení jsou v plném proudu. V srpnu se celý štáb opět přesune do slunné Itálie (Benátky, Janov, Řím), v druhé půlce září a na začátku října pak proběhne natáčení v Čechách. Vedle italských hereček, jakými jsou Barbara Ronchi, Valentina Bellè nebo Elena Radonicich, se ve filmu představí známí čeští herci, mimo jiné, Karel Roden, Matěj Hádek, Zdeněk Godla či Jenovéfa Boková.


Added: 10.02.2020, martin

Related photos

fotofoto
foto

Fotografie: Jarmila Štuková