Police Symphony Orchestra má 15 let a rok 2025 bude ve znamení energie a podpory duševního zdraví u mladých dospělých



novinka

Ani po úspěšném, filmově-hudebním roce, nadšenci z Police Symphony Orchestra nepolevují. Orchestr slaví letos své patnáctiny a celý tento rok se rozhodl věnovat mladým dospělým a jejich duševnímu zdraví. Své benefiční aktivity PSO představí v rámci svých koncertů a projekcí filmu Velký finále PSO a následných After Movie Talkshow se členy orchestru, koncertními hosty a odborníky v oblasti duševního zdraví. Parťákem orchestru na této celoroční jízdě je Sociální klinika, která poskytuje dostupnou psychoterapeutickou pomoc po celé České republice. Cílem je finančně podpořit provoz Sociální kliniky, vybrat alespoň jeden milion korun a šířit osvětu a otevřenou debatu k tématu well-beingu mladých lidí. Toto téma se silně propsalo i do snímku Velký finále PSO, který měli diváci možnost zhlédnout v českých kinech od konce srpna 2024 a nyní putuje Českem dál.

Tématem celého roku 2025 je energie – tedy to, co PSO definuje. „PSO vzniklo na myšlence, že chceme hrát to, co máme rádi s lidmi, kteří to mají stejně a vytvořit si tak svůj hudební bezpečný prostor. Místo, kde my sami čerpáme energii a snažíme se tu energii přenést i na diváky, abychom všichni v jeden moment na chvíli zapomněli na okolní svět a tím tak dobili baterky sobě i divákům. A proto chceme pomoci i těm, kteří mají zrovna energie méně nebo ji ztratili,“ říká zakladatelka orchestru Petra Soukupová. PSO odehraje sérii devíti koncertů, kde bude na podporu Sociální kliniky probíhat veřejná sbírka. Na každém koncertě vystoupí speciální hosté, kteří s orchestrem již v minulosti spolupracovali a patří mezi ně například Barbora Poláková, Tomáš Klus, Jan Cina, Ivo Kahánek, Prago Union ad. Scéna i světelný design budou pro tento projekt speciálně upraveny, čímž se koneckonců Police Symphony Orchestra zásadně odlišuje od jiných symfonických orchestrů a klasických koncertů.

Benefiční aktivity ale nekončí jen u koncertních pódií. Téma well-beingu u mladých dospělých bude PSO otevírat také v rámci filmu Velký finále PSO (premiéra v roce 2024), jehož promítání bude pokaždé doplněno After Movie Talkshow s odborníky na duševní zdraví, kde se členové orchestru a specialisté na psychoterapii ze Sociální kliniky podělí o své zkušenosti ze života i praxe. Pro školy vznikl projekt „Hořím, má pančelko“, který přinese téma prevence duševních onemocnění přímo k mladým lidem. Ve druhé polovině roku plánuje PSO vydat album z živých koncertů.

Téma prevence duševního zdraví si PSO vybralo nejen kvůli aktuálnosti problematiky, ale i z osobních důvodů. Orchestr tvoří mladí lidé s průměrným věkem 24 let – studenti, čerství rodiče, lidé na začátku svých profesních kariér. Sami členové a členky orchestru někdy pocítili tíhu psychické nepohody, vyhoření či tlaku. Hudba a společenství orchestru jsou pro ně často zázemím, které jim pomáhá zvládat náročné životní situace. A to, co funguje pro ně, chtějí předat dál. „My jsme našli smysluplnost v provozu orchestru a sboru a v bytí součástí této komunity, která není jen o hudbě. Je ale jedno, jestli hrajete na flétnu, jezdíte na kajaku, běháte, nebo se rejpete v záhonech a štrikujete svetry. Jestli je něco, co vám dělá vnitřně radost, dělejte to. To je naše poselství,“ vzkazuje umělecký šéf orchestru, David Ostružár.

Podpořit benefiční aktivity orchestru může kdokoliv. Přispět lze na online veřejnou sbírku kdykoliv v průběhu letošního roku, která je zveřejněna na webu darujme.cz a má také svůj transparentní účet. Na každém z koncertů bude možné přispět do kasiček. Hlavním benefičním projektem bude červencový 7. Benefiční Open-Air doma v Polici nad Metují, kde 50% ze vstupenek bude věnováno na podporu provozu Sociální kliniky. Na jejich cestě hudbou i osvětou jim budou po boku stát i jejich hosté a partneři.

Koncerty, které publikum nabijí energií a pomohou, kde je potřeba:
• 16. 2. | Brno, Janáčkovo divadlo Brno (Tomáš Klus, Jiří Kučerovský, Ivo Kahánek)
◦ 17. 2. | Brno, Kino Art: Film Velký finále PSO + After Movie Talkshow
• 8. & 9. 3. | Hradec Králové (Lukáš Dvořák – varhany)
◦ 10. 3. | Hradec Králové, Bio Central: Film Velký finále PSO + After Movie Talkshow
• 26. 4. | Praha, Forum Karlín (Barbora Poláková, Prago Union)
• 29. 5. | Zlín, Zlín Film Festival
• 4. 7. | Police nad Metují: 7. Benefiční Open-Air
• 30. 8. | Rychnov nad Kněžnou (Jan Cina ad.)
• 27. 9. | České Budějovice
• listopad/prosinec | Závěrečný koncert sezóny s hosty

Další hosty bude orchestr odkrývat postupně v průběhu roku.
Další termíny After Movie Talkshow budou zveřejněny v průběhu roku na webu orchestru.
Číslo transparentního účtu a benefiční aktivity: POLICE SYMPHONY ORCHESTRA POMÁHÁ

O PSO
Sice to může být trochu zavádějící, ale jmenují se podle Police nad Metují, města se 4 000 obyvateli na okraji republiky, odkud pochází. Police Symphony Orchestra založila v roce 2010 tehdy patnáctiletá Petra Soukupová a její bratr. V roce 2022 se už tak početný orchestr rozrostl ještě o pěvecký sbor, a tak teď celá hudební banda čítá na 150 mladých muzikantů, zpěváků, dobrovolníků a srdcařů. Svým mládím, troufalostí a nadšením provětrávají zažité vnímání symfonické hudby, a tak se není čemu divit, že jim někteří říkají pankáči mezi symfoniky. Hudbou rozdávají radost, sbližují a pomáhají.

Ke svým 10. narozeninám si nadělili vyprodanou Lucernu a jako první neprofesionální těleso odehráli Velké finále Smetanovy Litomyšle – rovnou s překvapením v podobě francouzské zpěvačky ZAZ, která se k nim na pódiu přidala. V roce 2022 postavili obří šapitó na broumovském letišti a do něj zasadili vlastní autorské představení. V roce 2024 rozburáceli pardubickou hokejovou halu pro 3500 fanoušků, roztančili Rock for People, vstoupili na filmová plátna a vyprodali Dvořákovu síň pražského Rudolfina, kde propojili rap se symfoňákem. Za dobu svého působení vybrali přes 3 200 000 Kč na pomoc druhým a celý letošní rok (2025) je protkán benefičními aktivitami na podporu fungování Sociální kliniky.

Do těch nejbláznivějších nápadů se s nimi vrhlo už více jak 300 umělců, srdcařů a profesionálů. Ať už je to Tomáš Klus, Barbora Poláková, Jan Cina, Vendula Příhodová, Jan Sklenář, členové Baletu Národního divadla, Divadlo Járy Cimrmana, skladatel Jan Lstibůrek, básník a textař Robin Král, Lucie Výborná nebo Losers Cirque Company.

V roce 2024 měl premiéru dokumentární snímek Velký finále PSO, mapující tři roky tohoto orchestru od začátku pandemie Covid-19 až po benefici na letišti v Broumově. Kromě pozitivních ohlasů ze strany filmové kritiky se snímek ocitl v užším výběru nominací na Cenu Český lev 2024, zahajoval loňský zlínský filmový festival, kde získal zvláštní cenu prezidenta festivalu Čestmíra Vančury za autentické ztvárnění inspirativního příběhu mladých lidí. Režisér Dominik Kalivoda je čerstvým držitelem Ceny Trilobit 2025 za námět, scénář a režii filmu a je nominován na Cenu Pavla Kouteckého.

O SOCIÁLNÍ KLINICE
Posláním Sociální kliniky je poskytovat dostupnou terapeutickou službu lidem v těžké životní situaci, kteří by na ni jinak finančně nedosáhli. Pomáháme těm, kteří chtějí na řešení svých problémů aktivně pracovat ve spolupráci se zkušenými terapeuty. Terapie v Sociální klinice probíhá zpravidla ve 12 sezeních za malý poplatek na základě ekonomické situace klientů. Sociální klinika není sociální služba ani zdravotnické zařízení.
Sociální klinika je v roce 2025 partnerem Police Symphony Orchestra, který se prostřednictvím svých benefičních aktivit rozhodl podpořit fungování Sociální kliniky a společně s ní šířit osvětu o duševním zdraví mladých lidí.


Vloženo: 12.02.2025, martin

Související fotografie